יפאן: העובדים שמסכנים את חייהם בכורים בפוקושימה לא הוכשרו לתפקידם

קשיים בניסיונות הקירור

ניו יורק טיימס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טוקיו. עובדים במפעל הכוח הגרעיני חידשו אתמול את מאמציהם להחזיר לפעולה את מרכזי הפיקוד ולחבר את החשמל למערכות הקירור של הכורים, אולם התחממות של בריכה שבה מוחזקים מוטות דלק משומשים, הפריעה למאמצים אלה ועוררה חששות מפני דליפת קרינה רדיואקטיבית נוספת. במקביל, בכיר בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) אמר כי בכורים ביפאן קיימת עדיין דליפה רדיואקטיבית, אולם מקור הדליפה טרם הוברר.

בנוסף, עשן עלה אתמול בלילה מבריכת האחסון בכור מס' 2 בפוקושימה, שבה מוחזקים מוטות דלק גרעיני משומשים, והעובדים נאלצו לרסס את בניין הבריכה במים. לולא עשו כך, המים בבריכה היו עלולים להתאדות, המוטות היו נחשפים וכמות גדולה של קרינה היתה משתחררת לאוויר.

עוד התברר כי רבים מהעובדים בכורים שמסכנים את חייהם במאמצי הקירור, לא עברו הכשרה כלשהי ואינם מיומנים לשמש בתפקיד. עובדים אלה מכונים "הסמוראים הגרעיניים", גיבורים שמנסים להציל את ארצם מאסון כבד. משלח ידו של שינגו קאנו, אחד מ"הסמוראים", הוא גידול טבק, תפקיד שכלל אינו קרוב לטכנאי או מהנדס גרעין.

לדברי קרוב משפחתו, מסאו קאנו, "הסמוראים הגרעיניים מקריבים את חייהם כדי לנסות לתקן דליפה, אבל הם חובבים. הם לא מסוגלים לעזור באמת. לא צריכים להיות שם אנשים כמו שינגו".

לאחר שפינה את אשתו ובתו, ובהמשך את המשפחה המורחבת מאזור הסכנה, נשאל שינגו קאנו, מגדל הטבק שעבד קודם לרעידת האדמה כפועל בניין בתחנה, אם יהיה מוכן לחזור לעבודה. כל בני המשפחה ביקשו ממנו לא לעשות זאת. הזכירו לו את היותו חקלאי ולא מדען גרעין, את העובדה שאינו בעל הכשרה להתמודדות במשבר כגון זה. הם ביקשו ממנו לחשוב על מחויבותו להוריו, לבתו התינוקת. אולם, בסוף השבוע חזר שינגו קאנו לתחנת הכוח. מאז, איש לא שמע ממנו דבר.

"אני חושב שהעובדים האלה עברו שטיפת מוח. היפאנים ידועים כמי שממקדים את חייהם בעבודה. החברה שבה הם עובדים חשובה להם יותר מאשר חייהם", אמר אחד העובדים.

במקביל, ישראל תשגר כנראה משלחת רפואית ליפאן בתחילת השבוע הבא. המשלחת תיתן סיוע רפואי באזורים בהם נקלטו רבבות פליטים מרעש האדמה והאסון הגרעיני במדינה. ההחלטה הסופית על הוצאת משלחת תתקבל בימים הקרובים בידי משרדי החוץ והביטחון, זאת לאחר שמשלחת החלוץ שנשלחה בסוף השבוע תסיים את הערכת המצב ואת המגעים עם כוחות החירום היפאניים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ