אזרחי יפאן מוחים על מחדלי הממשלה שחושף המשבר

יפאן שלאחר מלחמת העולם ה-2 שגשגה במסגרת שלטונית, שבה מדיניות החוץ נתונה בידי ארה"ב וענייני הפנים בידי פקידות חזקה. המשבר הנוכחי דורש מהמנהיגים שלה מיומנויות שאין להם

ניו יורק טיימס
קן בלסון, נורמיטסו אונישי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
קן בלסון, נורמיטסו אונישי

מעולם לא נזקקה יפאן שלאחר מלחמת העולם השנייה להנהגה חזקה ודעתנית יותר, ומעולם לא היה ברור כל כך כי המערכת השלטונית במדינה נטולת יכולת משילות - דווקא ברגע שהדבר הזה חיוני לה ביותר.

יפאן ניצבת מול האתגר הגדול ביותר שלה מאז תום המלחמה. בזה אחר זה פקדו אותה רעידת אדמה, צונאמי ומשבר גרעיני מעמיק והולך. האסונות הללו מצריכים גיוס של כל המשאבים והפנייתם למאמצי החיפוש, החילוץ והיישוב מחדש. יש להמציא פתרונות מאולתרים למשבר גרעיני שלא היה כמותו, התקלות במספר כורים מציבות בעיות מבהילות, ומנהיגי יפאן נדרשים למיומנויות שאינם מוכשרים להן: יכולת אלתור, פניות מתוזמנות לציבור שיאששו את ביטחון האזרחים ושיתוף פעולה עם מערכות ביורוקרטיות רבות.

יפאן שלאחר המלחמה שגשגה במסגרת שלטונית שבה הסוגיות העיקריות במדיניות החוץ היו נתונות בידי ארה"ב וענייני הפנים בידי פקידות חזקה. לחברות הגדולות היתה השפעה רבה על חיי הפרט, ומנהליהן זכו להערצה והוקרה בשל עמידתם בראש תאגידים אזרחיים. ואולם, בעשור האחרון צומצמה מאוד הסמכות של הפקידות, והתאגידים איבדו הן מכוחם והן ממעמדם עקב דשדוש הכלכלה היפאנית. עד כה לא נמצא שום מועמד פוליטי שיתפוס את מקומם. ארבעה ראשי ממשלה באו והלכו בתוך פחות מארבע שנים, ומרבית הפרשנים קבעו שנאוטו קאן, ראש הממשלה הנוכחי, הגיע לסוף דרכו הפוליטית עוד לפני הרעש, הצונאמי והאסון הגרעיני.

לפני שנתיים שם קאן קץ להגמוניה של המפלגה הליברל-דמוקרטית, ששלטה בזירה הפוליטית ביפאן 50 שנה. המפלגה הדמוקרטית של קאן ביקשה לשנות את הממשל, לאתגר את הפקידות רבת ההשפעה ולהוביל מהלך של שקיפות כלפי האזרחים. ואולם, היעדר המשכיות שלטונית וניסיון ערערו מאוד את מעמדה של מפלגתו. הארגון היחיד בעל ניסיון שלטוני, בעצם, הוא הפקידות שגילתה חוסר אמון רב במפלגתו.

הצורך במנהיג חזק, המסוגל לרתום את האומה, מעולם לא היה בולט יותר מאשר בניהול המאמצים לבלום את המשבר הגרעיני הגדל והולך.

"בעבר הפקידות היתה מוציאה צווים בלי להיוועץ בכלל עם הפוליטיקאים", סיפר פרופסור טקשי ססקי, מרצה למדע המדינה באוניברסיטת גקושואין. "כעת הפקידים לא מעורבים יותר. הממשלה לא מפסיקה לקיים מסיבות עיתונאים, אבל אין כל הוכחה שהיא אכן עושה משהו מעבר לזה. מעולם לא עמדה יפאן בבחינה קשה כל כך. ודווקא עכשיו יש ריק מנהיגותי", הוסיף.

היעדר המנהיגות מגביר את תחושת חוסר הוודאות השוררת בטוקיו. מתוך חשש מפני אפקטים חמורים של התאונות הגרעיניות בצפון, הורו חברות רבות לעובדיהן לשבת בבית, זרים נמלטים מהמדינה ורעשי משנה ממשיכים להרעיד את הבניינים. חומרת המשבר קיבלה דגש נוסף עם הופעתו הראשונה בטלוויזיה של הקיסר אקיהיטו, שקרא לאומה היפאנית להחזיק מעמד ו"לא לאבד תקווה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ