המערב מתקשה להסכים על המשך המבצע בלוב

למרות ההפצצות מהאוויר, נאמני קדאפי ממשיכים להילחם במורדים. רופא במיסרתה: התושבים נותרו ללא מזון ומים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אפילו מבצע צבאי "לא מחייב" יכול להיות מלווה בתקלות, כך הוכח אתמול, כאשר מטוס קרב אמריקאי התרסק במזרח לוב. הטייס והנווט חולצו בשלום, אחד מהם על ידי המורדים, אך דיווחים שלפיהם שישה אזרחים לובים נורו במהלך חילוץ הטייסים מכעיסים את התושבים. מפקד המבצע בלוב, האדמירל האמריקאי סמואל לוקליר, הכחיש את הדיווחים.

בעוד שכוחות הקואליציה המשיכו להפציץ בסיסים של הכוחות התומכים בשליט לוב מועמד קדאפי, אנשיו נלחמו במורדים בכמה ערים במערב המדינה. כוחות של קדאפי ירו פגזים לעבר מורדים במיסרתה, העיר השלישית בגודלה במדינה והעיר האחרונה שנותרה בידי המורדים במערב. רופא מקומי סיפר שהטנקים והצלפים של קדאפי שולטים ברחובות העיר וכי האוכלוסיה האזרחית נותרה כמעט ללא מזון ומים.

הרופא טען שהכוחות הבינלאומיים אינם מגינים על האזרחים כפי שהבטיחה החלטת מועצת הביטחון שהסמיכה אותם לפעול בלוב. ביומיים האחרונים נהרגו בעיר לפחות 40 בני אדם במתקפה של נאמני השליט, כמה מהם ילדים. אמש דיווחה רשת אל-ג'זירה, כי קצין בכיר בצבאו של קדאפי, חוסיין אל-וורפאלי, נהרג סמוך לטריפולי.

ההפצצות של חילות האוויר המערביים סייעו רבות למורדים בשלושת הימים האחרונים, ואולם, כוחות האופוזיציה, הפועלים מתוך התלהבות יותר מאשר בצורה ממושמעת, לא השכילו לנצל את המצב שנוצר. יתרה מכך, בקרב בעלות הברית החלו להופיע סדקים בשל חילוקי דעות קשים. לאחר התחלה מוצלחת של ההתקפות, נראה בימים האחרונים שהמתח גובר. נציגי צרפת וגרמניה יצאו בכעס מישיבות נאט"ו, ומדינות אחרות הביעו מבוכה וחוסר שביעות רצון ממבנה הפיקוד של המבצע.

הבעיות החלו שלשום בישיבת שגרירי נאט"ו שבה נחלקו הדעות אם הברית תנהל את המבצע, ונמתחה ביקורת על השגריר הצרפתי שאמר כי הנשיא ניקולא סרקוזי מתנגד שנאט"ו תקבל את הפיקוד עליו, משום שכך יווצר הרושם שמדובר בפעולה מערבית ולא בשיתוף פעולה עם מדינות ערב. גם ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, ניסה להדגיש את תמיכת הערבים במבצע, ואמר כי סעודיה "תומכת לחלוטין" בהחלטת האו"ם ויעדיה.

אמש, מסרה לשכתו של סרקוזי כי צרפת וארה"ב מסכימות כיצד יש להשתמש במבנה הפיקודי של נאט"ו במבצע בלוב. בנאט"ו אמרו שיסייעו לאכוף את איסור הטיסה בשמי לוב, אולם לא פירטו כיצד.

גרמניה, שנמנעה בשבוע שעבר בהצבעת מועצת הביטחון של האו"ם, בה התקבלה ההחלטה לפעול נגד לוב, החליטה לאחר מכן להגדיל את מעורבותה בטיסות הסיור באפגניסטאן כדי שאפשר יהיה לשחרר מטוסי מכ"ם של שאר המדינות לפעולה בלוב, והצטרפה למדינות האחרות בהידוק הסנקציות נגד הממשלה הלובית.

הבית הלבן, שספג ביקורת בקונגרס ובזירה הבינלאומית, הודיע כי בכוונתו להעביר "בתוך ימים ספורים" את הפיקוד על אכיפת אזור איסור הטיסה ל"אחרים". שר ההגנה רוברט גייטס אמר כי אין זה משנה אם מדובר בנאט"ו או בקבוצת מדינות אחרת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ