רעידת אדמה ביפאן | חומרים מסוכנים אותרו במזון, היפאנים נבהלו

למרות שהרשויות דיווחו שהטמפרטורות בכורים נמוכות משחשבו, נמשכת הבהלה בעקבות מציאת חומרים מסוכנים בתרד ובחלב

ניו יורק טיימס
קן בלסון, הירוקו טאבוצ'י
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
קן בלסון, הירוקו טאבוצ'י

ממשלת יפאן הודיעה היום (שבת) כי נמצאו רמות גבוהות מהרגיל של חומרים רדיואקטיביים בתרד ובחלב בחוות הסמוכות לתחנות הכוח הגרעיניות שניזוקו. מדובר בפעם הראשונה שגורמים רשמיים אישרו כי משבר הגרעין המתמשך בתחנות הכוח הגרעיניות משפיע על אספקת המזון ביפאן. אף שגורמים רשמיים המעיטו במידת הסכנה לצרכנים, הממצאים צפויים להגביר את אי הוודאות במדינה בנוגע להשפעות בטווח הארוך כתוצאה מהפגיעה בתחנות הכוח הגרעיניות. המשבר, שנכנס כעת לשבוע השני שלו, מעורר במדינות אחרות חששות מהגעת חומרים רדיואקטיביים מיפאן לחופיהן.

היום המשיכה חברת החשמל של טוקיו, המפעילה את הכורים, בסיוע משרד ההגנה של יפאן, המשטרה ומכבי האש, במאמצים לצנן את הכורים שניזוקו. כ-500 עובדים עסקו בחיבור כבל חשמל באורך 1.5 קילומטר לכור מספר 2 בתחנת הכוח בפוקושימה, בתקווה לחדש היום את פעולת מערכת הקירור של הכור. אפשרות זו מספקת ניצוץ של תקווה, אחרי ימים של בשורות קשות, שכעת כוללות דיווחים על מזון מזוהם.

יוקיו אדאנו, שר בכיר בקבינט, הסביר כי התרד והחלב הם שני המוצרים היחידים שבהם נמצאו רמות חריגות של חומרים רדיואקטיביים. מדובר ברמות כאלה שבכמות ממוצעת של תרד וחלב הנצרכים במשך שנה יגיעו לכמות קרינה שווה לזאת שאדם נחשף לה בסריקת CT אחת. "רמות אלה אינן מהוות סכנה מיידית לבריאותכם", אמר אדאנו, והוסיף כי משרד הבריאות, העבודה והרווחה ימסור בהמשך פרטים נוספים. "אנא שמרו על רגיעה", ציין ואמר כי הממשלה שוקלת לבצע בדיקות מקיפות יותר של מוצרים חקלאיים באזורים רחוקים יותר מהכורים, כמענה לחרדת הציבור לגבי אספקת המזון במדינה.

טאקו אוהארה, מהמחלקה לבטיחות מזון במשרד הבריאות, העבודה והרווחה, אמר כי ככלל יפאן נוקטת סטנדרטים מחמירים בהגדרת רמות רדיואקטיביות הנחשבות בטוחות, וציין כי תרד נוטה במיוחד לספוג חומרים רדיואקטיביים. יש לציין כי באזור פוקושימה שנפגע מגדלים גם אספרגוס, מלפפונים, צנון, עגבניות וירקות אחרים, אולם לא נמצא זיהום בירקות אחרים. עם זאת רק מספר קטן של חוות נבדקו עקב העומס הרב המוטל על הרשויות בעקבות רעידת האדמה, והצונאמי ומשבר הגרעין שבאו בעקבותיה.

למרות הדיווחים, הממשלה לא אסרה לשלוח חלב ותרד מהאזורים שנפגעו, אולם בכוונתה ללמוד את הנושא יותר לעומק, אמר אדאנו. החלב המזוהם מקורו בחוות השוכנות כ 30 קילומטרים מתחנת הכוח שנפגעה, ואילו התרד נמצא במחוז איבראקי השוכן דרומה משם.

אף שיפאן, הסובלת ממחסור באדמות חקלאיות, מייבאת כמויות גדולות של פירות, דגנים וסויה, 79% מהירקות שצורכים היפאנים גדלים ביפאן, הנחשבת ליבואנית המזון הגדולה בעולם. כמה ירקנים בטוקיו הביעו היום חשש מהשפעת המשבר הגרעיני על אספקת המוצרים שלהם, אולם המשיכו למכור ירקות מאזור פוקושימה, בהיעדר הנחיות לנהוג אחרת.

עם זאת, הדיווח על הזיהום השפיע מיד על צרכנים. קטסוקו סאטו, בת 76, אמרה שתפסיק לקנות תרד, ואחרי שצפתה במסיבת העיתונאים של אדאנו, התקשרה לבני משפחתה וחבריה וקראה להם לנהוג כמותה. בתוך כך, נמלים וכלי שיט רבים בטוהוקו, האזור שנפגע בצורה הקשה ביותר מהצונאמי וממשבר הגרעין, ניזוקו קשה כל כך, עד שלשוק הדגים טסוקיג'י בטוקיו לא הגיעו שום סחורות דיג ופירות ים מהאזור. בשוק נמכרים 90% מפירות הים והדגה שצורכים כ 40 מיליון צרכנים באזור טוקיו. כמה מדינות החלו לבדוק מזון המגיע מיפאן יום לאחר רעידת האדמה והצונאמי. בהונג קונג למשל, נבדקו 216 מוצרים יפאניים, בהם בשר, דגים, פירות וירקות. באזור טוקיו נמשכו הפסקות חשמל לסירוגין בעקבות הפגיעה בתחנת הכוח.

בד בבד נמשכו היום המאמצים לצנן את הכורים בפוקושימה כדי למנוע התכה מלאה של ליבות הכורים. במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום אמר שר ההגנה טושימי קיטאזאווה, כי הטמפרטורות מחוץ לארבעת הכורים שנפגעו נמוכות מכפי שצפו. עם זאת הוא אמר שאין באפשרותו לקבוע מהן הטמפרטורות בתוך המבנים שניזוקו, והותיר פתוחה את הסכנה של התחממות יתר של דלק גרעיני.

קיטאזאווה הוסיף כי הטמפרטורות שנמדדו חיזקו את התקווה שניתן יהיה למנוע התחממות יתר של הדלק הגרעיני על ידי התזת מים על הכורים, בזמן שנמשכים המאמצים לחדש את זרם החשמל למערכת הקירור. "אנחנו פועלים כדי להגיע למצב שבו כל הזמן יישפכו מים לתוך הכורים", אמר וציין כי מהנדסים מנסים למצוא דרך לקבוע מהן רמות המים בתוך הכורים, שבשלב זה עובדים אינם יכולים להיכנס אליהם עקב רמות קרינה גבוהות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ