צעירי מצרים: החוקה החדשה תחזיר אותנו לעבר

בשבת יצביעו המצרים על שינויים, היום ייצאו להפגין

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

הדמוקרטיה במצרים כבר בהישג יד. מחר ייערך משאל העם באשר לשינויים המוצעים בחוקה של המדינה שאמורים לסלול את הדרך לבחירות. ההצבעה אמורה להיערך באופן חופשי ודמוקרטי, לראשונה בתולדות המדינה. אולי באורח לא מפתיע, זוכה הנוסחה החדשה של החוקה להתנגדות נרחבת בקרב רבים מארגוני האופוזיציה ותנועות הצעירים, שחושדים כי מדובר בקנוניה של מפלגת השלטון הישנה, יחד עם "האחים המוסלמים", במטרה להשיב את המציאות במצרים לזו שהייתה בעבר.

הסיבה המרכזית לביקורת שלהם על החוקה המוצעת, קשורה דווקא לקיומן של הבחירות החדשות לפרלמנט כבר בתקופה הקרובה, באופן שלא יאפשר לתנועות הללו להתארגן ולהקים מפלגות חדשות חזקות שיוכלו להתמודד בכבוד עם ארגוני האופוזיציה המסורתיים, כמו "האחים המוסלמים".

בין המתנגדים הבולטים נמצא מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא, הנחשב לאחד המועמדים המובילים בבחירות לנשיאות. לדברי מוסא, הוא ישתתף במשאל העם אך יצביע נגד ההצעה לשינוי החוקה. הוא הסביר כי הוא מעוניין בחוקה זמנית שלאחר כניסתה לתוקף ייערכו בחירות לנשיאות. הנשיא החדש יקים ועדה לקביעת החוקה ורק אז ייערכו הבחירות לפרלמנט. גם הקואליציה הלאומית לשינוי, בהנהגתו של ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית לשעבר מוחמד אל-בראדעי, הודיעה על התנגדותה לשינויים. לדברי אל-בראדעי יש להיזהר מבחירות שבהן ייבחר פרלמנט שאינו מייצג את הציבור.

מעל לכל, לשינויים המוצעים מתנגדת גם "קואליציית צעירי המהפכה", שמאגדת בתוכה את שלל התנועות שהובילו את המהפכה במצרים ובכיכר א-תחריר. לדעת רבים מהצעירים, בחירות לפרלמנט בחודש יוני ובחירות לנשיאות שישה שבועות לאחר מכן רק יסייעו למפלגה הלאומית הדמוקרטית (מפלגת השלטון לשעבר) ולאחים המוסלמים. שתי המפלגות האלו תומכות בנוסחה המוצעת.

הצעירים זוכים לפופולריות רבה אולם סובלים מבעיות קשות של ארגון ומנהל. הם מתכוונים אף לקיים היום הפגנה גדולה בכיכר א-תחריר נגד הנוסח המוצע למשאל העם. לפי הערכות שונות, אם יצליחו הצעירים שהובילו את המהפכה בכיכר להקים מפלגה מאורגנת וחזקה, הם בעלי סיכוי מצוין להצלחה בבחירות לפרלמנט.

ועדה מיוחדת שמונתה על ידי המועצה הצבאית העליונה היא שהחליטה על השינויים המוצעים לחוקה. בין היתר שונו סעיפים שהגבילו את היכולת להתמודד בבחירות לנשיאות, פיקוח משפטי על בחירות וכן על מועמדות ל"מועצת העם". הנשיא, לפי הצעת הוועדה, ייבחר לתקופה של ארבע שנים בלבד ולא יוכל לכהן יותר משתי קדנציות. הוא אף ימנה סגן נשיא, פעולה שחוסני מובארק נמנע ממנה בעבר. החוקה החדשה תקשה עליו להכריז על מצב חירום במדינה.

המשאל ייערך החל משעות הבוקר מחר ועד השעה שבע בערב וכל בעל תעודת זהות מצרית מעל גיל 18 יוכל להשתתף בו. אולם אם הציבור יצביע ברובו נגד החוקה, לא תהיה חוקה למצרים (מלבד חוקה זמנית שמועצת הצבא תקבל) לזמן מה והבחירות לנשיאות ולפרלמנט יידחו לסוף 2011 ותחילת 2012.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ