סרקוזי נמצא בחזית המאבק בלוב, אך בקרב מאסף מבית

נשיא צרפת היה מהיוזמים המובילים של כינון אזור ללא טיסה בשמי לוב וההתקפה נגד קדאפי. הוא זכה על כך לשבחים רבים, אך הפופולריות שלו במדינתו בשפל המדרגה

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

פאריס. אפשר לסלוח למי שיחשוב כי השבוע שעבר היה השבוע של ניקולא סרקוזי. לזכותו של הנשיא הצרפתי אפשר לזקוף את הלחצים שהפעיל כדי שתתקבל החלטה לפעול בלוב, את כינוסם של מנהיגים ממדינות המערב, ערב ואפריקה בפאריס כדי לתאם תגובה הולמת לקדאפי, ואת המהלומות הראשונות נגד המשטר הרודני של קדאפי. ואכן, הוא זכה לשבחים רבים בכל רחבי העולם.

ואולם, כל אלה אינם מסייעים לו בארצו. בבחירות המקומיות שנערכו שלשום בצרפת, קיבלה מפלגתו רק 18% מקולות מעט האזרחים שטרחו לבוא ולהצביע. תוצאת הבחירות, שנחשבת ל"אזהרה חמורה" לנשיא ולמפלגת השלטון, UMP, מדגישה את חוסר הפופולריות של סרקוזי. נוכח העלייה באהדה שלה זוכה הימין הקיצוני בראשות מרין לה פן, מתעוררת אפשרות ממשית ביותר שייתכן כי סרקוזי יובס בבחירות שייערכו בשנה הבאה.

המנצחת הגדולה בבחירות היתה המפלגה הסוציאליסטית, שלמרות המאבק הקשה על הנהגתה הצליחה לקבל 25% מהקולות, יותר מכל מפלגה אחרת. מנצחת נוספת היא מפלגת "החזית הלאומית" (FN) הימנית-קיצונית, שקיבלה 15% מהקולות לעומת 5% בלבד בבחירות של 2008.

לעומת מצבו העגום בקלפיות בצרפת, סרקוזי ממשיך להתנהג בזחיחות בזירה העולמית. צרפת "החליטה להחזיר לעצמה את תפקידה ההיסטורי" ולעצור את "הטירוף הרצחני" של קדאפי, אמר סרקוזי בסוף השבוע מול מצלמות הטלוויזיה, שעה שסביבו מהנהנים שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון וחצי תריסר מנהיגים ושרי חוץ.

סרקוזי היה הראשון להכיר באופציה הלובית. יחד עם ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הוא היה הכוח הדוחף לכינון אזור איסור טיסה, למשיכת ארה"ב המסויגת לפעולה צבאית וצירוף בעלות ברית ערביות חשובות.

אפילו הסוציאליסטים, שלא ממש מעריצים את סרקוזי, שיבחו אותו. אם כך, כיצד אפשר להסביר את הפער בין שבחים כאלה לבין התבוסה בקלפיות?

"מצב זה מזכיר את מלחמת המפרץ הראשונה. הנשיא ג'ורג' בוש האב ניצח במלחמה, אולם הובס בידי ביל קלינטון. הסיבה לכך היתה הכלכלה", כך אמר דומיניק מואזי, יועץ בכיר במכון הצרפתי ליחסים בינלאומיים. "הצרפתים גאים בנשיא שלהם בחו"ל, אולם הם לא מקשרים בין מדיניות החוץ לפנים". לדבריו, "שיעור האבטלה גבוה, החשש מהמהגרים רב, והצרפתים הולכים לקלפיות בתחושה של קדרות וכעס".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ