גל פרישות של קצינים בכירים בצבא תימן

לפי דיווחים, לפחות 20 בני אדם נהרגו בעימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון בצפון המדינה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

תימן הולכת ומסתמנת כיעד הבא בגל המהפכות בעולם הערבי ולא ברור עד מתי יצליח הנשיא עלי עבדאללה סאלח להמשיך ולשלוט במדינה. לאחר שביום שישי נהרגו 52 מפגינים נגד שלטונו של הנשיא, ביומיים האחרונים הסתמן מרד של ממש בקרב קציני הצבא הבכירים והדיפלומטים במדינה.

מפקד האזור הצפון-מערבי של צבא תימן, הגנרל עלי מוחסן סאלח, שהוא גם בן כפרו של הנשיא, הודיע אתמול על פרישתו מהצבא. יחד עמו פרשו עוד ארבעה קצינים בכירים, ונראה כי בכירי הצבא חשים כי זמנו של הנשיא קצוב ושעליהם לנהל מו"מ על פרישה מהצבא מבלי שייאלצו לשלם על כך מחיר. מלבד חמשת הקצינים הבכירים, התפטרו מתפקידם עוד קצינים רבים שמשתייכים לחיל האוויר ואפילו למשמר הנשיאות.

הגנרל סאלח התייחס אתמול בראיון בערוץ אל-ג'זירה לפיזור המפגינים הקטלני ביום שישי, ואמר כי האלימות במדינה עלולה להוביל למלחמת אזרחים, וכי הוא תומך במהפכת הצעירים.

כוחותיו של הגנרל סאלח כיתרו אתמול את אלפי המפגינים בכיכר א-תחריר בבירה צנעא, כדי להגן עליהם מהצבא עצמו ומכוחות המשטרה, בעוד כוחות צבא אחרים כיתרו את ארמון הנשיאות של סאלח כדי להגן עליו מפני ניסיון הפיכה אלים. בנוסף, הודיע עוד אחד מראשי השבטים, שייח סאדק אל-אחמר, כי יצטרף למפגינים הצעירים. אל-אחמר עומד בראש קונפדרציית השבטים "חאשיד", שאליה משתייך גם הנשיא. ההצטרפות של קונפדרציית חאשיד למפגינים עלולה להיות קריטית מבחינת סאלח, שמאבד אט אט את התמיכה בו.

אתמול דווח בכלי התקשורת הערביים כי לפחות 20 בני אדם נהרגו במחוז ג'יוף בצפון המדינה, מעוזם של השיעים, בחילופי אש בין המורדים לבין הצבא.

שלשום פיטר הנשיא את ממשלתו ובסוף השבוע כונן מצב חירום במדינה, אולם גל ההתפטרויות בקרב הפקידות הבכירה נמשך. בכירים רבים, בהם ראש עיריית עדן, מושל של אחד המחוזות וכמה שגרירים של תימן בחו"ל הודיעו אתמול על התפטרותם.

שרי החוץ של צרפת ואיטליה קראו אתמול לנשיא סאלח להתפטר מתפקידו, בעקבות מותם של 52 המפגינים בסוף השבוע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ