לוב: אובמה היסס, אירופה נטלה את תפקיד השוטר העולמי

בעוד ארצות הברית נמנעה מללחוץ לצאת לפעולה בלוב, הפגין האיחוד האירופי נחישות באופן נדיר יחסית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זה שבועיים שהממשל האמריקאי מבהיר שהוא אינו מעוניין להתערב בנעשה בלוב. גם בסוף השבוע, כשנשיא ארה"ב ברק אובמה הציג אולטימטום לשליט לוב מועמר קדאפי - נסיגה מהערים שכבש מידי האופוזיציה או מתקפה בינלאומית - הדגיש הנשיא כי וושינגטון לא תשגר כוחות קרקעיים לאדמת לוב. הוא גם הדגיש שארה"ב מוכנה לפעול "כחלק מהקואליציה הבינלאומית". בעוד ארה"ב נמנעה מללחוץ לצאת לפעולה בלוב, התבלטו נשיא צרפת ניקולא סרקוזי וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון כמתנגדים נחרצים לקדאפי. המאבק על המבצע הצבאי בלוב הוא דוגמה - נדירה יחסית - לנחישות אירופית.

"למרות כל ההערות השליליות, ההחלטה לגבי לוב מוכיחה שיש דינמיות מדינית ודיפלומטית במבנה האירופי, ושיש קול אירופי פעיל בזירה העולמית", אומר ברנאר ואלרו, דובר משרד החוץ הצרפתי.

מי שהוביל בחודש האחרון את המהלך נגד לוב היה סרקוזי, כנראה בעקבות הביקורת על יחסי צרפת עם השלטון התוניסאי שהופל. סרקוזי נועד ב-10 במארס עם ראשי האופוזיציה הלובית, והודיע שצרפת הכירה במתנגדי קדאפי כממשלה הלגיטימית של לוב. שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה הביע מצדו צער בשבוע שעבר על האטיות של ארה"ב ועל הקושי שלה להגדיר את עמדתה.

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון דיבר באופן בוטה, כמעט כמו עמיתיו הצרפתים, על הצורך להפעיל כוח נגד קדאפי, למרות הקיצוצים הגדולים בתקציב צבאו.

איטליה, שלא תמכה בתחילה בתקיפה, החליטה לבסוף להתיר להשתמש בבסיסיה הצבאיים - למרות אמנת הידידות שחתמה ב-2008 עם מועמר קדאפי. איטליה היא המדינה האירופית הקרובה ביותר גיאוגרפית ללוב, וגם יש לה אינטרסים כלכליים רבים במדינה. לוב, שהיתה בעבר מושבה איטלקית, מספקת כיום 23% מהגז הטבעי ו-13% מהנפט שאיטליה צורכת, וחברת האנרגיה האיטלקית הגדולה ENI, השייכת בחלקה למדינה, היא חברת הנפט הזרה הגדולה ביותר הפועלת בלוב. קולונל קדאפי איים לבטל את כל החוזים החתומים עם המדינות התומכות בהתערבות נגד משטרו.

בעוד באירופה השמיעו קולות ברורים, אובמה היסס, כאמור. מה גרם לו לשנות את דעתו? בממשל האמריקאי התקיימו דיונים ממושכים על הצורך להתערב בלוב. את שר ההגנה האמריקאי רוברט גייטס - שהזהיר מפני ההשלכות של התערבות צבאית נוספת במדינה במזרח התיכון - שכנעה תמיכת הליגה הערבית בהחלת איסור הטיסה מעל האזור.

להחלטה להתערב בלוב היו שתי תומכות חזקות בממשל: סמנתה פאוור מהמועצה לביטחון לאומי, שכתבה את הספר זוכה פרס הפוליצר "בעיה מהגיהינום: אמריקה בעידן רצח העם", שבו חקרה את השתהות ארה"ב מול הזוועות ברחבי העולם; והשגרירה באו"ם סוזן רייס, שביקורה ברואנדה אחרי רצח העם שם הותיר בה רושם עמוק.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ