לוב: המורדים שועטים קדימה, אך זקוקים לעזרת המערב

ממתינים להפצצות ומסתערים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אג'דביה (אי-פי). רעמי המטוסים רק נדמו, ושיירת המורדים כבר החלה לנוע. הלוחמים הצעירים, "השבאב" כפי שהם קוראים לעצמם, התקבצו בהמוניהם במשאיות עם מקלעים והצטופפו במכוניות, תולים רובי קלצ'ניקוב על חלונותיהן. לכמה מהם היו לא יותר מרובי ציד ישנים. אחרים נופפו בכידונים כנשקיהם היחידים.

קולם של הפיצוצים החזקים מכיוון אג'דביה שיכנע את המורדים שמטוסי כוחות המערב הביסו את הטנקים של הצבא הלובי. כשאיומים על חייו של קדאפי נשמעים באוויר לצד הקריאות "אללה אכבר", האיצו המשאיות והמכוניות, שהסיעו מאות גברים, ונעו לעבר העיר.

ואולם, בתוך דקות ספורות הם ספגו מטח ארטילרי כבד. כמה מהנהגים עצרו לאסוף את הפצועים. אחרים הסתובבו ונסעו במהירות לכיוון הנגדי. איש לא עצר כדי להחזיר מלחמה ואיש לא המשיך לשעוט קדימה.

העימות חשף לא רק את חולשתם של המורדים ולא רק את חוסר המשמעת שלהם, אלא גם העלה תהיות לגבי המדינות המובילות כעת את ההתקפה האווירית נגד לוב: האם הן מתכוונות ללחום את המלחמה המהפכנית בשביל המורדים?

מאז החלה המתקפה האווירית של כוחות הקואליציה התקדם כוח המורדים יותר ממאה ק"מ לאורך כביש החוף שנמצא מערבית לבנגאזי, בירת המורדים דה פקטו. טנקים, משוריינים ומטולי רימונים הרוסים ונטושים היו פזורים לאורך הכביש מערבה. כמה טנקים רוסקו בטילים שנורו ממטוסים בלתי נראים. אחרים נראו כאילו לא ניזוקו כלל, כאילו צוותיהם פשוט נטשו אותם וברחו בבהלה.

המורדים כבשו מחדש את רוב השטח עליו השתלטו בימים הראשונים של המהפכה, אולם הפעם ללא קרב. נוסף על כך, הם השתלטו על העיר זינטאן, דרומית לבנגאזי, לאחר שכוחותיו של קדאפי יצאו ממנה. עם זאת, למרות ההתקדמות, שלשום בבוקר נעצרו המורדים מחוץ לאג'דביה המכותרת בידי כוחות קדאפי.

האירועים סמוך לאג'דביה מספקים ראיות נוספות לכך שלמורדים אין כמעט סיכוי לנצח את צבא קדאפי בכוחות עצמם, ועליהם לסמוך על ההתקפות האוויריות של כוחות הקואליציה שיהרסו, או לפחות יחלישו, את יכולתו של הצבא.

הנהגת המורדים מודה כי אינה יכולה להביס את הצבא לבדה, ומכירה בכך שאם אינה יכולה להשתלט לבדה על ערים קטנות יחסית, לא תוכל גם להשתלט על ערים גדולות ומוגנות יותר הנמצאות מערבה משם. הנהגת המורדים כבר הדגישה כי היא חוששת שהתקפת הקואליציה תביא בסופו של דבר לנוכחות צבאית קבועה של המערב בלוב ולחלוקת המדינה. מסיבה זאת הם קוראים לתגבור ההתקפות ולמחיקה מוחלטת של צבא קדאפי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ