האו"ם החליט "להפעיל את כל האמצעים כדי להגן על אזרחים"

מועצת הביטחון נתנה רוח גבית למבצע נגד לוב. אף חברה לא התנגדה. רוסיה, סין וגרמניה נמנעו

שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר

כתב "הארץ" בניו יורק

"כל האמצעים הנחוצים כדי להגן על אזרחים" - מלים אלה, המופיעות בהחלטה 1973 שאושרה בחמישי בלילה במועצת הביטחון של האו"ם, הן הבסיס החוקי וההצדקה הבינלאומית להפעלת הכוח האווירי שהתחיל לפעול אתמול בשמי לוב נגד כוחותיו של קדאפי. סעיף מרכזי נוסף בהחלטה הוא "אכיפת איסור טיסה בשמי לוב".

ההחלטה שכוללת 29 סעיפים הוגדרה בניו יורק "סוחפת", אולם דיפלומטים ותיקים בניו יורק טרחו להסביר כי ההחלטה איננה כוללת היתר לשימוש בכוח צבאי קרקעי. כמו כן צוין, כי למרות הצהרות מצד אובמה ומנהיגים מערביים שהבהירו את אי הלגיטימיות של שלטון קדאפי, מועצת הביטחון נמנעה במוצהר מלהתייחס לעתידו.

ההצבעה בחמישי בלילה - שבה אושרה ההחלטה ברוב של עשרה ובהימנעות חמישה (רוסיה, סין, הודו, ברזיל וגרמניה) - הביאה לסיומה של דרמה מדינית שהתחוללה במשך ארבעה ימים מאחורי הקלעים על מועצת הביטחון, שאינה זכורה במסדרונות הבניין מאז ההחלטה נגד משטרו של סדאם חוסיין בעיראק.

ההחלטה הנוכחית, שהטיוטה שלה נוסחה על ידי לבנון - המדינה הערבית היחידה במועצת הביטחון, תיזכר בתולדות האו"ם כיוזמה יוצאת דופן של הליגה הערבית. נציגי הליגה הובילו בשבוע שעבר מאמץ דיפלומטי נמרץ במטרה לקדם את אישור ההחלטה להפעיל כוח צבאי נגד לוב, שעד לפני שבועות אחדים היתה חברה בליגה הערבית.

המפנה שהבטיח את אישור ההחלטה בא ביום רביעי שעבר, כאשר ארה"ב "ירדה מהגדר" ונטשה את העמדה המעורפלת שנקטה בתגובתה המקורית להצעה בדבר אכיפת איסור טיסה. ואולם צרפת היא זו שתהיה מזוהה יותר מחברות אחרות במועצת הביטחון, כמי שפעלה ודחפה לאישור ההחלטה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ