סין אוסרת לראשונה על העישון בתחבורה ציבורית ובמסעדות

במדינה יש 300 מיליון מעשנים. מקומות עבודה רבים, בהם משרדי ממשלה, יישארו מקומות מותרים לעישון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בייג'ין. סין מגבירה את המאבק בעישון. רשויות הבריאות במדינה מתכננות לאסור החל מ-1 במאי הקרוב את העישון במרבית המקומות הציבוריים, בהם תחבורה ציבורית, ברים ומסעדות. למרות זאת, מקומות עבודה רבים ייחשבו עדיין מקומות מותרים לעישון.

השבוע פורסמו הנחיות אלה באתר האינטרנט של משרד הבריאות, והן כוללות גם הוראות איוורור, שמירה על איכות האוויר ומניעת מגיפות במקומות ציבוריים. בכל הקשור לעישון, ההנחיות הן המאמץ האחרון להגביל את השימוש בטבק במדינה בה חי המספר הגדול ביותר של מעשנים בעולם.

העישון, הנקשר למותם של לפחות מיליון בני אדם בסין מדי שנה, הוא מגורמי הסיכון הגדולים במדינה. לפי נתוני הממשלה, כמעט 30% מהבוגרים בסין מעשנים. משמעות הדבר היא שיש 300 מיליון מעשנים במדינה. מספר זה שווה פחות או יותר לכל אוכלוסייתה של ארה"ב.

ד"ר יאנג גונגהאן, סגן מנהל היחידה הסינית של המרכז לפיקוח ומניעת מחלות, הוא פעיל נלהב נגד העישון. לדבריו, החוקים החדשים הם צעד משמעותי לקראת פעולה נמרצת יותר נגד העישון. "כדי להפוך את ההוראות ליעילות יותר, יש צורך ברמה גבוהה יותר של חקיקה, כמו חוקים נגד עישון ברמה המחוזית והעירונית", אמר יאנג.

ד"ר שרה אינגלנד, ראש היחידה למאבק בעישון במחלקה הסינית של ארגון הבריאות העולמי, אומרת כי החוקים החדשים ייאכפו במספר רב יותר של מקומות מאשר ההנחיות הקודמות, שפורסמו ב-1991 וכללו בין היתר אולמות קולנוע, אולמות קונצרטים, ספריות וקניונים. הרשימה החדשה כוללת בין היתר את התחבורה הציבורית, מלונות, מסעדות, בתי קפה, ברים ומספרות. יוצאים מהכלל: משרדי ממשלה ומקומות עבודה אחרים.

יישומם של החוקים החדשים ייתקל בוודאי בהתנגדות רבה בחברה הסינית, בה העישון מקובל מאוד. כמעט חצי מכלל הרופאים הסינים מעשנים, וקופסאות סיגריות נחשבות למתנה מקובלת. סינים נוהגים לעשן באולמות ההמתנה בבתי חולים ואפילו בטיסות מקומיות. זאת, על אף שהאיסורים על עישון במקומות אלה קיימים כבר מ-1991. לפי החוקים החדשים, חלק מהעונשים כוללים קנסות בסך 30 אלף יואן (4,600 דולרים). עם זאת, משרד הבריאות לא פירט אילו עונשים יחולו ועל אילו עבירות. לא ברור אם העונשים הכבדים מתייחסים לאיסורים הישנים או לחדשים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ