כך התגלגלו מסוקי צה"ל לידי ברונית סמים קולומביאנית

במסגרת משפטה של אליסה "החתולה" לופס, התגלה כי ברשותה שני מסוקי קרב שהגיעו לידה בניגוד לחוק

הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית

המיליונרית הקולומביאנית אנילסה לופס, הידועה בארצה בכינוי "החתולה", אשר לדברי התביעה בבוגוטה עומדת בראש רשת מסועפת של הלבנת כספי סמים, נידונה השבוע לתשע שנות מאסר על קשריה עם מיליציה צבאית ימנית רצחנית אשר פעלה בשנים 2000-2003. בשולי משפטה התברר כי החזיקה ברשותה גם שני מסוקי קרב שהיו שייכים בעבר לצה"ל - ואשר הגיעו לידיה בדרך מרתקת, וכמובן לא חוקית.

על פי התקשורת בקולומביה, המסוקים מדגם דיפנדר 500 Hughes (בחיל האוויר כונו "להטוט", ובמקור חומשו במקלע 7.62 ובארבעה טילים מדגם TOW2), מתוצרת מקדונל-דגלאס, נמכרו לישראל בתחילת שנות ה-80. הם הוצאו מהשירות לקראת סוף שנות ה-90, עברו הסבה אזרחית ובשנת 2002 נמכרו לכאורה לחברת תקשורת קנדית (CANWEST), אשר באופן שאין לו הסבר מעולם לא הוציאה את המסוקים מתחומי מדינת ישראל.

הפרטים האלה מופיעים גם בדו"ח ששיגר השגריר האמריקאי לשעבר בקולומביה, ויליאם ווד, אשר הודלף בוויקיליקס. ב-2003 רכשה חברה מקסיקאית את המסוקים והעבירה אותם לפלורידה, ככל הנראה באמצעות מסמכים מזויפים שהוצגו כאילו הם של גורמים ממשלתיים בישראל. זמן קצר אחרי שהגיעו לפלורידה הם נמכרו לחברת ייעוץ בפנמה השייכת לאיש עסקים קולומביאני, פרנסיסקו אלברטו רסטרפו, והועברו (באמצעות חברה בשם AVIEL) לעיר קרטאחנה בקולומביה. השלטונות בבוגוטה העניקו רישיון שימוש זמני של 90 יום למסוקים - עד לקבלת אישורי בטיחות מרשויות התעופה בוושינגטון, שמעולם לא הגיעו כיוון שלא היתה התאמה בין המסוקים למסמכים שהגישה החברה הקולומביאנית.

90 יום הטיסו המסוקים כספים ממקום למקום בקולומביה עבור בנק אגרריו המקומי. אחרי שהרישיונות לא הגיעו, הם קורקעו על ידי הרשויות - ואז נעלמו.

רק שנתיים מאוחר יותר, בפשיטת משטרה על מחסנים השייכים ללופס "החתולה", דמות ידועה בעולם התחתון הקולומביאני, התגלו שני המסוקים הצה"ליים (בדימוס) והוחרמו על ידי השלטונות. "החתולה" ("לה גטה", בספרדית), בת למשפחה ענייה אשר בצעירותה התפרנסה מקריאת קלפים, התעשרה בדרך לא ידועה בשנות ה-90, והפכה בשנים האחרונות ליעד מרכזי בחקירות הלבנת כספים של התביעה בבוגוטה.

מבדיקות שנעשו התברר כי המסוקים טסו שעות רבות בזמן היעלמותם, בשירותה של "החתולה". אולם החוקרים לא הצליחו לברר באילו משימות השתתפו. משטרת קולומביה העבירה לשגרירות ארה"ב את מספרי הזיהוי של המסוקים כדי לברר את מקורם - והתכתובת הזאת עם השגריר ועם וושינגטון דלפה עם שאר מסמכי ויקיליקס. פרשת המסוקים מופיעה בתקשורת הקולומביאנית בימים אלה, כאמור בעקבות הרשעתה של "החתולה" בשיתוף פעולה עם מיליציה ימנית קיצונית שהיתה מעורבת ברצח אזרחים בעשור הקודם.

פידל קאניו קוראה, עורכו הראשי של העיתון הקולומביאני אל אספקטדור, אמר השבוע בראיון לתקשורת: "האופן שבו המסוקים הגיעו מישראל למחסנים של אנילסה לופס - הוא סוג של קסם".

יצוא של מוצרים וידע ביטחוני מישראל טעונים באישור של האגף לפיקוח לייצוא ביטחוני (אפ"י) במשרד הביטחון. האגף אמור להעניק רשיונות ליצואנים ולפקח ולבדוק כל יצוא ביטחוני. האגף מתייעץ גם עם משרד החוץ, המוסד ושב"כ וגורמים נוספים לפני מתן האישורים. במקרה כמו מסוקי הדיפנדר, היו אמורים להתייעץ גם עם הממשל האמריקאי, כפי שנהוג לגבי כל מערכת נשק אמריקאית שהיה בשימוש צה"ל בעבר. כל עסקת יצוא טעונה אישור נפרד.

חברת Canwest שרכשה ממשרד הביטחון את מסוקי הדיפנדר נחקרה בעבר על האופן בו הגיעו המסוקים לקולומביה אך פרקליטות המדינה החליטה לבסוף לסגור את תיק החקירה. ממשרד הביטחון נמסר בתגובה ש"הנושא מוכר למערכת הביטחון זה כמה שנים. הנושא נבדק ונחקר על ידי משטרת ישראל. פרקליטות המדינה החליטה לפני כשנה לסגור את התיק".

השתתף בהכנת הכתבה: אנשיל פפר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ