קרינה התגלתה במים ומזון ביפאן; מצב הכורים הגרעיניים מתייצב

היום ינסו לחדש את זרם החשמל בכורים, בניסיון להפעלת מערכות הקירור. מניין ההרוגים צפוי לעלות למעל 20,000, שני ניצולים חולצו מההריסות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הלחץ בכור מספר 3 בפוקושימה דאי-צ'י התייצב, ותוכנית לשחרר גז רדיואקטיבי כדי למנוע פיצוץ נוסף בוטלה, כך אמר היום (ראשון) מנהל הכור. למרות זאת, הלחץ עדיין גבוה באופן יחסי. במקביל, צוותי חירום ממטירים מים באמצעות כלים בלתי מאוישים על כור מספר 4, לקראת חיבורו מחדש לחשמל, בפעם הראשונה מאז רעידת האדמה והצונאמי. עם זאת, אין ביטחון כי מערכות הקירור אכן ישובו לפעול בצורה תקינה.

בתוך כך, השלטונות ביפאן דיווחו כי 8,133 בני אדם נהרגו ברעידת האדמה ובצונאמי עד כה ו-12,272 עדיין מוגדרים נעדרים. גורם רשמי בוועדה לבטיחות גרעינית ביפאן אמר כי הממשלה איחרה בתגובתה לאסון והיתה צריכה לחלק גלולות יוד לאזרחים הגרים בסמיכות לכורים בשלב מוקדם יותר.

לאחר שאתמול התגלו ריכוזים גבוהים של יוד רדיואקטיבי בתרד ובחלב מתוצרת חוות סמוכות לתחנת הכוח הגרעינית וגם במי ברז בבירה טוקיו, המרוחקת כ-240 ק"מ מהכורים הגרעיניים בפוקושימה, התגלתה לראשונה קרינה גם במוצרי יצוא בטייוואן.

רמות נמוכות של קרינה - ברמה שעל פי הדיווח אינה מסכנת בני אדם - נמצאו באפונה המיובאת למדינה מיפאן. הממשלה ביפאן מסרה אתמול שהיא שוקלת לאסור שיווק מוצרים חקלאיים מאזור פוקושימה, למרות שלטענתה אין מדובר בסכנה מיידית לבריאות הציבור.

באזור פוקושימה מגדלים גם אספרגוס, מלפפונים, עגבניות, צנון וירקות אחרים, אולם בכל אלה לא התגלה זיהום. יש לציין כי פקחי מזון בדקו רק מספר קטן של חוות ובימים האחרונים החלו מדינות רבות לבדוק מזון שמקורו ביפאן.

הממשלה היפאנית מסרה גם התייחסות ראשונה לעתיד הכורים הגרעיניים בפוקושימה כאשר דובר הממשלה הצהיר כי הכורים הפגועים יסגרו בסופו של דבר, בצעד בלתי נמנע. לדבריו, מי הים הרבים המומטרים על הכורים גורמים לנזקים קשים לתפקודם והופכים אותם לבלתי שמישים.

שני ניצולים חולצו מההריסות

המדינה מוכת האסון התנחמה היום בסיפור הצלתם של אשה בת 80 ונער בן 16 מתחת להריסות בתיהם בעיר אישינומאקי, תשעה ימים אחרי רעידת האדמה והצונאמי. המשטרה במיאגי מסרה כי השניים הגיבו לצעקות המחלצים וחולצו כשהם חלשים אך בהכרה.

גם אתמול דיווחה סוכנות הידיעות במדינה על "הצלתו הנסית" של גבר צעיר שנשלף מההריסות, אך מאוחר יותר התגלה כי הוא היה במרכז הפינוי ורק חזר לביתו כדי לזכות בתהילה.

צוותי חילוץ ביפאן. תצלום: אי-פי

אסון גרעיני בדרגה 5

שלשום העלתה סוכנות הגרעין של יפאן את רמת התקלה בתחנת הכוח בפוקושימה מארבע לחמש בסולם בינלאומי, המדרג תקלות גרעיניות ברמה שבין 1 ל-7.

הרשויות ביפאן מקוות כי השבת החשמל לכורים תאפשר להפעיל שוב את משאבות המים בכורים שנפגעו, לקרר באמצעותן את מוטות הדלק הגרעיני ולמנוע דליפה נוספת של חומרים רדיואקטיביים לאטמוספרה. אם לא יצלחו המאמצים לקרר את הכורים, תישקל האפשרות לאטום אותם בבטון וחול, כפי שנעשה לאחר הדליפה בצ'רנוביל שבאוקראינה בשנת 1986. ראש סוכנות הגרעין של האו"ם, יוקיה אמאנו, אמר אמש כי יפאן הגבירה את המאמצים לייצב את המצב בתחנת הכוח הגרעינית, אך לדבריו מוקדם עדיין לקבוע אם הדברים מתקדמים בכיוון הנכון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ