רעידת אדמה ביפאן | עובדים בכור הגרעיני בפוקושימה נפצעו מקרינה

שני עובדים שהניחו כבלי חשמל נפגעו בעורם מרמות גבוהות של קרינה. הרשויות בטוקיו ובערים נוספות אסרו להשקות תינוקות במי ברז

ניו יורק טיימס
דנה הרמן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
דנה הרמן
סוכנויות הידיעות

שלושה עובדים בכור הגרעיני בפוקושימה דאי צ'י ביפאן נחשפו היום (חמישי) לרמות חריגות של קרינה רדיואקטיבית בעת שהניחו כבלים חשמליים בכור מספר 3, באתר שנפגע ברעידת האדמה והצונאמי שפקדו את יפאן לפני שבועיים. דובר מטעם הוועדה לבטיחות גרעינית אמר כי שניים מהעובדים נפגעו בעור רגליהם ונלקחו לבית החולים לטיפול רפואי.

דובר הוועדה, פומיו מרטסודה, הסביר כי העובדים נחשפו לרמות קרינה הגבוהות של 180 מיליסיוורטס. יש לציין כי הממשלה היפאנית מתירה לעובדים שפועלים במקום להיחשף לרמה של עד 250 מיליסיוורטס. עשרים בני אדם נפצעו מאז הכורים החלו לדלוף לאחר רעידת האדמה והצונאמי הצונאמי ב-11 במארס.

במקביל, הרשויות בטוקיו הזהירו כי היום עלו כמויות היוד הרדיואקטיבי שנמדדו במתקני טיהור מים ליד טוקיו. בשל הרמות הגבוהות מהרגיל ההורים באזור התבקשו לא לתת לתינוקות לשתות מי הברז. בשל החשש בטוקיו מזיהום במי השתייה, בעיר מורגש מחסור בבקבוקי מים מיובאים.

גורמים רשמיים בעיר מטסודה, המרוחקת 210 ק"מ מהכורים בפוקושימה מסרו כי גם שם נמצאו כמויות גבוהות מהתקן של יוד רדיואקטיבי והמליצו להורים לא לתת מי ברז לילדים קטנים מגיל שנה.

ההודעה של הרשויות בטוקיו, שפורסמה לראשונה אמש, הגבירה עוד את החרדה הגדלה והולכת לבריאות הציבור באזור, שהתעוררה בעקבות הנזקים החמורים שנגרמו לכורים הגרעיניים בפוקושימה. זמן קצר קודם לכן קרא ראש הממשלה נאוטו קאן לציבור להימנע מאכילת מוצרים חקלאיים שמקורם באזורים הסמוכים לכורים הגרעיניים, בגלל סכנת הקרינה הרדיואקטיבית.

סוכנות הידיעות קיודו מסרה כי מלבד מי השתייה, הממשלה מצאה עקבות של חומר רדיואקטיבי ברמות העולות על המותר גם ב-11 סוגי ירקות במחוז פוקושימה; בראשית השבוע הופסקו משלוחי המוצרים הנגועים מהמחוז. הסוכנות דיווחה עוד כי ראש הממשלה קאן הורה אתמול להפסיק את משלוחי החלב והפטרוזיליה גם ממחוז איבראקי הסמוך. במקביל הודיע מינהל המזון והתרופות של ארה"ב שלשום שיאסור ייבוא מוצרי חלב מהאזור הנגוע.

ראשי הממשלות של מדינות אירופה שנועדו אתמול בבריסל, כדי לבדוק את מדיניותן הגרעינית לנוכח המשבר בפוקושימה, הודיעו על הסכמה לאמץ צעדים חדשים בתחום הבטיחות הגרעינית. "יש לבחון את הבטיחות בתחנות הכוח הגרעיניות באירופה באופן כולל ובשקיפות מלאה ולבצע בדיקות לחץ", נאמר בטיוטת החלטה שהוכנה בעבור משתתפי הפסגה שיחתמו עליה היום.

בתוך כך הרגיעה הנציבות האירופית את החששות שחלקיקים רדיואקטיביים יגיעו מיפאן לאירופה. חששות אלה התעוררו כשהמכון הצרפתי להגנה מקרינה ולבטיחות גרעינית הודיע לפני ימים אחדים כי ענן גרעיני עלול לחלוף מעל צרפת ובלגיה. בנוסף, העיר אוסקה הפכה למרכז בשביל אזרחים זרים רבים החיים בה. גרמניה, אוסטריה וקרואטיה העבירו אליה את שגרירויותיהן. המאמצים לקרר את הכורים בפוקושימה נמשכים. אולם חרף המאמצים, עדיין נפלטת קרינה רדיואקטיבית. מששת הכורים שבמתקן, רק שניים, הכורים 5 ו-6, נמצאים בשליטה. כורים אלה וכור 4 היו מנותקים לפני הרעש. אף על פי שיש בהם בריכות ובהן מוטות דלק גרעיני משומשים כמו בכורים האחרים, הם לא היו מקור לדאגה. החשמל הוחזר לכל הכורים, וזהו צעד מכריע לקראת הפעלתן מחדש של מערכות הקירור.

ביפאן מעריכים כי עלות השיקום של נזקי רעידת האדמה תהיה כ-309 מיליארד דולרים. מספר קורבנות האסון עלה ככל הנראה לכ-10 אלף בני אדם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ