חיילים אמריקאים הצטלמו עם גופות באפגניסטאן

הכוחות הזרים במדינה חוששים מנקמה לאחר שהתמונות פורסמו בתחקיר של השבועון הגרמני דר שפיגל. שרת החוץ האמריקאית קלינטון התנצלה בפני עמיתה האפגני

ג'ון בון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גרדיאן

ארה"ב העבירה אתמול התנצלות רשמית לממשלת אפגניסטאן, בעקבות פרסום תמונות של חיילים אמריקאים שהצטלמו לצד גופות אזרחים. קצינים בכירים בכוחות נאט"ו בקאבול השוו את התצלומים, שפרסם השבועון הגרמני דר שפיגל, לתמונות של חיילים אמריקאים שהתעללו בשבויים בכלא אבו גרייב בעיראק - תמונות שעוררו גל מחאה אנטי-אמריקאית.

הקצינים חוששים שתצלומים אלה עלולים להזיק עוד יותר. הגופות המצולמות שייכות לאזרחים שנפלו קורבן לקבוצת חיילים מצבא ארה"ב, שנהגה לכנות את עצמה "חוליית החיסול". 12 מהחיילים, שהיו מוצבים בקנדהאר בשנה שעברה, עומדים כעת לדין בסיאטל על חלקם ברצח אזרחים.

חמישה מהחיילים עומדים למשפט באשמת רצח בכוונה תחילה, אחרי שביימו את מעשיהם כדי שייראו כאילו הגנו על עצמם מפני התקפות הטליבאן. נוסף על כך, חלקם נאשמים בהשחתת גופות ושימוש בסמים. כל החיילים טוענים לחפותם. אם יימצאו אשמים, עלול להיגזר עליהם עונש מוות או מאסר עולם.

סיפורם של החיילים כבר זיעזע את העולם, בעיקר לאור הגילויים שנהגו לקחת "מזכרות" מגופות הנרצחים. התחקיר של השבועון הגרמני, שהתפרסם אתמול, חשף כ-4,000 תצלומים וסרטי וידיאו שצילמו החיילים, וכמה מהתמונות פורסמו. השבועון מסר כי נוסף על הפשעים שעליהם החיילים עומדים למשפט, "ברשותם של כמה מהנאשמים נמצאו אוספים הכוללים תמונות של קורבנות אחרים".

צבא ארה"ב עשה מאמצים רבים בניסיון למנוע מהתצלומים להגיע לידיעת הציבור, מחשש שהם עלולים להצית רגשות אנטי-אמריקאיים חריפים באפגניסטאן בתקופה מתוחה ממילא. הצבא פרסם הצהרה ובה התנצל על הצער הרב שגרמו התצלומים, "המנציחים פעולות מעוררות שאט נפש והמנוגדות לערכים האמריקאיים".

שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון שוחחה בטלפון עם עמיתה האפגני בנושא, והיועץ לביטחון לאומי טום דונילון התקשר לבכירים בקאבול.

הכתבה הארוכה המלווה את התצלומים מכילה פרטים על התנהגותם הסדיסטית של החיילים. בתקרית שאירעה במאי אשתקד, מספרת הכתבה, תפסו החיילים שנמצאו בסיור איש דת שעמד לצד הדרך. הם הכניסו אותו לתעלה והכריחו אותו לכרוע ברך. מפקד הצוות, סמ"ר קלווין גיבס, חשוד שפוצץ רימון על האיש כאשר ניתנה הפקודה לירות.

שלשום בלילה הורו ארגונים רבים המעסיקים עובדים זרים באפגניסטאן, בהם האו"ם, לאנשיהם לנקוט אמצעי זהירות ולא להסתובב בקאבול, מחשש לפעולות נקמה.

סערת אבו גרייב

ב-2004 פורסמו תצלומים המעידים על התעללויות ועינויים שביצעו חיילים אמריקאים בעצירים בכלא אבו גרייב בעיראק. מסכת ההתעללויות הפכה לסמל של התבוססות הצבא האמריקאי בעיראק ועוררה מחאות מסביב לעולם. 11 חיילים הורשעו בעקבות הפרסום

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ