יותר מ-50 מיליון מצרים השתתפו במשאל העם

היום צפויות להתפרסם התוצאות הסופיות שיכריעו אם החוקה המתוקנת תשמש בסיס לבחירות בפרלמנט

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"בפעם הראשונה אנחנו מרגישים שלקול שלנו יש ערך", התרגש אחד הבוחרים המצרים שעמד להטיל פתק לארגז הקלפי בעיר הדרומית מיניה. "בפעם הראשונה איננו יודעים את תוצאות הבחירה שלנו", צעקה סטודנטית לתוך מיקרופון שדרן הטלוויזיה. המלים "שקיפות", "חופש ביטוי", "כוח הציבור" מילאו אתמול את המרחב התקשורתי במצרים כשיותר מ-50 מיליון אזרחים מצרים - מספר חסר תקדים - השתתפו במשאל העם על תיקוני החוקה, אותם ניסחה ועדה משפטית מיוחדת שמונתה על ידי המועצה הצבאית העליונה.

שיעור ההשתתפות הגבוה לכשעצמו הוא מדד חדש במשאלי עם, או בבחירות במצרים. בשלושת העשורים האחרונים לפחות, דלות ההשתתפות העידה על חוסר האמון המוחלט שיש לציבור במשאלים הללו, אשר נועדו בעיקר להציג לגיטימציה ציבורית חסרת בסיס לשלטון. הפעם התחושה שונה ומי שמחפש אותות של דמוקרטיה במצרים - זהו אחד האותות החשובים.

אולם שיעור ההשתתפות הגבוה עדיין אינו מבטיח שתיקוני החוקה ייכנסו לתוקף, ורק היום צפויות להתפרסם התוצאות הסופיות שיכריעו אם החוקה המתוקנת תשמש בסיס לבחירות לפרלמנט. אלו צפויות להיערך בחודש יוני, והבחירות לנשיאות ייערכו בחודש ספטמבר. המשאל יכריע גם אם הבחירות יתקיימו במועדן או שיהיה צורך לנסח חוקה חדשה ובכך עלול מועד הבחירות להידחות.

תיקוני החוקה עליהם הצביעו אתמול אזרחי מצרים מציעים כמה שינויים משמעותיים, אולם הם מעלים גם ספקות כבדים ביחס ליכולתם להבטיח שיטת משטר דמוקרטית כפי שדורשות תנועות השינוי. תשעה סעיפים מתוך 210 סעיפי החוקה יתוקנו אם יאשר זאת משאל העם, בהם הגבלת תקופת כהונת הנשיא לארבע שנים ולשתי תקופות רצופות; ביטול חלק ניכר מן ההגבלות שהוטלו על מועמדים לנשיאות; חובה למנות סגן נשיא; חובת אישור הפרלמנט ומשאל עם על הארכת משטר חירום מעבר לשישה חודשים; שופטים יפקחו על הבחירות, ובית המשפט החוקתי יוכל לדון בתקפותן של כהונות חברי פרלמנט.

אולם תיקונים אלה מציגים שאלות שעליהן אין עדיין תשובה, למשל, על פי איזה חוק בחירות ייבחרו חברי הפרלמנט. המועצה הצבאית הבטיחה שיתקבל חוק בחירות חדש שיבטיח יציגות רבה יותר, חוק כזה עדיין לא התקבל והחשש הוא שאם יתקיימו בחירות לפרלמנט בעוד שלושה חודשים הן יבטיחו שוב את ניצחונה של מי שהיתה עד כה מפלגת השלטון.

התיקון החדש קובע גם שמועמד לנשיאות לא יוכל לשאת אזרחות כפולה, או לשאת אשה שמחזיקה באזרחות זרה, וגילו לא יהיה פחות מ-40. דרישות אלה - שאותן לא הציגו המפגינים - נועדו ככל הנראה למנוע את בחירתם של אחמד זוויל, חתן פרס נובל ואיש מוערך במצרים, שמחזיק באזרחות זרה או של מוחמד אל-בראדעי אשר אשתו בעלת אזרחות זרה, כנראה, ולהבטיח שמועמדי השלטון הקודם או הצבא יזכו בבחירות. אתמול, מתנגדיו של אל-בראדעי תקפו אותו בכניסה לקלפי ומנעו ממנו להצביע. עוד גורסים מתנגדי התיקונים, בהם אל-בראדעי ועמרו מוסא, שרואה עצמו מועמד לנשיאות, כי קיום בחירות לפרלמנט לפני בחירות לנשיאות לא יתנו למפלגות זמן מספיק להתארגנות וממילא ישחקו לידי מפלגת השלטון. גם התיקון בשאלת הפעלת תקנות חירום אינו בהיר דיו, ומותיר מרחב רב מדי לנשיא להפעילו לתקופה ארוכה גם ללא משאל עם כנדרש.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ