האסון ביפאן | הקור המקפיא והשלג מקשים על מאמצי הסיוע

טמפרטורות מתחת לאפס

גרדיאן
ג'ונתן, אטס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
ג'ונתן, אטס

קיטאקמי, יפאן. רוחות מקפיאות, ברד ושלג כבד הן התופעות החדשות שמאיימות על 430 אלף ניצולי האסונות שפקדו זה אחר זה את צפון מזרח יפאן. לאחר רעידת אדמה עזה, צונאמי הרסני ומשבר גרעיני, רבים מחסרי הבית מתמודדים עתה עם קור מקפיא, רוחות ושלג. האסון ההומניטרי ביפאן הולך ומחמיר, שעה שהפליטים סובלים מחוסר מזון, דלק ואמצעים לחימום.

מניין הקורבנות עלה ליותר מ-5,000, וכ-9,000 עדיין מוגדרים נעדרים. רבים יתווספו לרשימת המתים, כיוון שגופות נוספות מחולצות מדי יום מהבוץ וההריסות. בתי ספר משמשים חדרי מתים ואנשי הרשויות מנסים לזהות את המתים ולטפל בגופות.

אלה שנמלטו מהצונאמי אולם איבדו את בתיהם מעוררים דאגה רבה במיוחד. רובם מצאו מחסה ב-2,400 מקלטים בבתי ספר, מקדשים ובנייני ציבור, אולם אין בהם ציוד מתאים לטיפול ולהזנת מספר גדול של בני אדם.

אנשי מילואים של כוחות הסיוע גויסו בפעם הראשונה מאז 1954 והצטרפו ל-80 אלף החיילים, הכבאים ועובדי החילוץ שנמצאים באזור האסון. יותר ממאה מדינות הציעו סיוע. הצלב האדום היפאני פרס כ-90 צוותים רפואיים ותרם ערכות חירום שכוללות מכשירי רדיו, כלי אוכל, מגבות וכפפות. הצי האמריקאי הציע עזרה ועובדי סיוע זרים הצטרפו לחיפושים. ואולם, מזג האוויר הקשה פוגע במאמצי החילוץ. "יורד שלג כבד והחיפושים הופסקו", אמר פט פולר מהפדרציה הבינלאומית של ארגוני הצלב והסהר האדום, שמנסה לסייע לנפגעי החרדה וההלם בעיר אוצוצ'י שמחצית מ-19 אלף תושביה נספו ככל הנראה. "הטמפרטורות ירדו לחמש מעלות מתחת לאפס. תאר לעצמך את הקושי העומד בפני בני האדם שגרים בהריסות", אמר. היפותרמיה ודלקת ריאות הפכו לנפוצות. "שלשום שני בני אדם הובאו לאוהלי הסיוע בגלל חום גוף נמוך", הוסיף פולר.

בעיה חמורה נוספת היא המחסור בדלק. תשעה בתי זיקוק נפגעו ברעש ובצונאמי וכך גם תריסר נמלי ים לפחות. בהלת קניות התפשטה בצפון מזרח יפאן. בתחילה התרוקנו החנויות מג'ריקנים והתורים ליד תחנות הדלק התארכו. בהמשך, כשדווח על הפסקות חשמל יזומות, אזלו הסוללות. בתוך כך פרץ משבר הכורים הגרעיניים, ובחנויות המזון הקפידו על משטר של "שני מאפים לאדם". במקומות רבים אזל מלאי השמיכות, החיתולים, ניר הטואלט, האטריות לבישול מהיר ושאר מצרכים לשעת חירום. גם עובדים זרים רבים מחפשים מקלט לצד חסרי הבית המקומיים.

בשיחות עם עשרות פליטים הממתינים לסיוע, כולם התלוננו על המחסור במים, תרופות וביגוד. השקט והנימוס החלו לפנות את מקומם לבקשת עזרה. "אנו זקוקים לדלק, למים ולאוכל", אמר ראש עיריית קוריאמה, שהבהיר כי הניצולים מתמודדים עם תנאי חיים קשים וקור מקפיא. בשידורי הטלוויזיה יעצו לניצולים הקופאים מקור להתעטף בניילון נצמד, כדי לשמור על חום גופם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ