נאמני קדאפי השתלטו מחדש על רוב שטחה של לוב

לאחר שכבש את מערב המדינה וחלק ממזרחה, נערך צבא לוב לקרב על המעוז האחרון של המורדים בעיר בנגאזי. בנו של קדאפי: הלחימה תסתיים בתוך 48 שעות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כוחות המורדים בלוב נערכים לקרב בלימה על בנגאזי, העיר השנייה בגודלה במדינה, שמשמשת כמעוז העיקרי שלהם. בשבוע האחרון איבדו המורדים כליל את אחיזתם במערב המדינה, ובמזרחה דחקו אותם תומכיו של קדאפי ממרבית הערים שהצליחו לשחרר בעבר.

כוחותיו של קדאפי הצליחו בימים האחרונים להשתלט מחדש על העיר זווארה, ממזרח לבירה טריפולי, שהיתה בשליטת המורדים. כמו כן הם כבשו בשנית את הערים ראס לאנוף ואל-ברגה, שנמצאות ממערב לבנגאזי. חיילי קדאפי טענו שהצליחו להשתלט על העיר מיסרטה במערב לוב, שהוחזקה בידי כוחות האופוזיציה בשבועיים האחרונים. אולם המורדים דיווחו כי הם מצליחים להחזיק בעמדות בתוך העיר.

שלשום ספגו מתנגדיו של שליט לוב מהלומה קשה בעקבות החלטת ה-8-G שלא לאסור טיסה בשמי לוב. במועצת הביטחון של האו"ם התקיימו אתמול דיונים בלתי רשמיים בין המדינות החברות, ונראה שגם משם לא תצא החלטה על איסור הטיסה בשמי לוב. צרפת ובריטניה דורשות להפעיל מיד את איסור הטיסה, אולם רוסיה וסין מסתייגות מהתערבות בלוב, וארה"ב שומרת על עמימות ואיננה מבהירה את עמדתה. מהתבטאויות של בכירים אמריקאים משתמע כי הממשל איננו שש לתמוך במהלך כוחני נגד לוב, שיתפרש כהתערבות צבאית.

צבא לוב טען אתמול כי הוא שולט באג'דביה, אולם המורדים הכחישו זאת. לדברי רופאים בעיר, לפחות 26 בני אדם, רובם אזרחים, נהרגו ביממה האחרונה כתוצאה מהתקיפות של מטוסי קדאפי. מתנגדי שליט לוב נערכים כעת להגנה על בנגאזי ועל הדרכים המובילות אליה, בגלל החשש שהעיר היא היעד הבא של כוחותיו של קדאפי.

אתרי אופוזיציה פרסמו אתמול כי טייס של חיל האוויר הלובי הטיס את מטוסו היישר לתוך אחד מארמונותיו של קדאפי בבירה טריפולי. לא ידוע אם משיהו נפגע באירוע. עוד דווח כי שני מטוסי קרב של חיל האוויר, שנשלחו להפציץ את בנגאזי, נחתו אתמול בעיר וטייסיהם הצטרפו לכוחות המורדים.

אתמול פורסמו הצהרות שונות בתקשורת בלוב, לפיהן ביקשו כוחות האופוזיציה מהקהילה הבינלאומית לפעול במהירות כדי למנוע ממטוסיו של קדאפי מלהפציץ את המורדים במקומות השונים.

קדאפי ובנו סייף אל-איסלאם טענו אתמול שידם על העליונה, וכי הלחימה תסתיים בתוך 48 שעות. בנו של קדאפי הוסיף כי לוב תשאיר את גבולה עם מצרים פתוח, כדי לאפשר למורדים להימלט.

בתוך כך, בסוריה, ארגון זכויות אדם SOHR דיווח אתמול כי כוחות הביטחון עצרו 15 בני אדם שהפגינו בדמשק. קרוב ל-150 מפגינים התכנסו מול משרד הפנים ונשאו כרזות בדרישה שסוריה תבטל את משטר החירום ותעניק חירויות נרחבות יותר. עדי ראייה סיפרו שההפגנה היתה קטנה יחסית, וייחסו זאת למתקפת הממשלה נגד פעילים באינטרנט, שכללה מעצר בלוגרים ופעילים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ