מה אירע בעת חילוץ הטייסים האמריקאיים שהתרסקו בלוב?

מפקד המבצע בלוב התחמק מהשאלה אם נפגעו אזרחים בזמן חילוצם של אנשי צוות האוויר שהיו על המטוס שהתרסק

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

אפילו מבצע צבאי "לא מחייב" יכול להיות מלווה בתקלות, כך הוכיחה היום (שלישי) התרסקות מטוס האף-15 של חיל האוויר האמריקאי בלוב. הטייס והנווט הספיקו להימלט וחולצו בשלום. מפקד המבצע בלוב, האדמירל סמואל לוקליר, ציין שהמטוס התרסק בגלל תקלה טכנית.

הוא סירב לאשר את הדיווחים כי בזמן חילוצו של הטייס, שאותר על ידי תושבים מקומיים, נורו חמישה אזרחים לובים וציין כי התושבים המקומיים "התייחסו לטייס שסבל מפגיעות מינוריות בכבוד והגישו לו טיפול רפואי".

לוקליר אמר כי להערכתו, למרות הצלחת המבצע עד כה, קדאפי וכוחותיו עדיין לא נענו לדרישות החלטת מועצת הביטחון של האו"ם והתקיפות נגד האזרחים ממשיכות. הוא הוסיף כי היעד שנקבע לכוחותיו היה להחיל איסור טיסה מעל לוב, והם אינם מתרכזים בחיפוש אחר קדאפי ובני משפחתו.

לדבריו, כלי הטיס של כוחות נאמניו של קדאפי מיושנים בהשוואה לסטנדרטים העולמיים, והוא השתמש בעיקר בכוחות הטקטיים, קרי המסוקים, שנוטרלו. לוקליר אמר שכוחות הקואליציה לא מתקשרים עם האופוזיציה הלובית, אך סיפר כי נערכים "מבצעים שמטרתם הפצת המידע בקרב הכוחות של קדאפי". הוא לא פירט אם מדובר בהפצת עלונים או בכל דרך הפצת מידע אחרת.

המערב ממשיך לתקוף בלוב. תצלום: רויטרס

במקביל שר ההגנה האמריקאי, רוברט גייטס, המבקר השבוע במוסקבה, אמר כי עוצמת הלחימה תפחת בימים הקרובים - בלי להציג לוח זמנים מדויק. לדברי גייטס, ארה"ב מתכוונת להעביר את האחריות לאכיפת איסור הטיסה מעל לוב לבעלות בריתה, אך בבירות טרם הוחלט מי יוביל את המבצע בלוב. "אני לא רוצה להקדים את הדיפלומטיה, אך העברת (הסמכות) צפויה לקרות בימים הקרובים", אמר גייטס. "העסק הזה מסובך ולא עשינו שום דבר כזה תוך כדי לפני כן. אז זה לא מפתיע אותי שזה ייקח כמה ימים להסדיר את העסק".

גייטס גם התגונן מפני הביקורת הרוסית על כך שהתקיפה גרמה לנפגעים בקרב האזרחים הלובים (ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין אף השווה את החלטת מועצת הבטחון של האו"ם להתערב בנעשה בלוב "קריאה למסע צלב נוסח ימי הביניים" - אמירה שזיכתה אותו בביקורת של הנשיא הרוסי דמיטרי מדוודב, שהאשים את קדאפי ב"פשעים נגד עמו"). "זה ברור לגמרי שרוב - אם לא הרוב המוחלט - של הפגיעות נגרמו על-ידי קדאפי", אמר גייטס בעקבות פגישתו עם שר ההגנה הרוסי אנטולי סרדיוקוב. "היינו מאוד זהירים לגבי זה. יש אנשים שמאמצים כאמת את הדברים של קדאפי על הפגיעה באזרחים, כשלהערכתי מדובר בשקרים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ