התביעה בגרמניה מבקשת שש שנות מאסר לג'ון דמיאניוק

המשפט שהחל בנובמבר 2009 מתקרב לקצו. לדברי התובע, לדמיאניוק האוקראיני היו הזדמנויות לערוק משירותו כשומר במחנה ההשמדה סוביבור

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

התביעה בגרמניה ביקשה היום (שלישי) להטיל עונש של שש שנות מאסר על ג'ון דמיאניוק, המואשם בסיוע לרצח 27,900 יהודים במחנה ההשמדה סוביבור ב-1943. התובע האנס-יואכים לוץ אמר היום לבית המשפט במינכן, בתום משפט שארך שנה וארבעה חודשים, כי דמיאניוק, בן 90, היה חלק מן המנגנון הנאצי ושותף לרצח יהודים.

דמיאניוק, יליד אוקראינה שהתאזרח בארה"ב והוסגר לגרמניה במאי 2009, מכחיש שעבד במחנה ההשמדה שבו נרצחו כ-250 אלף יהודים. המשפט התעכב פעמים מספר משום שדמיאניוק סירב לבוא לדיונים וטען שמצבו הגופני אינו מאפשר זאת, על אף שרופאים קבעו כי הוא כשיר לעמוד לדין. מפתיחת המשפט בנובמבר 2009, דמיאניוק הופיע לדיונים כשהוא יושב בכסא גלגלים ואת חלקם הוא אף בילה בשכיבה.

דמיאניוק במשפטו. רופאים קבעו כי הוא כשיר לעמוד לדין. תצלום: רויטרס

בנאום הסיכום שנשא, אמר התובע לוץ כי דמיאניוק ראוי לעונש של שש שנות מאסר משום שמילא את התפקיד שהוטל עליו, אף שיכול היה לסרב או לערוק. על פי הראיות שהציגה התביעה, דמיאניוק שירת בצבא האדום, נפל בשבי הגרמני ב-1942 וגויס לסייע לאס-אס. "ברגע שהגיע לסוביבור, הוא מוכרח היה לדעת שתכליתו היא השמדת היהודים שהובאו לשם", אמר לוץ. "אך למרות זאת, הוא לא ערק, אף שהיתה לו ההזדמנות לעשות זאת כאשר לא היה בתפקיד או כאשר מילא משימות מחוץ למחנה".

עורך דינו של דמיאניוק, אולריך בוש, הגיש היום בקשה לבית המשפט לשמוע עדויות חדשות לטובתו של הנאשם. לא נקבע מתי יינתן גזר הדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ