שכנים | שוחד מהפכות בסעודיה

יותר מ-130 מיליארד דולר מחלק עבדאללה מלך סעודיה לנתיניו כדי למנוע את התפשטות גל המחאה לממלכתו, בלי שיידרש להיענות לדרישות האופוזיציה. האם זה יעזור לו?

צבי בראל
שכנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
שכנים

החליף מועאוויה בן אבי סופיאן, מבית אומייה, ששלט במאה ה-7, טבע את המונח הפוליטי "שערת מועאוויה". על פיו, היציבות השלטונית תלויה בקשר שבין השליט לבין עמו, ו"עוביו של הקשר הוא כעובי שערה"; "כאשר הציבור מושך, אני מרפה, וכאשר הציבור מרפה אני מושך - ובלבד שהשערה לא תיקרע", הסביר מועאוויה. נראה כי עבדאללה מלך סעודיה מאמץ את התורה הזאת. בשבוע שעבר הוא הבין שהעם עלול לקרוע את "השערה", כפי שקרה בכמה מדינות ערב אחרות.

"אני כל כך גאה בכם", אמר המלך בנאום לבני עמו, "מלים וביטויים לא יוכלו להביע זאת. אני אומר את הדבר כדי שההיסטוריה תזכור והעטים יכתבו. אתם שסתום הביטחון אשר שומר על אחדות העם, אתם ריסקתם את הטפל בעזרת הדבר האמיתי, ואת הבגידה בנאמנות". אכן דברים כדורבנות של שליט לנתיניו, אותו שליט שרק שבוע קודם לכן פרש את רוב כוחות הביטחון שלו כדי למנוע הפגנות נגד משטרו. תודה מיוחדת שיגר המלך גם אל חכמי הלכה הסעודים - שמקבלים את משכורתם מקופת המדינה - על תרומתם למניעת ההפגנות, לאחר שקבעו כי הפגנות אסורות על פי ההלכה.

אבל מלים אינן מספיקות כדי להעיד על הכרת תודה, זאת יודע המלך היטב. לכן אחרי שהוציא כבר 36 מיליארד דולר וחילק אותם לאזרחיו, הוא החליט להוסיף עוד 93 מיליארד דולר כדי להיטיב עם העם הנאמן. 500 אלף יחידות דיור יבנה המלך למחוסרי הדיור, את שכר המינימום יעלה ל-800 דולר, רשות למלחמה בשחיתות הוא מקים, ולמען הביטחון, הוסיף עוד 60 אלף משרות במשרד הפנים, כלומר בשירות ביטחון הפנים.

"מהפכה כלכלית", הכתיר העיתון הסעודי הבינלאומי "אל-שרק אל-אאוסט" את מסע ההשקעות החדש של המלך. אפשר לקרוא לו גם "מסע לקניית העם", שכן מן המספרים המסחררים ייהנו גם סטודנטים שלומדים באוניברסיטאות בסעודיה ובחו"ל, כ-900 אלף הפקידים בשירות המדינה, שיקבלו תוספת יוקר, שינוי סולם השכר, והגדלה ניכרת של הפנסיה, והחיילים, הנהנים העיקריים, שחבילת ההטבות שיזכו לה תהיה הגדולה ביותר מבין קבוצות האוכלוסייה בסעודיה.

אבל הכסף מן השמים שנופל עכשיו על פקידי הממלכה מעורר כבר תרעומת קשה בקרב עובדי המגזר הפרטי. קרוב ל-800 אלף העובדים הסעודים הללו לא ייהנו ולו מהטבה אחת מכל הגשם הזה - לא מהעלאת שכר המינימום ולא מתוספת היוקר. אמנם כמה אילי הון סעודים התנדבו להעניק לעובדיהם תוספת שכר, אבל עובדי המגזר הפרטי כבר הביעו את אכזבתם מכך שהם "אינם נחשבים עוד לבניה של הממלכה", כפי שאמר אחד מהם לעיתון "ערב-ניוז".

בינתיים יכולה סעודיה, שחמקה כמעט ללא פגע מגל ההפגנות, להוציא את סכומי העתק האלה על אזרחיה, מבלי להיענות ולו לאחת מתביעות האופוזיציה. לא הקמת ממלכה חוקתית, לא ניתוק הקשר בין בית המלוכה לבין השליטה בפועל במדינה, לא הקמת פרלמנט או הענקת זכויות נוספות לנשים.

מיותר גם לצפות שנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, או ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, יאיצו במלך בן ה-86 להתיר מרחב פתוח יותר לתקשורת הסעודית, או להתחיל בתהליך של דמוקרטיזציה. שלמות המשטר היא שלמות הכלכלה העולמית, יציבות יחסית של מחירי הנפט, תחזוקת חומת המגן נגד ההשפעה האיראנית באזור וכל יתר הטובות שצומחות למדינות המערב, ובמיוחד לארצות הברית, מן הסדר הישן והדיקטטורי בממלכה.

אבל רחשי המחאה בסעודיה מוצאים להם ערוצים אחרים לפרוץ למרחב הציבורי. בכל אתר חדשות במדינות המפרץ שבו מופיעה ידיעה על המלך הסעודי או על מדיניות הממלכה, אפשר למצוא גם טוקבקיסטים שיודעים להצביע על פגמיה של אותה מדיניות. כך למשל כתב השבוע חוסיין אל-בחרי באתר "אל-ערב און ליין": "השבוע היו הפגנות בתוניסיה, במצרים ובלוב, וכל המופתים וחכמי ההלכה שלנו תמכו במפגינים ולא פסקו שההפגנות אסורות. רק כאשר הגיעו ההפגנות לסעודיה, הם פסקו שההפגנות אסורות. על מי אתם צוחקים, מכובדים שכמותכם? בושה וחרפה על ראשכם".

אגב, את הטענה הזאת יכול הכותב להפנות גם אל חכם ההלכה הפופולרי השייח יוסף אל-קרדאווי, שתמך בפה מלא בהפגנות במצרים ובתוניסיה, אבל תקף את ההפגנות בסעודיה ותיאר אותן כהפגנות עדתיות, בשל היותן הפגנות של שיעים, ולכן כל מטרתן היא לזרוע פילוג ומלחמת אחים.

בתוך הוויכוח הזה מתנהלת לה גם מערכה חשובה אחרת, בין נשים סעודיות הפועלות להרחבת זכויות האשה, לבין יריבותיהן, אשר פתחו אתר מיוחד שנושא את הכותרת "האפוטרופוס שלי מכיר טוב יותר את ענייני". הכוונה היא שכל אפוטרופוס, החל במלך וכלה בבעל או באח, יודעים טוב יותר מה הם צורכי האשה. וכך, בעוד פעילות התנועה לזכויות האשה בסעודיה מפרסמות מאמרים בעיתונות האמריקאית על מעמדן הנחות של נשים בסעודיה, על כך שאשה זקוקה להיתר מאפוטרופסה כדי לעזוב את גבולות הממלכה, ושאין היא רשאית לנהוג, מנופפות הנשים השמרניות בצייתנותן למלך ולבעליהן. אותן אי אפשר יהיה למצוא בהפגנות הבאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ