מדינות המפרץ נגד איראן: חוברות להגן על בחריין

הפגנת שיתוף הפעולה בין מדינות המפרץ באה כמפגן של אחדות נגד התערבות איראנית בענייניהם הפנימיים של מדינות ערביות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

אחרי שכאלף חיילים סעודים נכנסו לראשונה לתחומה של מדינה ערבית אחרת - בחריין - כדי לסייע למלך לפזר מפגינים ולהגן על הממלכה מפני קריסת משטרה, הודיעה גם מדינת איחוד הנסיכויות כי היא שולחת לבחריין כ-500 שוטרים כדי לשמור על השקט. הודעה דומה פרסמה גם קטאר. הפגנת שיתוף הפעולה בין מדינות המפרץ באה על רקע החשש הכבד, בעיקר בסעודיה, לא רק מפני המשך הפגנות של פעילי אופוזיציה שיעיים - עדה שמהווה רוב בבחריין ומיעוט מדוכא בסעודיה - אלא גם כמפגן של אחדות נגד התערבות איראנית בענייניהם הפנימיים של מדינות ערביות.

ממלכת בחריין, בה נהרגו אתמול שלושה מפגינים ושני אנשי ביטחון, הפעילה עוצר משעות אחר הצהריים, סגרה את האוניברסיטאות והפסיקה את פעילות הבורסה ללא הגבלת זמן. מנגד ממשיכים המפגינים לנסות ולהגיע אל הככר המרכזית, כיכר הפנינה. ואולם, להבדיל מהמצב בלוב, אין בידי המתקוממים אמצעים שיאפשרו להם לנהל מלחמה מזוינת נגד השלטון. גם מספר המתקוממים בבחריין, מאות בלבד שהפגינו אתמול, מעיד על יכולתם המוגבלת. ספק לפיכך אם מעורבותה הצבאית של סעודיה נדרשת עכשיו כדי לדכא את המהומות, זאת במיוחד אחרי שכוחות הביטחון הבחריינים דיווחו כי "מצב הביטחון נמצא בשליטתם של האנשים שכולנו סומכים עליהם". ואולם, כאשר אל המערכה הבחריינית מצטרפת איראן בהצהרותיה נגד הממלכה, וכאשר ראש ממשלת עיראק מגנה את "התערבותם של כוחות סונים ערבים במדינה שכנה" עלולה ההתקוממות בבחריין לחולל מאבק פוליטי מחודש בין מדינות המפרץ הסוניות מצד אחד לבין איראן ועיראק מן הצד השני.

נראה כי דווקא עיראק - יותר מאיראן - מנסה לגונן על הרוב השיעי בבחריין. לצד ראש הממשלה, נורי אל-מאליכי, קרא אתמול המנהיג השיעי החשוב בעיראק, האייתוללה עלי סיסתאני למלך בחריין לסלק את הכוחות "הזרים" מהממלכה ולחדול מלהשתמש בכוח נגד אזרחי המדינה". לקריאה זאת הצטרף גם מוקתדא אל-סדר, המנהיג השיעי שמחזיק בכוח צבאי ופוליטי רב עוצמה במדינה, אשר קרא לאזרחי עיראק להפגין תמיכה באזרחים השיעים בבחריין.

מוקד המאבק בבחריין מציב דילמה קשה גם בפני ארה"ב. שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, אמרה אמנם אתמול בראיון לבי-בי-סי כי ארה"ב "מצטערת על השימוש בכוח מצד ממשלת בחריין כפי שהיא מצטערת על השימוש בכוח מצד המפגינים". ואולם, תגובה "מאוזנת" ופושרת זו רחוקה מרחק רב מהגינויים החריפים שהשמיע הממשל האמריקאי נגד המלחמה.

שמנהל קדאפי נגד אזרחיו, ואין בה כדי לרמוז על דרישה מהשלטון לפנות את מקומו למשטר דמוקרטי יותר. ארה"ב גם לא השמיעה ולו ברמז את אי שביעות רצונה מכך שכוחות סעודיים הגיעו לבחריין כדי לסייע לממלכה הקטנה. ואולם, דווקא ההתקוממות בבחריין, אולי יותר מזו שבלוב או בתימן, עלולה לגרור את ארה"ב למעורבות פעילה יותר או לשינוי עמדתה ביחס להפגנות. בניגוד ללוב, לתוניסיה או למצרים, מדינות המפרץ הן לא רק ספקיות נפט גדולות, הן גם נחשבות ל"חומה בצורה" נגד ההשפעה האיראנית באזור. בשעה שעיראק מצטרפת לעמדתה של איראן עלולה וושינגטון למצוא את איזור המפרץ בתוך מאבק אזורי שייראה אולי כמאבק בין שיעים לסונים, אולם יהיה בעיקר מאבק על שליטה והשפעה פוליטית.

בשולי המאבק הזה נראה כי דווקא טורקיה החליטה לנקוט בצעד יוצא דופן ולשחק תפקיד משמעותי, שעה ששר החוץ שלה, אהמט דאבוטאולו שוחח בטלפון עם עמיתיו, האיראני עלי אכבר סאלחי והסעודי סעוד אל-פייסל, וביקש מהם "לצנן את הרוחות". זו הפעם הראשונה שבה טורקיה מבקרת את מדיניותה של איראן באזור, ומנסה למנף את קשריה המדיניים שלה עם איראן וסעודיה כדי לפתור סכסוך מקומי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ