האסון ביפאן | נשיא רוסיה: מצב הכורים ביפאן - קטסטרופה

מדוודב אמר כי הוא מקווה שהתאונות בכורים לא יגרמו בעיות במקומות נוספים, וכינה אותן "אסון לאומי עצום". משרד החוץ ממליץ להימנע מנסיעה ליפאן

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

נשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב, אמר היום (חמישי) כי מצב הכורים הגרעיניים ביפאן הוא "אסון לאומי עצום" ו"קטסטרופה". מדוודב אמר כי הוא מקווה שהתאונות בכורים לא יגרמו בעיות חמורות במקומות נוספים.

בתוך כך, גורם בכיר במשרד ההגנה השוודי הזהיר היום כי ריכוז נמוך של חלקיקים רדיואקטיביים נע עם הרוח לכיוון צפון אמריקה. לארס אריק דה-גיר, מנהל מכון מחקר של משרד ההגנה בשוודיה, הבהיר כי לא מדובר ברמות מסוכנות. "זה לא משהו שרואים בדרך כלל, אבל זה לא מסוכן בשום מובן", הבהיר. דה-גיר צופה כי החלקיקים הרדיואקטיביים יחצו לבסוף את האוקיינוס האטלנטי ויגיעו לאירופה.

גבר עובר בדיקת קרינה במקלט למפונים מאזור המתקן הגרעיני בפוקושימה. תצלום: אי-פי

בד בבד, משרד החוץ בירושלים עידכן היום את אזהרת הנסיעה ליפאן. המשרד ממליץ לאזרחים ישראלים להימנע מנסיעות בלתי נחוצות ליפאן עד להתבהרות המצב. בשבוע שעבר המליץ המשרד להימנע רק מהגעה לאזורי האסון. לישראלים השוהים ביפאן ממליץ משרד החוץ לצאת בהקדם מטוקיו ואף לשקול יציאה מהמדינה.

החברה שמפעילה את כור מספר 3 בפוקושימה הודיעה הלילה כי הלחץ בכור שב לעלות. זאת, על אף העובדה שמסוקים של צבא יפאן שפכו הלילה טונות של מי ים על הכור, המכיל פלוטוניום ואורניום, במטרה לקררו. ובתוך כך, סוכנות הידיעות היפאנית דיווחה כי ייתכן שאחר הצהריים תחודש חלקית אספקת החשמל לתחנת הכוח הגרעינית, ותאפשר את הפעלת משאבות המים לצינון הכורים.

משרד החוץ האמריקאי הודיע הלילה כי הממשל אישר לבני משפחות של דיפלומטים לעזוב את יפאן אם הם רוצים בכך. ארה"ב תוציא מטוס מיוחד לטוקיו שיסייע בהחזרת אזרחים אמריקאים לביתם. נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח הלילה עם ראש ממשלת יפאן, נאוטו קאן, והציע לו סיוע בהתמודדות עם המשבר. שני המנהגים שוחחו גם על הצעדים בהם נוקטת ארה"ב כדי להבטיח את ביטחון אזרחיה ביפאן

האסון ביפאן - כל הדיווחים

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ