המשבר ההומניטרי מעמיק; מחסור חמור במוצרי יסוד

יישובים במדינה הפכו לערי רפאים. בבית אבות ליד הכורים בפוקושימה נותרו במשך שבוע מאה זקנים, רובם רתוקים למיטותיהם; ראש הממשלה, נאוטו קאן, נכשל בניסיונו להקים קואליציה רחבה

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רויטרס

יאמאגאטה, יפאן. שבוע לאחר רעידת האדמה והצונאמי, שהחריבו את קהילותיהם וגרמו לתאונה הגרעינית הקשה ביותר מאז צ'רנוביל, ממשיכים צוותי הסיוע וההצלה לעבוד בין ההריסות בקור המקפיא ולחפש נעדרים. עד כה מניין ההרוגים מגיע ליותר מ-7,000 בני אדם ו-11 אלף עדיין נעדרים. המחסור במזון, מי שתייה ומוצרי יסוד נמשך, ומאות אלפים נותרו ללא קורת גג. באזור מחוז פוקושימה נאלצים האזרחים להתמודד במחסור חמור בדלק לחימום, מזון ומים. כמה מהם נשארים בבתיהם ומצייתים להוראות הממשלה לא לצאת מחשש מפני קרינה רדיואקטיבית, זאת אף על פי שאין להם חשמל והטלפון מנותק. אחרים רוצים לצאת אך אין להם דלק. והרוב, שבתיהם נחרבו, ממתינים באין אונים לפינוי מהמקלטים הדחוסים.

רבים מהם זקנים מדי או אינם מסוגלים ללכת. מצוקתם מדגישה את אזלת היד של הממשלה שאיננה מסייעת בפינוי מהאזורים המסוכנים, ואפילו לא שולחת אספקה לאלה שעליהם היא פוקדת להישאר בבתים.

תושבים האזור מספרים כי בעקבות הוראת הממשלה לתושבי האזור ברדיוס 20 ק"מ מסביב לפוקושימה להתפנות מבתיהם, ולתושבים ברדיוס של עד 25 ק"מ מפוקושימה לא לצאת מבתיהם, הפכו עיירות שלמות לעיירות רפאים שנותרו בהן רק חסרי המזל או אלה שסירבו להתפנות.

אחד מהם הוא מאסאהירו סאקאשיטה, מנהל בית אבות "פוקוג'ואן" השוכן במרחק 24 ק"מ בלבד מאחד הכורים, ששלח את העובדים הצעירים לביתם ואמר להם לברוח. הוא ו-19 עובדים בכירים נותרו מאחור כדי לטפל במאה זקנים, שרובם רתוקים למיטותיהם. הזקן ביותר בהם בן 102.

לדברי סאקאשיטה, הוא וחבריו היו מנותקים מהעולם החיצון ואספקת המזון והחשמל היתה מקוטעת. "חשבתי שיהיו לנו מספיק מזון ומים לחמישה ימים, אולי שישה, והתכוונו להישאר עם הזקנים עד הסוף". אך הימים חלפו ולא היה שיפור במצב.

הישועה באה שלשום, כשבית אבות ליד טוקיו התנדב לקחת את הזקנים מפוקוג'ואן ושלח שישה אוטובוסים לפנות אותם. הוא לא היחיד. עיריות רבות מפעילות קווי אוטובוסים כדי לפנות את ניצולי הצונאמי ותושבים אחרים מהאזורים הפגועים הרחק ככל האפשר מהכורים.

במקביל, המשבר הפוליטי ביפאן הולך ומעמיק, לאחר שהמאמצים להקמת קבינט חירום נכשלו אתמול, מאחר שהמפלגות לא הצליחו לגשר על הפער ביניהן.

ראש הממשלה, נאוטו קאן, גישש בקרב מפלגות האופוזיציה כדי לצרפן לקואליציה גדולה, במטרה לסייע בשיקום המדינה בעקבות הרעש, הצונאמי והמשבר הגרעיני, ואולם, ראש מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר דחה את הרעיון על הסף.

לפני האסון לחצו מפלגות האופוזיציה על קאן להכריז על בחירות מוקדמות, בכך שסירבו לתמוך בכמה חוקי תקציב חיוניים, ובמקביל יריביו של קאן במפלגתו תיכננו לאלץ את ראש המפלגה הלא-פופולרי לפרוש מתפקידו כדי לשפר את מצב המפלגה.

קאן אמר שלשום כי הוא שוקל "לחזק את הקבינט", והתקשורת מסרה שהמטרה היא להגדיל את מספר השרים מ-17 ל-20 וליצור משרות חדשות שיוקדשו לטיפול בשיקום המקומות הפגועים. ואולם, מפלגות האופוזיציה, ובראשן המפלגה הליברלית-דמוקרטית (LDP), ששלטה ביפאן קרוב ל-50 שנה עד שהובסה על ידי המפלגה הדמוקרטית ב-2009, דחו את הצעתו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ