נשיא ארה"ב ברק אובמה: אין חשש שהקרינה תגיע לארה"ב

"לבי יוצא אל העם היפאני באסון העצום הזה. אנא תדעו שאמריקה תמיד תעמוד לצד אחת מבעלות בריתה הגדולות", כתב אובמה

נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ביקר היום (חמישי) בשגרירות יפאן בוושינגטון כדי להשתתף בצערה של המדינה על האסון הקשה שפקד אותה, ואמר כי אין חשש שהקרינה תגיע לשטחי ארה"ב. בתוך כך, ביפאן נמסר כי טרם ברור אם צלח הניסיון להמטיר מים ממסוקים על הכורים בפוקושימה דאי צ'י. עם זאת, דווח כי טכנאים פועלים לחבר את המתקן לחשמל כדי לאפשר להחזיר את משאבות המים בכור לפעולה. יוקיו אדאנו, מזכיר הממשלה, אמר כי הניסיון יימשך מחר.

סוכנות הידיעות היפאנית קיודו מסרה כי 64 הטונות של מים שהמטירו המסוקים ומשאיות הכיבוי הצליחו חלקית בלבד בניסיון לצנן את הכורים. אולם, בתוך כך התברר כי החל לעלות עשן לבן מכור מספר 2 - מה שמעלה את החששות כי גם מוטות הדלק המשומשים בבריכה הגרעינית מותכים בשל המחסור במים לקירור.

עשן עולה מהכור בפוקושימה דאי צ'י

החששות לא מוגבלים רק לכור מספר 2. החברה המנהלת את הכור איבדה את השליטה בבריכות המוטות המשומשים במתקנים 1-4 בפוקושימה, ולדברי קיודו, גם הבריכות בכורים 3 ו-4 סובלים מירידה במפלס המים. שתי הברכות אינן אטומות לאחר שהפיצוצים שאירעו במקום העיפו את גג הבטון שלהן.

הקרינה לא תגיע לארה"ב

אובמה כתב בספר התנחומים של השגרירות: "לבי יוצא אל העם היפאני באסון העצום הזה. אנא תדעו שאמריקה תמיד תעמוד לצד אחת מבעלות הברית הגדולות שלה בעת הצורך".

"בגלל החוסן והחוכמה של העם היפאני, אנו יודעים שיפאן תשתקם ותצא מזה חזקה מאי פעם. וכשהיא משתקמת, זכרם של אלה שאיבדו את הקרובים שלהם יישאר חקוק לבנו, ורק נמשיך לחזק את היחסים בין שתי המדינות. שאלוהים יברך את העם היפאני".

מאוחר יותר נשא אובמה נאום על המצב ביפאן בגן הוורדים של הבית הלבן, במהלכו הוא חזר על ההמלצה לאזרחים האמריקאים להתרחק 80 קילומטרים מהכור. "ההחלטה התקבלה על סמך הערכה מדעית והסטנדרטים המקובלים בארה"ב. מעבר לאזור הזה אין צורך בפינוי, אך על האזרחים האמריקאים ביפאן לעקוב אחר המצב.

אובמה אמר שארה"ב "לא מצפה לכך שקרינה מזיקה תגיע לארה"ב, בין אם מדובר בחוף המערבי, הוואי או אלסקה, או שטחי ארה"ב באוקיינוס השקט".

הוא התייחס לפאניקת רכישת כדורי היוד בחוף המערבי ואמר כי אין צורך לנקוט בצעדי מניעה מלבד למעקב אחר עדכונים. אני מבטיח, אמר אובמה, שהעם האמריקאי יישאר מעודכן וכי על האזרחים "לדעת את מה שאני יודע כנשיא".

אובמה הוסיף כי הכורים האמריקאים "בטוחים", אך הוסיף שהוא הורה לערוך בדיקות בטיחות לכורים. הוא פירט את הסיוע שהאמריקאים מגישים ליפאן בעקבות האסון וקרא לאזרחים להמשיך לתרום לנפגעי האסון.

למרות זאת, אובמה לא חרג מלוח הזמנים שלו, כשציין בבית הלבן את יום פטריק הקדוש, והחליט שלא לבטל את ביקורו במדינות אמריקה הלטינית, אליו ייצא מחר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ