21.03.1969 / ג'ון לנון ויוקו אונו - במיטה למען השלום

היום לפני 42 שנה:

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרינפטר

ידיעה קצרה ב"הארץ" בישרה ב-21 במארס כי "הזמר ג'ון לנון, חבר להקת 'החיפושיות', נשא אתמול לאשה את חברתו היפאנית יוקו אונו בטקס אזרחי בגיברלטר". יום לאחר נישואיו הגיע הזוג הטרי לאמסטרדם ופצח בהפגנת "הבה נשכב" למען השלום בעולם. השניים נכנסו למיטה בחדרם במלון הילטון ב-21 במארס, ונשארו בה שבוע. ירח הדבש המקורי שלהם כלל, מלבד צילומים זוגיים במיטה, שבאותם ימים נחשבו שערורייתיים, גם מפגשים ושיחות עם האורחים הרבים שהוזמנו לשבת ליד מיטתם. השביתה המתוקשרת היתה יריית הפתיחה למסע "שלום ואי אלימות" שניהלו השניים ברחבי העולם. מיטת הכלולות של השניים הפכה סמל ל"פורום למען השלום". אמסטרדם היתה תחנתם הראשונה של לנון ואונו במסע עולמי שבו יצאו נגד המלחמות בווייטנאם, בביאפרה ובמזרח התיכון.

לנון לא ראה את עצמו כנציג הצעירים בעולם אלא כמי שמדבר אליהם. הוא לא הצעיד את בני הנוער והמעריצים בהפגנות נגד הממסד אלא ניסה להסביר, למי שהיה מוכן להקשיב, שתקשורת בין אנשים היא המפתח לשלום.

חודשים אחדים לאחר שבוע הדבש באמסטרדם דיווח סופר "הארץ" בירושלים על מתנה ששלח ג'ון לנון לראש הממשלה גולדה מאיר. "כאשר היתה ראש הממשלה עסוקה בישיבת הממשלה שדנה בענייני התקציב, הגיעה ללשכתה קופסה זעירה ובה מתנה נדירה. שני זרעי עץ אלון". לפי הדיווח, "בירור קצר העלה כי את המתנה שלחו ג'ון לנון ורעייתו היפאנית. בני הזוג עסוקים במסע עולמי למען השלום, והחליטו לא לפסוח על ראש הממשלה. הם ביקשו מגברת מאיר לשתול את עצי האלון בגינתה, כסמל לקידום השלום".

על מחווה נוספת למען המזרח התיכון דיווח "הארץ" באוגוסט 1969. "ג'ון לנון ואשתו היפאנית יוקו אונו יעבירו את 'מסע השלום' שלהם ממיטתם אל אניית השלום של אייבי נתן. בני הזוג ישדרו שידורי שלום למדינות המזרח התיכון מעל לאניה בחלקו המזרחי של הים התיכון".

לנון ואונו חזרו במונטריאול שבקנדה על "שביתת המיטה", משם דיווח מתי גולן ל"הארץ" על פגישתו עם הזוג. "ג'ון ואשתו יוקו אונו היו שרועים על מיטה כפולה רחבה כשרק פיג'מות קלות מכסות את גופם... הוא מקרב כיסא למיטה ומזמין אותי להתיישב עליו. יוקו אונו ממשיכה לקרוא עיתון". גולן פתח את הראיון בשאלה המתבקשת. "מה העניין הזה של שכיבה במיטה? כיצד זה התחיל ומה זה צריך להשיג"? לפי הראיון שפורסם בתחילת יוני 1969 ב"הארץ", ענה לנון בפירוט. "היה ברור שהמאורע (הנישואים) ימשוך תשומת לב רבה ורצינו לנצלה למען רעיון השלום שאנו מאמינים בו. ומכיוון שבכל מקרה בילינו אז את רוב הזמן במיטה, החלטנו להמשיך בכך. זאת הדרך בה אנו מביעים את רצוננו בשלום. אחרים יכולים להביע זאת בדרך אחרת, ובלבד שיביעו זאת". לפי גולן, בשלב זה רמז לנון לאשתו שתיקח חלק בשיחה, ולהלן דבריה. "אנו עושים זאת כבר שלושה חודשים והתגובות הן חיוביות ביותר. מה שאנחנו מנסים להסביר הוא שכל אחד מאיתנו אחראי למה שמתרחש בכל פינה בעולם. עלינו לדרוש מהממשלות לעשות שלום". ועל כך מוסיף לנון, "לא בדרכים אלימות. אני נגד אלימות. שביתות, מחאות, משהו בסגנון גנדי". גולן מצדו ציין בלשון המעטה ש"לא תמיד הם מדברים לעניין. מחשבותיהם מופשטות, רעיונותיהם בלתי מגובשים, והידע שלהם מוגבל בצורה מדהימה".

לשאלה "מה אתם מציעים מבחינה מעשית" ענתה אונו ש"אין לנו הצעות מעשיות", ולנון ממשיך ואומר כי "אנו מפרסמים את התוצרת שלנו, שהיא שלום, כפי שקוקה קולה מפרסמת את תוצרתה". לסיום, בתגובה לשאלתו של גולן "האם אתם מאמינים במלחמה צודקת?" ענתה אונו במילה אחת. "לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ