ביציאה למבצע בלוב, אובמה הזניח חזית חשובה: דעת הקהל בארצו

יו"ר הקונגרס טוען שהנשיא גייס תמיכה בעולם, במקום להסביר מדוע ארה"ב יוצאת שוב למלחמה

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

במקום ברכות לרגל שובו מהביקור באמריקה הלטינית, ציפה לנשיא ארה"ב ברק אובמה מכתב זועם מיו"ר הקונגרס ג'ון ביינר, שהתלונן כי הבית הלבן עקף את הקונגרס במתן ההוראה להצטרף לתקיפה בלוב והעדיף להתרכז בגיוס התמיכה הבינלאומית למהלך.

"ההסברים שקיבלו האזרחים האמריקאים היו מוגבלים ולעתים גם סותרים", כתב ביינר. "זה השאיר כמה שאלות בסיסיות לגבי המעורבות שלנו ללא תשובה - בזמן שהממשל קיים התייעצויות עם ישויות זרות כגון האו"ם והליגה הערבית. זה מצער מאוד שאתה, בניגוד לקודמיך, לא התייעצת עם מנהיגי הקונגרס לפני ששלחת חיילים שלנו לקרב".

במחנה הרפובליקאי היו רבים ששיבחו את אובמה על ההתערבות בלוב - אך הנהגת המפלגה זיהתה את הפוטנציאל לתקוף את הדרך בה עשה זאת, כשחלקם אף טוענים שהוא פעל באופן בלתי חוקי.

דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר אתמול כי הוא מאמין שרוב השאלות של ביינר קיבלו תשובה, וכי ארה"ב "עדיין פועלת במסגרת הלו"ז שקובע כי המבצע יימשך ימים, לא שבועות. עדיין מדובר בפחות משבוע, ואנו מקיימים התייעצויות עם השותפים שלנו על הנושא ובטוחים שזה יקרה די מהר". לדברי קרני, ארה"ב תמשיך לשחק תפקיד תומך באכיפת האזור האסור לטיסה, כגון פגיעה בתקשורת בין כוחותיו של קדאפי. הדמוקרטים הגנו על החלטתו של אובמה, אך הדמוקרטים הליברלים פנו אליו במכתב המבטיח שהם יילחמו נגד התערבותה של ארה"ב "בבוץ צבאי נוסף בלי אסטרטגיית יציאה ברורה".

לפני חזרתו מאל סלוודור, ויתר אובמה על ביקור באחד מאתרי התיירות במדינה ושלח לשם את רעייתו ובנותיו. יועציו אמרו שהוא רצה לשוחח עם צוות הביטחון הלאומי שלו, אך מבקריו טענו שהוא לא רצה להיתפש כנשיא התייר, בזמן שכוחותיו תלויים באוויר בלוב, וכשהקואליציה אינה מצליחה להגיע להסכמה על הגדרת היעד של המבצע.

סגן היועץ לביטחון הלאומי, בן רודס, אמר כי גיוס התמיכה הבינלאומית היה חיוני, אחרת "המבצע היה עולה יותר למשלמי המסים האמריקאים", והוסיף כי התנהלותו של קדאפי הציבה "אתגר ייחודי בפני הקהילה הבינלאומית, שדרש תגובה בינלאומית".

מבקריו של אובמה מהשמאל טוענים כי אובמה, עם שתי המלחמות שלו, הפך ליורש נאה של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש - רק שבניגוד לדוקטרינת בוש, אובמה לא הצליח עדיין להמציא דוקטרינה משלו ולהסביר מדוע ארה"ב מתערבת בכל סכסוך שפורץ באזור.

בסקר שערכה סוכנות הידיעות רויטרס לאחר תחילת התקיפה בלוב, אמרו 79% במאמריקאים כי לדעתם יש להדיח את קדאפי מהשלטון בלוב. לגבי אובמה, רק 17% טענו שמנהיגותו חזקה, בעוד ש-48% הגדירו את התנהלותו של הנשיא כ"זהירה".

בראיון שהעניק השבוע לסי-אן-אן, ניסה אובמה לטעון כי אין סתירה גדולה בין פרס נובל לשלום שהוא קיבל ב-2009 לבין המבצע בלוב. "אני חושב שהעם האמריקאי לא רואה סתירה במישהו שאכפת לו מהשלום, אבל רוצה גם להבטיח שאנשים לא יירצחו בגלל דיקטטור שרוצה להישאר בשלטון", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ