מועצת הביטחון של האו"ם אישרה פעולה צבאית נגד משטרו של קדאפי בלוב

המועצה אישרה איסור טיסה בשמי לוב ונקיטת "כל פעולה" הנדרשת להגנה על אזרחים מפני מתקפות מצד כוחותיו של קדאפי; נשללה שליחת כוח כיבוש ללוב

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה הלילה (שישי) הצעת החלטה הקובעת איסור טיסה בשמי לוב ומאפשרת לנקוט "כל פעולה" הנדרשת להגנה על אזרחים מפני מתקפות מצד כוחותיו של השליט מועמר קדאפי. פירוש הדבר שהקהילה הבינלאומית תוכל לנקוט צעדים צבאיים נגד משטרו של קדאפי.

כעת שוקלות ארה"ב, בריטניה וצרפת כיצד לאכוף את איסור הטיסה ואילו צעדים נוספים ליזום: הבוקר הודיעו צרפת, נורווגיה ודנמרק כי הן ייקחו חלק במתקפה צבאית בלוב. קטאר הודיעה גם היא כי ייתכן שתשתתף במאמץ הבינלאומי להגן על אזרחי לוב. מנגד, טורקיה קראה להפסקת אש מיידית בלוב והצהירה כי היא מתנגדת להתערבות צבאית זרה במדינה. מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא, אמר כי החלטת מועצת נועדה להגן על אזרחים ולא לגבות פלישה ללוב. לדבריו, "איננו רוצים שאף צד יילך רחוק מדי".

על פי ההחלטה, מדינות ערב ומדינות אחרות, בשיתוף האו"ם, יוכלו להגן על אזורים הנמצאים תחת מתקפה ובהם מעוז המורדים בנגאזי. עם זאת, ההצעה שוללת שליחת כוח כיבוש ללוב.

לאחר אישור איסור הטיסה בשמי לוב, מסרה סוכנות הבקרה על התעופה באירופה כי לוב עצמה סגרה את המרחב האווירי שלה לטיסה. סוכנות יורוקונטרול מסרה כי מלטה דיווחה שטריפולי אינה מאשרת תנועה אווירית.

מועצת הביטחון מתכנסת להצבעה, הלילה. תצלום: אי-פי

ואולם ביקורות נשמעו באשר למהלך הדיפלומטי טרם אישורו. "לא בטוח שהמאמץ של מועצת הביטחון בנוגע למשבר בלוב מדביק את קצב האירועים בשטח", הודה אתמול דיפלומט מערבי בכיר בשיחה עם עיתונאים. בניסוח פחות דיפלומטי, טענו אתמול משקיפים ותיקים בניו יורק כי בכל הנוגע להתנהלותה בנוגע לדיכוי האכזרי של המרידה בלוב והסחבת המתמשכת בדיונים לגיבוש תגובה מוסכמת, מועצת הביטחון מצטיירת כמי שמובילה מאמץ פתטי שמטרתו להציל את תדמיתה. לפי גורמים באו"ם, המועצה מנסה להיחלץ מהרושם שהגוף היחיד באו"ם היכול לאכוף החלטות מעל בתפקידו וכשל בבלימת מרחץ דמים.

גם הניו יורק טיימס ציטט אתמול בכירים בממשל האמריקאי שהגדירו את היוזמה לאכוף אזור אסור לטיסה בלוב "מעט מדי ומאוחר מדי". לדברי העיתון, גורמים בכירים בממשל מציעים אמצעים דרסטיים יותר נגד קדאפי ושוקלים מה שמוגדר הכרזה על "שטח קרקעי האסור לתנועה" בלוב, במטרה למנוע מקדאפי לשלוח טנקים למצור על בנגאזי.

קדאפי מאיים

על רקע ההצבעה שאפשרה למערב לפעול נגדו, איים אתמול קדאפי כי יתקוף את המורדים בעיר בנגאזי, הנחשבת למעוז כוחות האופוזיציה. בנאום שנשא אמש ושודר ברדיו אמר קדאפי: "אנו באים הלילה. לא יהיו שום רחמים. נהפוך עליהם קיר אחרי קיר". הוא הבטיח כי לאזרחים שאינם חמושים אין צורך לחשוש, אך בכוונת אנשיו לערוך חיפושים מבית לבית.

משרד ההגנה של לוב הודיע אמש כי הצבא הלובי יתקוף מטרות אזרחיות וצבאיות אם יותקף בידי גורם זר. "כל צעד צבאי זר נגד לוב יחשוף את כל התנועה האווירית והימית באזור לסכנה, ומתקנים אזרחיים וצבאיים ייהפכו למטרה למתקפת נגד", נאמר בהודעת משרד ההגנה. "אגן הים התיכון יועמד בסכנה לא רק בטווח הקצר, אלא גם בטווח הארוך". קדאפי אמר כי ינקה את בנגאזי מהמורדים הבוגדים.

ערוץ אל-ערבייה דיווח אתמול כי צבא לוב מתכנן להפסיק את הלחימה ביום ראשון ל-24 שעות, כדי לאפשר למורדים להיכנע ולמסור את נשקם. בינתיים, אתמול נמשכה הלחימה הקשה במיסרתה ובאג'דביה. כמו כן הפציצו מטוסיו של קדאפי מטרות שונות ממזרח לבנגאזי, בהן שדה התעופה בנינה, שליד העיר. לטענת גורמי אופוזיציה הצליחו המורדים להפיל שניים מהמטוסים התוקפים. באג'דביה, באזור המזרחי של לוב, לא הרחק מבנגאזי, דווח כי כוחותיו של קדאפי שולטים ברוב הכניסות לעיר אך בתוכה הלחימה נמשכת. ואילו במיסרתה במערב, המשיכו כוחותיו של קדאפי להפציץ את כוחות המורדים, ללא השגת הכרעה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ