השלכות הדליפה הרדיואקטיבית עוררו שאלות רבות על מידת מסוכנות הקרינה לאזרחי יפאן ומדינות העולם. "הארץ" פנה לפרופ' דניאל אשרי, מומחה לפיזיקה גרעינית מאוניברסיטת תל אביב, ופרופ' דני רוזנפלד מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית כדי לדון בסוגיות תנועת הרוחות והסכנה הגרעינית.

ילדה ואמה עוברות בדיקת קרינה בפוקושימה. תצלום: רויטרס

מהן ההשלכות הסביבתיות והבריאותיות של ההתפתחויות האחרונות בכורים בפוקושימה?

אשרי: צריך להבחין בין הקרינה לחומרים הרדיואקטיביים. הסכנה הגדולה ביותר של החומרים הרדיואקטיביים היא שהם נבלעים או נספגים בגוף. העובדים כעת בכור מוגנים מהחומרים הרדיואקטיביים עם מסכות ובגדים מיוחדים, אולם הם חשופים לקרינה.

הסכנה לאוכלוסייה היא החומרים הרדיואקטיביים. החומרים מתפשטים לסביבה ומגיעים לכל האזורים מסביב בצורות שונות: הרוח שמביאה אותם לכיוון שאליו היא נושבת, ואם יורד שלג החומרים נשטפים לאדמה. יש גם חומרים רדיואקטיביים שבגלל ההתכה של ליבת הכור עשויים לחדור למי התהום. במצב שכזה, הסכנה לאוכלוסייה היא בעיקר מחומרים רדיואקטיביים שעשויים להגיע למי השתייה ולגידולים חקלאיים. אם הרוחות הן לכיוון הים אז יכול להיות שגם הדגים יהיו נגועים. היפאנים יצטרכו לבדוק כמעט כל דבר שצומח או חי באזור יפאן לפני שיהיו בטוחים. אנשים ביפאן ימותו ויחלו בגלל התקלה בכורים, אבל אני מאמין שזה יהיה מספר זניח בהשוואה לצונאמי.

האם תנועת הרוחות מסכנת את אזרחי יפאן?

רוזנפלד: למרבה המזל עד עכשיו היו באזור יפאן רוחות מערביות. השלג שירד נוצר מאוויר קר שהגיע מסיביר, כלומר הוא נע מזרחה מסיביר לכיוון יפאן ומשם המשיך מזרחה לאוקיינוס השקט. הכורים נמצאים על שפת הים במזרח יפאן ולכן הרוח נושאת את הפליטות הרדיואקטיביות לאוקיינוס השקט. ירידת המשקעים מעל האוקיינוס טובה כי היא מנקה את האוויר. אם חס וחלילה הזרימה היתה לכיוון היבשה, המשקעים שם היו שוטפים את הזיהום אל הקרקע.

יש ליפאנים מזל רב שכך זה יישאר עד שבת. ביום ראשון המצב יכול להשתנות והזרימה יכולה לנוע לכיוון צפון יפאן, לאזורים שנפגעו בצונאמי. בשבוע הבא הכל עוד אפשרי, ויכול להיות שיש סכנה שהזרימה תהיה לכיוון טוקיו בכיוון דרום-מערב. אם הייתי תושב יפאן, הייתי יושב צמוד למפות מזג האוויר ועוקב אחרי משטר הרוחות.

האם אזרחי המדינות השכנות באסיה ואזרחי ארה"ב עשויים להיחשף לחלקיקים רדיואקטיביים שיישאו הרוחות?

אשרי: לדעתי מחוץ ליפאן אין דאגה חריפה. בדרך כלל הרוחות באזור הן מכיוון מערב למזרח, לכיוון ארה"ב ולא לכיוון קוריאה וסין. היות שהמרחק מיפאן לארה"ב הוא גדול ביותר, החלקיקים ייפלו לאוקיינוס ויתפזרו בממדים כאלה שריכוזם יהיה אפסי. אנחנו רחוקים מצ'רנוביל 2,000 קילומטרים ושום דבר משמעותי מבחינה בריאותית לא הגיע אלינו.

ומה לגבי השטח שבו נמצאים הכורים?

אשרי: יש להניח שכמו בצ'רנוביל, יהיה שטח בטווח 20 עד 30 קילומטרים מהכורים שאי אפשר יהיה לגור בו בתקופה של עשרות שנים. האירוע בצ'רנוביל היה לפני 25 שנה ועדיין אי אפשר להתגורר שם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ