בכיר בברית נאט"ו: נקבל את הפיקוד על המבצע הצבאי בלוב

אתמול הפציצו כוחות הקואליציה בסיס של חיל האוויר הלובי וספינות נאט"ו חסמו את אספקת הנשק לקדאפי

דנה הרמן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
אי-פי

מטוסי קרב צרפתיים הפציצו אתמול בסיס של חיל האוויר בלוב והשמידו אחד ממטוסיו של שליט המדינה, מועמר קדאפי. ספינות של נאט"ו סיירו לאורך חופי לוב וחסמו את אספקת הנשק. במקביל, מפציצים של כוחות הקואליציה תקפו מאגרי נשק ומסוקים שהיו על הקרקע.

בכיר בנאט"ו מסר אתמול כי מעתה תעמוד נאט"ו בראש המבצע בלוב.

גורם במשרד ההגנה של ארה"ב מסר כי מפציצי כוחות הקואליציה והספינות המשיכו לתקוף גם אתמול עמדות של צבא קדאפי, בהן טנקים, מאגרי נשק וצי של מסוקים שחנה לאורך החוף. הגורם מסר כי יותר מעשרה טילי טומהוק נורו שלשום בערב ואתמול בבוקר מספינות אמריקאיות ובריטיות בים התיכון. מטרותיהן כללו את אתרי הטילים של קדאפי בטריפולי ודרומית לה. התקפות אחרות כוונו נגד מאגרי נשק ליד העיר מיסרתה ונגד כוחות הצבא דרומית לבנגאזי.

הטלוויזיה של לוב הראתה אתמול גופות מפוחמות, קורבנות ההתקפה של כוחות הקואליציה על טריפולי, לדבריה. המורדים האשימו את כוחות קדאפי בגניבת גופות מחדרי המתים של העיר, כדי שיזוהו כהרוגי ההתקפה המערבית.

שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, אמר כי המבצע הצבאי הבינלאומי נגד כוחות קדאפי עשוי להימשך ימים או שבועות, אך לא חודשים. עם זאת, המורדים במזרח המדינה עדיין חלשים ובלתי מאורגנים. במקום לחלק תחמושת באחד המחסומים, הם חילקו אתמול נעליים למגויסים חדשים לשורותיהם.

דובר צבא צרפת מסר אתמול כי בהתקפה צרפתית אווירית אתמול בלילה נפגע בסיס חיל אוויר, במרחק 250 ק"מ מקו החוף הלובי.

ספינות הקרב של נאט"ו סיירו שלשום לאורך החוף הלובי, במאמץ לסגור את "הדלת הראשית" לאספקת נשק לצבא לוב. האדמירל רינאלדו ורי אמר כי הים התיכון הוא הדרך היעילה ביותר להכניס נשק ללוב, וכי בלתי אפשרי לסייר לאורך החוף כולו.

ורי אמר כי הוא מצפה להגעתן של ספינות נוספות בימים הקרובים. לדבריו, נאט"ו מוכנה לעצור כל ספינה חשודה שלא תיענה להוראותיה. "אם (נאט"ו) תיתקל בהתנגדות, השימוש בכוח יהיה הכרחי", אמר ורי.

שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, קיימה אתמול שיחת ועידה עם שרי החוץ של בריטניה, צרפת וטורקיה - ויליאם הייג, אלן ז'ופה ואהמט דבוטולו - ודנה אתם על פעולה מתואמת. בינתיים, עמדתה של ארה"ב ביחס לתפקידה הצבאי בלוב עדיין מעורפלת, ולא ברור אם תמשיך לתקוף אם בעלות בריתה ינהיגו את המבצע.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ