האסון ביפאן | בקליפורניה ורוסיה כבר החלו לקנות כדורי יוד

חשש ברחבי העולם מהתפשטות הקרינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הדיווחים על הדליפה הרדיואקטיבית מתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה ואי-יכולתן של הרשויות בטוקיו להשתלט על הכורים גרמו לתחושת פחד ובהלה ברחבי העולם, ובמיוחד במזרח רוסיה, הקרובה ליפאן.

בארה"ב ובמדינות ליד האוקיינוס השקט ניסו להרגיע את הציבור. ועדת הגרעין של ארה"ב הדגישה אתמול כי לא נשקפת סכנת קרינה לאזרחים האמריקאים, כולל תושבי הוואי, אלסקה והחוף המערבי של ארה"ב. עם זאת, בדומה לרוסיה, גם במדינות הוואי וקליפורניה שנמצאות במרחק אלפי קילומטרים מיפאן, נרשם ביקוש גבוה לכדורי יוד שמונעים את ספיגת הקרינה, בייחוד בקרב ילדים שנחשבים לפגיעים יותר. החברה האמריקאית היחידה המשווקת את כדורי היוד דיווחה כי מלאי הכדורים אזל.

ההודעה המרגיעה של ועדת הגרעין השפיעה על האמריקאים פחות מעדותו של נציגה גרגורי יאצ'קו בפני הקונגרס שלשום, שעה שדיווח על כך שבכור מספר ארבע בפוקושימה התאדו המים מאחת הבריכות שבהן מאוחסנים מוטות דלק משומשים. גם המלצת משרד החוץ האמריקאי לאזרחי ארה"ב להתפנות למרחק 80 קילומטרים מהכור הפגוע עוררה סימני שאלה רבים, במיוחד לאחר שההמלצה היפאנית לפינוי התושבים כללה אזור של 20 קילומטרים בלבד.

גרמניה הודיעה שתערוך בדיקות קפדניות ביותר בכל תחנות הכוח הגרעיניות במדינה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אף הכריזה כי ההסכם להמשך הפעלת תחנות הכוח הישנות במדינה יושעה לשלושה חודשים. לעומת זאת, נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אמר שלשום שיש ללמוד לקח מהמשבר, אולם ציין שאין בכוונתו להפסיק פעילות ב-58 הכורים במדינה. צרפת היא יצרנית האנרגיה הגרעינית השנייה בעולם.

במקביל, רוסיה שיגרה ליפאן עשרות מחלצים ומומחי גרעין, שחלקם השתתפו בהתמודדות עם השלכות האסון הגרעיני בצ'רנוביל שבאוקראינה, שאירע לפני 25 שנה. לרוסיה ולמדינות בריה"מ לשעבר זכרונות קשים מימי התאונה בצ'רנוביל. ההתמודדות הבעייתית של הרשויות בתקופה הסובייטית עם האסון גורמת גם היום לחלק מהתושבים לפקפק בהצהרות של הרשויות ביפאן שרמת הקרינה באזור אינה חריגה. עד היום נקודת החיכוך העיקרית בין רוסיה ליפאן היתה הבעלות על האיים הקוריליים שנמצאים בין יפאן לחופי המזרח הרחוק של רוסיה. ואולם, בעקבות רעידת האדמה שפגעה בכורים הגרעיניים בפוקושימה, במזרח הרחוק של רוסיה מתפשט הפחד מפני הקרינה, והתושבים מתחילים להצטייד במדי קרינה, תרופות ומזון למקרה שהענן הרדיואקטיבי יגיע אליהם, ותינתן הוראה לא לעזוב את הבית. כדי להרגיע את התושבים, ראש הממשלה הרוסי ולדימיר פוטין מתכוון לבקר בסוף השבוע באי סחלין, השוכן במרחק כ-800 קילומטרים מפוקושימה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ