נטשה מוזגוביה
ארה"ב

וושינגטון גועשת בימים האחרונים בדיונים בשאלה כיצד הנשיא ברק אובמה הגיע למצב שבו הוא אחראי כבר לשתי מלחמות, ומה בעצם ההבדל בין הניאו-שמרנים לליברלים בשלטון, שעה שהתוצאה היא אותה תוצאה: התערבות במקום שלא בהכרח נמצא בראש רשימת האינטרסים האמריקאיים. נושא אחד שמשך את תשומת הלב הוא הסביבה המשפיעה על החלטות הנשיא. מתברר כי שלוש מהתומכות הליברליות המרכזיות בהתערבות צבאית הן נשים: שרת החוץ, הילרי קלינטון, שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, והיועצת המיוחדת של אובמה, סמנתה פאואר.

השלוש כונו "שלוש הוולקיריות" של הממשל, על שם הנשים הלוחמות מהמיתולוגיה הנורדית, כרמז על כך שהכריעו את הכף לטובת ההתערבות. עמדת אירופה והליגה הערבית בוודאי היו חשובות לא פחות, אולם כוונתו של אובמה היתה להשאיר חותם בתור נשיא ששם קץ למלחמה בעיראק וכמי שהשיג הכרעה באפגניסטאן. ודאי לא כמי שגורר את ארה"ב לעוד "התערבות על רקע הומניטרי" שלא מסתיימת טוב בהכרח.

הפרופיל הנמוך עליו שמרה סמנתה פאואר מאז נכנסה לתפקיד היועצת המיוחדת לנשיא אובמה, גרם לפרשנים לחפש רמזים לעמדותיה בעברה. פאואר החלה את הקריירה שלה בתור עיתונאית שסיקרה את המלחמה ביוגוסלוויה, ומאוחר יותר זכתה בפרס פוליצר על ספרה, "בעיה מהגיהנום", שעסק בהתמודדות המערב במקרים של רצח עם במדינות ותקופות שונות. פאואר מתחה בספר ביקורת קשה על עמדת "הצופים מהצד". גם השגרירה באו"ם סוזן רייס, שביקרה ברואנדה לאחר רצח העם, הושפעה עמוקות ממה שראתה.

שמרנים תומכי ישראל העלו את הטענה מימי קמפיין הבחירות של אובמה ב-2008, לפיה פאואר משפיעה על אובמה לאמץ גישה ביקורתית כלפי ישראל ותמיכה בהתערבות לצורך הגנה על חלשים מפני דיכוי. פאואר צוטטה בעבר כמי שאומרת ש"יש להשקיע מיליארדים לא בשירות הצבא הישראלי, אלא במדינת פלסטין חדשה".

לאובמה נוח להשאיר את האחריות בידי השלישיה קלינטון-רייס-פאואר. קלינטון כבר רמזה שהיא לא מתכוונת להישאר בממשל בכהונתו שנייה אם אובמה יזכה בנשיאות, ופאואר כבר שילמה פעם את המחיר של דבקות בעמדותיה, כשצוטטה כמי שקראה להילרי קלינטון "מפלצת" בקמפיין לנשיאות ב-2008. בעקבות דבריה נאלצה לעזוב את תפקידה כיועצת הבכירה של אובמה בקמפיין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ