תושבי טוקיו ייאלצו לבקש בהירושימה מקלט מהקרינה

נערכים לעזוב

בן-עמי שילוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן-עמי שילוני

בטוקיו יפרחו עוד מעט עצי הדובדבן, אך דומה כי המחשבה המנקרת במוחם של כ-35 מיליון תושבים היא אם להימלט מן העיר כל עוד זה אפשרי, ואם כן - מתי ולאן? הסכנה מוחשית מאוד, הכורים הלוהטים של פוקושימה נמצאים במרחק כ-270 ק"מ ורמת הקרינה הרדיואקטיבית בטוקיו גבוהה בהרבה מן הרגיל, אך היא עדיין לא ברמה המסוכנת. איש אינו רוצה ליצור פאניקה ולרבים אין קרובים בדרום או במערב המדינה שיקלטו אותם, אך המחשבה שמא עוד מעט יהיה מאוחר מדי ולא תהיה דרך להימלט מן הכרך הגדול אינה נותנת מנוח.

בינתיים רק מעטים בורחים ובבתי המלון במחוזות הדרום והמערב, שיצטרכו אולי לקלוט את זרם הפליטים, יש כרגע יותר ביטולים מהזמנות, עקב הטיולים ונסיעות העסקים שבוטלו. בין המקומות אליהם ינסו תושבי טוקיו להימלט בשעת הצורך גם הירושימה ונגסאקי. בזמן ההפצצות האמריקאיות על טוקיו באביב ובקיץ 1945, פונו נשים, ילדים וזקנים לאזורים כפריים מרוחקים, אך הקיסר והקיסרית נשארו בארמונם עד סוף המלחמה וסירבו להתפנות. גם הפעם, ספק אם הקיסר או משפחתו יעזבו את העיר.

האם האסון בפוקושימה יביא להפסקת בנייתם של כורים גרעיניים לייצור חשמל? ספק גדול. בעולם פועלים כיום למעלה מ-400 כורים לייצור חשמל, מהם כ-50 ביפאן, ועד לפני שבוע הם נחשבו בטוחים, נקיים ואמינים יותר מאשר הכורים הפועלים על נפט, גז או פחם. מדינות מתפתחות שצמאות לאנרגיה, כמו סין והודו, לא יוכלו להסתדר בלעדיהם.

ניתן, עם זאת, לבחור בסוגים שונים של כורים. מארבעת הכורים שכשלו בפוקושימה, שלושה פעלו על אורניום מועשר ואחד פעל על דלק שכולל פלוטוניום. הפלוטוניום הוא חומר מסוכן יותר והכור מס' 3, שפועל על הדלק הזה, פולט את הגזים הרעילים ואת החומר הרדיואקטיבי ביותר. הפצצה שהוטלה על הירושימה היתה מבוססת על אורניום, בעוד שהפצצה שהוטלה על נגסאקי התבססה על פלוטוניום. רבים הזהירו את יפן שלא לבנות כורים גרעיניים על בסיס פלוטוניום, משום שאחזקתו והובלתו מסוכנות יותר. האם החלטתה של יפן להצטייד בכמות גדולה של פלוטוניום נבעה גם מן הרצון לאגור חומר בקיע, שאפשר יהיה לייצר ממנו נשק גרעיני אם יהיה צורך? ימים יגידו.

בחודש הבא אמורות להיערך ביפאן הבחירות המקומיות למושלי מחוז והמועצות המחוזיות והעירוניות. הממשלה הודיעה כי הבחירות באזורים שנפגעו מרעידת האדמה והצונאמי יידחו למועד מאוחר יותר. טוקיו אינה נכללת בקטגוריה זאת. בבחירות אלה עשויה מפלגת השלטון הדמוקרטית לנחול מפלה קשה, עקב כשלונות הממשלה בעבר וחוסר יכולתה להתמודד בהצלחה עם האסונות הנוכחים.

תושבי טוקיו יצביעו אם הם רוצים בהמשך כהונתו של שינטארו אישיהרה, המושל בן ה-79 בעל הדעות הימניות, שמסיים 12 שנים בתפקיד. אישיהרה היה בצעירותו סופר ידוע והרפתקן. הוא זכה בפרס ספרותי גדול, טייל לקוטב הצפוני וחצה באופנוע את יבשת דרום אמריקה. בשנת 1968, בהיותו בן 36, הוא הצטרף למפלגת השלטון הליברלית-דמוקרטית ונבחר מטעמה לבית העליון. מאז הוא בפוליטיקה ומשמיע את דעותיו הנחרצות נגד מתנגדיו ונגד הסינים, הקוריאנים והזרים בכלל. תקופה מסויימת הוא שימש יו"ר של אגודת הידידות ישראל-יפאן.

אישיהרה אינו אדם דתי, אך הוא לא מחמיץ הזדמנות לנגח את המפלגה השולטת. כשהתחולל האסון הגדול בצפון-מזרח יפאן, אמר אישיהרה שזהו עונש משמיים לפוליטיקאים המושחתים של המפלגה הליברלית.

הערה הזאת עוררה את זעמו של מושל מחוז מיאגי, שבו נספו רוב הקורבנות, ואישיהרה נאלץ להתנצל על פליטת הפה האומללה שלו. למרות גילו המתקדם ודעותיו השנויות במחלוקת, אישיהרה ייבחר כנראה מחדש. הוכחה לכך היא החלטתה של מפלגת השלטון שלא להציב מועמד מתחרה נגדו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ