רוסיה תייצג את לוב בדיון חירום במועצת הביטחון

מועצת הביטחון של האו"ם, שעל פי החלטתה מתבצעת תקיפת המערב בלוב, תתכנס היום לדון במשבר המתפתח שם, על פי בקשת לוב

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה שמיר
ניו יורק

בעוד מטוסים צרפתיים ובריטיים מפציצים מטרות בלוב וספינות אמריקאיות משגרות טילי שיוט נגד יעדים בשטחה, מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס היום (שני) לדון במשבר המתפתח שם. את הדיון יזמה לוב, והיא תיוצגו בו על ידי רוסיה.

מקורות במרכז האו"ם מסרו כי כינוס המועצה, אשר על פי החלטתה מתבצעת תקיפת המערב לוב, נעשה על פי בקשה של שר החוץ מטעמו של מועמר אל-קדאפי ששיגר מכתב לנשיא התורן של המועצה וביקש את כינוסה הדחוף. כמו כן נמסר כי רוסיה תייצג את לוב בדיון, שכן מדינה שאיננה חברה במועצת הביטחון נזקקת לחברה במועצה שתייצג את עניינה, ומתברר כי רוסיה הסכימה לייצג את קובלנתיו של קדאפי.

מקורות בניו יורק העלו היום השערה כי אין להוציא מכלל סבירות שרוסיה, בתמיכת סין, עומדת מאחורי היוזמה לכנס את מועצת הביטחון לדיון על לוב. רוסיה וסין נמנעו בהצבעה על החלטה 1973, שאושרה במועצת הביטחון ברוב של עשרה קולות בסוף השבוע שעבר, ושהעניקה חוקיות בינלאומית להתערבות צבאית בלוב. בכירים רוסיים בניו יורק ובמוסקווה הסבירו כי לדעתם קדאפי אינו ראוי להישאר בשלטון בלוב, אבל אין בכך הצדקה להתערבות צבאית.

ובתוך כך, ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, דיווח היום לפרלמנט במדינה כי התקיפות האוויריות של בריטניה, ארה"ב, צרפת ואומות אחרות ניטרלו באופן משמעותי את מערכות ההגנה האווירית של לוב וכי הן מתקדמות היטב במטרות המבצע: הרס ההגנה האווירית והגנה על אזרחים מהתקפותיהם של מתנגדי קדאפי. הוא הוסיף כי תיאום המבצע בלוב צפוי לעבור מארה"ב לנאט"ו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ