לוב: נשים, גברים וטף: המגן האנושי של מועמר קדאפי

כתב "ניו יורק טיימס" במתחם השליט

דיוויד קירקפטריק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד קירקפטריק

ניו יורק טיימס

שלשום, כשהחלה מתקפת בעלות הברית, הוזמנה קבוצת כתבים זרים לביקור נדיר במתחם שבו שוהה מועמר קדאפי. זהו מבוך של מבנים מבוצרים בקירות בטון מזוין וגדרות תיל, שמטרתם למנוע הפיכות צבאיות אפשריות.

מאות מתומכי קדאפי שהגיעו למקום התנדבו לשמש מגינים אנושיים כשהם רוקדים ושרים שירי הלל למנהיג הנערץ. "בית אחר בית, סמטה אחר סמטה", שרו התומכים שציטטו את נאום קדאפי, "נטהר את החיידקים מכל בית ומכל חדר".

בקהל נמנו נשים וילדים, שלאחדים מהם בני משפחה בצבא לוב. לדבריהם, באו להגן על המתחם מפני ההפצצות והתנדבו להיות מגיניו האנושיים. "אם הם רוצים לפגוע במועמר קדאפי, עליהם לפגוע בנו, כי כולנו קדאפי", אמרה אלמנת חייל בת 52, שהוסיפה כי הביאה עמה שישה מילדיה הבוגרים. אדם אחד לפחות שהגיע למתחם דיבר באחרונה בגנות קדאפי - תופעת הסוכן הכפול שנראית נפוצה ביותר בקרב המפגינים הלובים, בעד או נגד הממשלה.

בטאג'ורה, שכונה בקרבת טריפולי שהיתה בית הגידול לתסיסה נגד קדאפי, התלונן אחד התושבים שעל אף ההכרזה על אזור אסור לטיסה, ניתן לשמוע את המראות מטוסי הקרב הלוביים שיצאו מבסיסים בקרבת העיר לחזית המזרחית. "הסבל שלנו רב מכפי שאפשר לתאר. מי שמעז לצאת מהבית נעצר או נורה למוות", אמר.

הוא סיפר כי "כמויות המזון מידלדלות. אין מים בצנרת והחשמל בא והולך". לדבריו, "בתי החולים לא מעניקים טיפול בגלל המחסור בתרופות, ואין חלב לילדים".

בעיר מיסרטה המשיכו כוחות קדאפי במצור שכלל ניתוק אספקת המים והחשמל, ונאמני השליט המשיכו בירי לעבר העיר. תושב שביקש לא להזדהות בשמו אמר כי "נראה שהתקיפות האוויריות יהיו לטובת העם הלובי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ