יפאן: היאקוזה מצטרפת לסיוע, אך שומרת על פרופיל נמוך

ארגון הפשע היפאני מושיט עזרה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

אנשי היאקוזה, המאפיה היפאנית, מטילים בימים כתיקונם אימה על רבים. הם עוסקים בגביית דמי חסות, מתן שירותי אבטחה, הלבנת הון, הימורים, סחיטה, סרסרות והלוואות בשוק האפור. אבל בימים האלה, שעה שיפאן מתמודדת עם אחד המשברים הגדולים בתולדותיה, עברה היאקוזה במידה מסוימת, ולו רק לרגע, לצד של הטובים.

מאז פגעו רעידת האדמה והצונאמי בצפון מזרח האי הונשו, לפני תשעה ימים, התגייסו ארגוני הפשע השונים, המונים כ-80 אלף חברים, לעזור לניצולים. בשקט, מאחורי הקלעים ובלי חשיפה תקשורתית, הם העבירו לאזור האסון משלוחי סיוע. משאיות עמוסות מזון, מים, שמיכות, סוללות, פנסים ומוצרי יסוד נוספים עשו את דרכן לערים ההרוסות ולמקלטי החירום.

מאמר שפרסם בסוף השבוע העיתונאי ג'ק אדלשטיין במגזין האינטרנטי "דיילי ביסט" שופך אור על פעולות היאקוזה מאז האסון. אדלשטיין נחשב לאחד המומחים הגדולים ביותר במערב לענייני היאקוזה. הוא שימש בעבר כתב הפלילים של העיתון היפאני הנפוץ ביותר "יומיאורי" וחדר ללב ארגוני הפשע.

לדברי אדלשטיין, ארגון הפשע הגדול ביפאן, יאמאגוצ'י-גומי, פתח את משרדיו ברחבי המדינה לציבור הרחב ושלח משאיות עמוסות סחורות לסיוע. כך נהג גם הארגון השלישי בגודלו, אינאגאווה-קאי.

חברי הארגונים הובילו את משלוחי הסיוע לאזורים שבהם נמדדה קרינה רדיואקטיבית גבוהה, בלי כל ציוד מגן. ואולם, היאקוזה לא הסתפקה רק במשלוחי סיוע.

הארגון השני בגודלו, סומיושי-קאי, הגדיל לעשות ואף הציע מקלט לאזרחים זרים המתגוררים ביפאן. אין זו הפעם הראשונה שבה אנשי היאקוזה נרתמים לעזור לנפגעי אסון. הם התגייסו למשימה גם לאחר רעידת האדמה החזקה בעיר קובה, בשנת 1995.

בגלל המוניטין המפוקפק שלהם, ארגוני הפשע מצניעים את פעילותם ההומניטרית. אנשי היאקוזה חוששים כי אם ידעו הניצולים מה מקור התרומות, הם ידחו אותן, למרות מצוקתם. "כרגע, אף אחד לא רוצה להיות מזוהה אתנו ואנחנו לא רוצים לראות את התרומות שלנו נדחות", אמר אחד מחברי הארגון.

בנוסף, בין היאקוזה למשטרה, יש מעין הסכם בלתי כתוב המאפשר לארגוני הפשע לבצע פעילות התנדבותית בעת משבר, מבלי לפרסם מי עומד מאחורי הסיוע. ההסכם נועד למנוע מצב שבו אנשי היאקוזה יוצגו כגיבורים, והמשטרה שנקטה לפני המשבר יד קשה כלפי ארגוני הפשע תוצג באור שלילי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ