בריטניה: חיל האוויר הלובי אינו כשיר עוד. קדאפי: אנחנו ננצח

כוחות המערב מכבידים את הלחץ על כוחות צבא לוב ליד ערי המורדים

דנה הרמן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
אי-פי

התקפות האוויר של הקואליציה הבינלאומית אילצו אתמול את הטנקים של קדאפי לסגת מהעיר מיסרתה. כתוצאה מכך יכולים תושבי העיר לנשום מעט לרווחה, לאחר שסבלו יותר משבוע מהתקפות וממצור קשה. לפי הערכות, ההתקפות החלישו את כוחותיו של קדאפי במערב המדינה, שהיה מעוזם עד כה. עם זאת, צלפים נמצאים עדיין בעיר, וכוחות קדאפי שולטים בה עדיין חלקית.

נשיא ארה"ב ברק אובמה, שקיצר את ביקורו באמריקה הלטינית, אמר שארה"ב מתכוננת להעביר את הפיקוד על המבצע לנאט"ו, וכי "אנו פועלים במסגרת ייפוי הכוח של מועצת הביטחון של האו"ם". "היתה לנו משימה מוגבלת ומוגדרת, ובה הצלנו חיים", הוסיף. מקורות דיפלומטיים מסרו כי קרובה השגת הסכם, לפיו נאט"ו תקבל על עצמה את האחריות לאזור איסור הטיסה. עם זאת, טרם הושגו הסכמות על חלוקת סמכויות הפיקוד על המבצע הצבאי.

גם המורדים וגם כוחות הקואליציה התכוננו אתמול למאבק ממושך. מפקד חיל האוויר הבריטי בלוב, גרג באגוול, אמר כי חיל האוויר הלובי הובס ו"אינו קיים עוד ככוח אווירי". לדברי תת-אדמירל ג'ררד הובר האמריקאי, פוגעת הקואליציה בכוחותיו הממונעים של קדאפי, בסוללות התותחים, משגרי הטילים, מחסני התחמושת ומאגרי הנשק האחרים. יציאת הטנקים ממיסרתה היא הישג נדיג למורדים. הם מחזיקים אמנם באזורים נרחבים במזרח, אולם עד כה לא נראה שהם מצליחים לנצל את ההפצצות הבינלאומיות, שהצילו אותם מתבוסה ניצחת. גם לקדאפי וגם למורדים אין די כוחות להשגת ניצחון מיידי, וכתוצאה מכך גובר החשש שהמאבק יהיה ממושך.

כוחותיו של קדאפי, שצרו על אג'דביה, תקפו אתמול כמה מאות מורדים בפאתי העיר. המורדים השיבו בירי טילי קטיושה, אולם לחיילים היה נשק רב יותר והם נהנו מעליונות מספרית. הנמלטים מהקרבות סיפרו שהמורדים שולטים במרכז העיר, ואילו החיילים - בשכונותיה החיצוניות. לראשונה מאז ההתקפות, נאם קדאפי שלשום בלילה בטריפולי וגינה את ההתקפות. "אני פה", צעק, "ננצח ולא ניכנע".

אתמול המשיכה החזית של 28 המדינות לדון מי יפקד על הפעולות בלוב, כשצרפת מתנגדת שנאט"ו תעמוד בראש הכוחות. לדברי שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, פיקוד של נאט"ו עלול להרתיע את מדינות ערב מלהתערב בלוב. בינתיים נמסר, כי שרי החוץ של המדינות המעורבות בפעולות צבאיות בלוב ייפגשו בשבוע הבא בלונדון כדי לנסות לפתור את בעיית הפיקוד על הפעילות. גרמניה מתכננת להסיג אניות שבהן 550 חיילים ממפקדת נאט"ו בים התיכון, כך מסר שר ההגנה של גרמניה תומס דה מזייר. על רקע התקפות המערב, פונו אלפי בני אדם ממגדל אייפל שבפאריס, לאחר שהקבלה התרעה על חפת חשוד. כעבור זמן קצר נפח מחדש האתר למבקרים.

השתתפה בהכנת הכתבה: נטשה מוזגוביה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ