תגובתו של נשיא ארה"ב נתפשת ביפאן כאדישות

קור הרוח שסייע לאובמה במצרים, לא עומד לצדו ביפאן

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

אחד הדברים שנרשמו לטובתו של ברק אובמה בימי הבחירות לנשיאות ארה"ב היה קור הרוח שלו. כשיריבו ג'ון מקיין הודיע על הקפאת קמפיין הבחירות שלו לאור המשבר הכלכלי ועשה גיחה תמוהה לוושינגטון, אובמה המשיך בנתיב הקמפיין. כשמקיין דרש מדיניות תקיפה מול רוסיה במלחמתה מול גיאורגיה, וכינה את פוטין "דיקטטור טוטליטרי", אובמה הוציא הודעת גינוי מאופקת יחסית מהחופשה שלו בהוואי.

מאז כניסתו של אובמה לתפקיד, לא התרוקנה צלחתו ממשברים בינלאומיים וצרות מבית, בין שמדובר באבטלה הגואה, ברעידת האדמה בהאיטי, דליפת הנפט במפרץ מקסיקו או מלחמת ההתשה על ההתנחלויות מול ממשלת ישראל; פיגועים וניסיונות הפיגועים בארה"ב או קריסת השיחות עם איראן, משבר ויקיליקס, גל המהפכות בעולם הערבי והעלייה במחירי הנפט - ועכשיו גם רעידת האדמה ביפאן.

ההתמודדות עם המשבר במצרים זיכתה אותו במחמאות מצד הרפובליקאים, אך ביפאן דווקא מתחו ביקורת על קור הרוח שלו שפורש כאדישות. מי שעקב אחר נאומיו של אובמה בשנים האחרונות יודע שזה פשוט הסגנון שלו - הוא אומר "הלב נשבר" ולא מזיל דמעה, אומר שהוא ומישל מתפללים לשלום הקורבנות - ופניו חתומות כאילו הוא מדווח על כך שנגמר החלב במקרר.

נדירים המקרים שבהם אמריקאים מתלוננים שהנשיא שלהם לא עושה מספיק צעדים פזיזים, אך יש גם פרשנים שמתחננים שאובמה כבר יעשה משהו - שיתעצבן, שירים את הקול, שיסטה מהתסריט ויפלוט משהו שלא היה רשום בטלפרומפטר. השמרנים תקפו אותו על כך שיצא לשחק גולף מיד אחרי שנשא נאום ראשון על המצב ביפאן.

אתמול עשה אובמה גיחת פתע לשגרירות יפאן בוושינגטון, כדי לחתום בספר התנחומים. הוא ישב לבדו מול השולחן במשך כארבע דקות וחצי, וכתב: "לבי יוצא אל העם היפאני באסון העצום הזה. אנא תדעו שאמריקה תמיד תעמוד לצד אחת מבעלות הברית הגדולות שלה בעת הצורך. בגלל החוסן והחוכמה של העם היפאני, אנו יודעים שיפאן תשתקם ותצא מזה חזקה מאי פעם. וכשהיא משתקמת, זכרם של ההרוגים יישאר חקוק בלבנו, ורק נמשיך לחזק את היחסים בין שתי המדינות. שאלוהים יברך את העם היפאני".

מאוחר יותר גם נשא נאום על המצב ביפאן בגן הוורדים של הבית הלבן, ובו הרגיע את אזרחי ארצות הברית. "אני לא צופה שקרינה מזיקה תגיע לארה"ב, אם מדובר בחוף המערבי, הוואי או אלסקה, או שטחי ארה"ב באוקיינוס השקט". הוא הבהיר שהכורים האמריקאים "בטוחים", אך הוסיף שהורה לערוך להם בדיקות בטיחות נוספות.

ואולם, הנאום לא מבטא שינוי מדיניות ביחס לנעשה ביפאן. מאוחר יותר ציין אובמה בבית הלבן את יום פטריק הקדוש, והיום ייצא לביקור מתוכנן מראש במדינות אמריקה הלטינית.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ