הבחירות המקומיות: המבחן של מרקל וסרקוזי

הבחירות בגרמניה וצרפת מעמידות במבחן את יחס הציבור לממשלה ולמפלגת השלטון. סרקוזי עומד בפני תבוסה, מרקל מצליחה יחסית

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. למרות העלייה היחסית בפופולריות של הנשיא ניקולא סרקוזי בארצו בימים האחרונים, בעקבות עמידתו בראש המאמצים הבינלאומיים נגד לוב, מפלגתו צפויה לנחול תבוסה בבחירות המקומיות שהחלו אתמול, לפחות לפי המדגמים הראשוניים. פרשנים צופים שהבחירות יבטאו את האכזבה הרבה מהנהגתו.

שנה לפני הבחירות לנשיאות דואגים רבים מנציגי מפלגתו UMP במועצות המקומיות לגורלם הפוליטי, כי הם חוששים מפני "הצבעה מענישה" נגד סרקוזי. כתוצאה מכך, רבים מהם אפילו מחקו את סמל המפלגה ממסע הבחירות וביקשו מראשיה לא לבוא לעזור להם, ובכך גרמו מבוכה רבה לסרקוזי.

המפלגה הסוציאליסטית, המתמודדת עם משבר משלה הכולל מאבקים קשים על ראשותה, מנסה בהצלחה לא מעטה להסיט את תשומת הלב מבעיותיה ולמקד את מצב הרוח השלילי בסרקוזי. בסקרים שנערכו לפני המבצע בלוב קיבל סרקוזי רק 29% תמיכה, ובמקומות רבים תמכו בו פחות מאשר התומכים במרין לה פן, מנהיגת "החזית הלאומית" הימנית-קיצונית. אולם הדבר העיקרי שבלט אתמול בקלפיות, שבהן אמורים להיבחר כ-2,000 חברי מועצות מקומיות, היתה אדישות הבוחרים. פחות מ-40% מבעלי זכות הבחירה באו לבחור. הבחירות יימשכו בשבוע הבא.

צרפת איננה המדינה היחידה באירופה שבה נערכות בחירות מקומיות, שמהוות מבחן ליחס הציבור לממשלה ולמפלגת השלטון. בגרמניה נערכות החודש בחירות דומות, וצופים שהקאנצלרית אנגלה מרקל תפסיד לפחות שלוש מדינות מחוז - כולל באדן-וירטמברג העשירה והמתועשת, שבראשה עומדים הנוצרים דמוקרטים של מרקל עשרות שנים.

לעומת זאת בבחירות שנערכו אתמול נראה שהתבדו החששות שמרקל תאבד את מדינת המחוז סקסוניה-אנהלט, מעוז נוסף של מפלגתה. מדינת-מחוז זו, שבה שני מיליון בעלי זכות הצבעה, היא אחת העניות ביותר בגרמניה, והיתה בעבר חלק ממזרח גרמניה. פרשנים ציפו כי מפלגת די לינקה ("השמאל") בהנהגת וולף גאלרט, המורכבת בעיקר מקומוניסטים לשעבר, תתחזק בצורה משמעותית, אך מהתוצאות הראשונות עולה שמפלגתה של מרקל מצליחה יותר מהצפוי.

בהתאם למדגמי קלפיות ולתחזיות שהוכנו לפיהם בערוץ הטלוויזיה ARD, מתברר כי הנוצרים-דמוקרטים יקבלו 32.9% מהקולות, הסוציאל-דמוקרטים 21.5%, די לינקה 23.6% והירוקים 6.8%. בעקבות התוצאות, נראה כי מרקל תוכל להמשיך לשמור על ממשלת הקואליציה שלה במחוז עם הסוציאל-דמוקרטים. פרשנים מעריכים כי הירוקים יתחזקו גם בבחירות הבאות לאור החששות החדשים שהתעוררו לגבי אנרגיה גרעינית בעקבות המשבר ביפאן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ