עוד ארוכה הדרך לשיקום הנפשי של נפגעי הצונאמי והקרינה הרדיואקטיבית

חוקרים עקבו אחר התנהגות ניצולי אסונות

ניו יורק טיימס
בנדיקט קארי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
בנדיקט קארי

יפאן שרויה כעת בעיצומה של קטסטרופה שממדיה חורגים מעבר לדיונים על "טראומה" ו"יכולת עמידות" האופייניים לפסיכולוגיה המוכרת והיומיומית. תהליכי שיקום קשים ממתינים לקהילות שנסחפו בצונאמי, נקברו ברעידת האדמה או נפגעו מקרינת הכורים שניזוקו.

אין ספק שיפאן תתאושש בסופו של דבר. זהו טבעם של בני אדם, ובמיוחד של היפאנים. ואולם, כמה חוקרים טוענים שההתאוששות מהאסון הנוכחי תהיה מסובכת במיוחד. בעשרות מחקרים שנערכו במקומות שונים ברחבי העולם עקבו חוקרים אחר התנהגות ניצולי אסונות, בהם דליפות נפט, מלחמות אזרחים, סופות הוריקן והתכה של כורים גרעיניים. באסונות שנבדקו נכללו גם כאלה שבהם השתלבו זה בזה אסון טבע ואסון טכנולוגי, כמו באסון שאירע עתה ביפאן. מגמה אחת בולטת בבירור: מצוקה נפשית נוטה להימשך זמן רב יותר לאחר אסונות שנגרמים מידי אדם, כמו דליפת נפט או קרינה, מאשר לאחר אסונות טבע כמו סופות הוריקן.

לדברי סטיבן פיקו, סוציולוג מאוניברסיטת דרום אלבמה, "התסריט באסון שנגרם בידי הטבע בלבד הוא פגיעה, הצלה, הערכת מצב ושיקום. ואולם, במשברים טכנולוגיים כמו הדליפות הגרעיניות הנוכחיות, התהליך יכול לעבור במהירות מפגיעה והצלה ישירות להאשמה, ולעתים קרובות מסיבה טובה. זה נובע מכך שבאסונות טכנולוגיים ניתן לחלוק על הנרטיב, אין גרסה חד-משמעית, ולעולם לא מתגבשת הסכמה לגבי מה בדיוק קרה". לדבריו, "כדי להתגבר על אסון, לבני אדם יש צורך שתהיה להם אפשרות לספר לעצמם סיפור ברור על מה שקרה. במקרה הזה הסיפור כלל אינו ברור".

אחת הסיבות לכך היא שרבים ביפאן החלו לפקפק בגרסה הרשמית להשתלשלות האירועים. "עוד לפני המשבר שרר אי אמון כלפי הממשלה וטפקו, החברה שבבעלותה הכורים", אמר סוסומו היראקווה, פסיכולוג מאוניברסיטת טאישו בטוקיו. "כעת, האזרחים זועמים עוד יותר משום שהם מקבלים מידע לא מדויק".

לדברי פסיכולוגים יפאנים, מחמירה את המצב העובדה שרבים מבני ארצם ינסו להתמודד לבדם עם הזעם, האבל והחרדה. במיוחד בקרב הדורות המבוגרים, בני האדם נרתעים מלהודות בבעיות נפשיות ורגשיות, אפילו בפני חברים. רבים יותר הסיכויים שהם יתלוננו על תסמינים כמו כאבי ראש או עייפות, הנובעים מדיכאון או חרדה.

הרפואה לא יכולה לרפא את חוויות האובדן הקשות ביותר. רעידת האדמה, הצונאמי והקרינה הרסו או פגעו במצרך יקר הערך ביותר ביפאן - אדמה - והיוו מהלומה פסיכולוגית שתעורר ברבים חוסר התמצאות קיומי במרחב.

"ביישובים כפריים קיימת תחושה עזה שהאדמה שייכת לך ואתה שייך לה", אמר קאי אריקסון, סוציולוג מאוניברסיטת ייל, "אם אתה מאבד הרגשה זו, אתה סובל לא רק מתחושת עקירה פיזית, אלא גם מתחיל לאבד את תחושת הזהות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ