למרות המשברים: הכלכלה עומדת במוקד ביקורו של אובמה בברזיל

נשיא ארה"ב שיחק כדורגל עם ילדים ונפגש עם בכירי המשק הברזילאי

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

המבצע בלוב לא מנע מהנשיא ברק אובמה לצאת לביקורו באמריקה הלטינית - כשתחנתו הראשונה היא ברזיל, שנמנעה בהצבעה במועצת הביטחון של האו"ם על ההתערבות הצבאית בלוב. עם זאת, לדברי יועציו של אובמה, הנשיאה החדשה של ברזיל, דילמה רוסף, לא העלתה את נושא התקיפה בפגישה הממושכת עם עמיתה האמריקאי, שהוקדשה בעיקר לחיזוק שיתוף הפעולה הכלכלי בין המדינות. לוב היא אולי שיחת היום, אך אובמה יודע היטב שהאתגר האמיתי העומד בפניו זה השיקום הכלכלי, במיוחד על רקע האסון שספגה יפאן, הכלכלה השלישית בגודלה בעולם.

אובמה, שיצא לביקור בליווי משפחתו, נפגש ביום שבת עם בכירי השוק הברזילאי, נשא נאום בריו דה ז'ניירו על חשיבות היחסים בין ארה"ב לברזיל. ובין לבין הספיק גם לשחק כדורגל עם הילדים, במה שהיה פעם שכונת פחונים מפורסמת שהרשויות מנסים לשקם כבר כמה שנים.

אובמה קיבל בשעות הבוקר תדרוך מצוות הביטחון הלאומי שלו על המצב בלוב. אולם ברוב ההופעות הפומביות שלו בברזיל, הכלכלה השביעית בעולם, הוא לא סטה מהדיבור על הידוק היחסים. החברות האמריקאיות מתחילות להתעניין בהזדמנויות שיספקו המשחקים האולימפיים ב-2016, הפוטנציאלי לקידוחי הנפט מול חופי ברזיל ומכירת מטוסי קרב, בעוד ברזיל לוטשת עיניה לשוק האמריקאי לצורכי ייצוא.

למרות קבלת הפנים החמה לה זכה אובמה (80% מתושבי ברזיל מתייחסים כלפיו באהדה, לעומת הרייטינג של 49% בקרב האמריקאים, ורבים התפעלו מהמפגש בין הנשיא השחור הראשון של ארה"ב לאשה הראשונה בתפקיד נשיאת ברזיל), היו בביקור כמה סוגיות שנשארו לא פתורות. נשיאת ברזיל לא שמעה מאובמה על נכונותו לתמוך בכניסתה של ברזיל למועצת הביטחון של האו"ם בתור חברה קבועה, ואילו אובמה לא הצליח להזיז את ברזיל בכיוון התמיכה בבידודה של איראן. בהמשך השבוע, אובמה יבקר גם בצ'ילה ואל סלוודור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ