יפאן פנתה לארה"ב בבקשת עזרה בהתמודדות עם המשבר הגרעיני

מנכ"ל סבא"א המבקר ביפאן אמר כי היא נמצאת במרוץ נגד השעון בניסיונה לקרר את מתחם הגרעין בפוקושימה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא``א), יוקייה אמאנו, הזהיר היום (שישי) כי יפאן מצויה במרוץ נגד השעון בניסיונה לקרר את הכורים הגרעיניים בפוקושימה. התחממות הכורים מגבירה את החשש להתכה של מוטות הדלק שלהם, וכתוצאה מכך לשחרור קרינה רדיואקטיבית לאטמוספרה.

עם הגעתו ליפאן כדי להעריך את מידת הנזק שנגרם לכורים הגרעיניים שנפגעו ברעידת האדמה, אמר אמאנו כי יפאן אינה צריכה להתמודד עם המשבר הגרעיני לבדה וביקש מ"אנשי כל העולם לשתף פעולה עם יפאן ועם האנשים מהאזורים מוכי האסון".

ואכן, יפאן פנתה לארה"ב בבקשת עזרה בהתמודדות עם משבר הגרעין בפניו היא ניצבת ובניסיונה הנואש לקרר את מתחם הגרעין בפוקושימה. אתמול כשלו הניסיונות לקרר את הכורים תוך שימוש בהטלת מים ממסוקים ומצינורות בעלי לחץ גבוה. שני מסוקים צבאיים חגו בגובה נמוך מעל תחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה והמטירו עשרות טונות של מים על כור מספר שלוש, אולם חלק ניכר מהמים כלל לא פגע במטרה. הטייסים היו חייבים לתמרן ולהטיל את המים בתזמון מדויק כדי להימנע מחשיפה לקרינה גבוהה. נעשה גם ניסיון להתיז מים על הכור מהקרקע, באמצעות כבאיות של הצבא ותותחי מים של המשטרה, אולם הזרם לא היה חזק מספיק והמבצע הופסק. היום התחדש מבצע זה, אך עד כה לא נרשמה הצלחה בקירור המתחם.

בתוך כך ארגון הבריאות העולמי העריך כי הקרינה המופצת מן הכורים בפוקושימה אינה מהווה סכנה מיידית לבריאות בני האדם. נציג הארגון בסין, מייקל אול'רי, מסר כי הקרינה נותרה מקומית.

עובדי הכור ומומחי הגרעין של סבא"א במתחם הגרעין בפוקושימה. תצלום: בלומברג

נראה כי רבים מהיפאנים אינם מאמינים למסרים המרגיעים של ממשלתם. הבריחה מטוקיו נמשכת והמונים מנסים לעזוב את המדינה. אתמול אף התקיימו בפעם הראשונה הפגנות בטוקיו נגד הממשלה במחאה על הטיפול במשבר. נמלי התעופה הבינלאומיים בטוקיו עמוסים בזרים ובמקומיים המבקשים להימלט מחשש להתפשטות קרינה רדיואקטיבית. תורים ארוכים השתרכו אתמול גם בלשכות המנפיקות דרכונים.

מדינות המערב נמנעות בינתיים מלמתוח ביקורת על התנהלות הממשלה ביפאן, אולם התנהלות כמה מהן מצביעה במידה רבה על ספקנות באשר לדיווחי הרשויות. ארה"ב ובריטניה הודיעו אתמול כי צוותי הסיוע ששלחו לאזור האסון סיימו את עבודתם והם צפויים לעזוב היום את יפאן. השבת הצוותים נובעת כנראה מהחשש שייחשפו לקרינה רדיואקטיבית ומההערכה כי אפסו הסיכויים לאתר ניצולים.

כמה מדינות ובהן ארה"ב, בריטניה וצרפת אף חכרו מטוסים כדי להוציא את אזרחיהן מהמדינה מוכת האסון. ארה"ב הודיעה כי תסייע לבני משפחות חיילים אמריקאים המוצבים ביפאן לעזוב את המדינה ואף תממן את טיסותיהם אם יעשו שימוש בחברות תעופה מסחריות.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר אמש כי אין חשש שהקרינה הרדיואקטיבית מהכורים האטומיים ביפאן תגיע לחופי ארה"ב, זאת על רקע החשש שענן רדיואקטיבי נמצא בדרכו לאזור. אובמה ביקר אתמול בשגרירות יפאן בוושינגטון וחתם בספר התנחומים.

דליפת הקרינה בכורים הגרעיניים הסיטה במידה רבה את תשומת הלב מהאסון ההומניטרי ביפאן. ניצולי הצונאמי התמודדו בימים האחרונים עם קור עז, שלג כבד ומחסור חמור במזון ובמים. הבתים באזור האסון עדיין מנותקים מחשמל. מזג האוויר באזור צפוי להשתפר מעט בסוף השבוע, אך הטמפרטורות בלילה ימשיכו לנוע סביב אפס מעלות. הדיילי מייל הבריטי דיווח אתמול כי מניין ההרוגים באסון עלול להגיע ל-25 אלף. עד כה אותרו כ-5,700 גופות של קורבנות האסון.

***הכורים בפוקושימה, תמונת מצב:

כור מס' 1: הכור הראשון שבו אירע פיצוץ.מוטות הדלק בכור נפגעו באופן חמור ביותר

כור מס' 2: חשש שהפיצוץ ביום שלישי פגע במאטם הכור, ושמים בבריכות הקירור התאדו

כור מס' 3: נחשב למסוכן ביותר משום שהוא מכיל פלוטוניום. אתמול עלה ממנו עשן

כור מס' 4: שריפות פרצו בכור אתמול ושלשום. התחממות גם בכורים מס' 5 ו-6

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ