הייתם אל-מאלח, מנהיג האופוזיציה בסוריה: המהפכה בשער, הרוב רוצה דמוקרטיה

כך אומר הייתם אל-מאלח, אחד ממתנגדי המשטר הבולטים ביותר בסוריה. לדבריו, הדמוקרטיה לא תהפוך א סוריה לאיסלמיסטית

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כמעט כל תושבי סוריה רוצים דמוקרטיה, כך אמר שלשום אחד ממנהיגי האופוזיציה הסורית בראיון לרויטרס. "המהפכה עומדת בשער, והמשטר עדיין חוכך בדעתו אם יש צורך בשינוי", אמר הייתם אל-מאלח, עורך דין בן 80 ושופט לשעבר, שכל חייו גילה התנגדות שקטה לשלטון היחיד של מפלגת הבעת, ועל כן ישב שנים רבות בכלא. מאלח ביטל את הרעיון שהדמוקרטיה בסוריה תביא להפיכת סוריה למדינה איסלאמיסטית.

מאז שבוע שעבר מתמודד השלטון הסורי עם גל הפגנות. המחאה היא האתגר הגדול ביותר שנתקל בו הנשיא בשאר אסד עד כה, מאז ירש את אביו בשלטון לפני 11 שנים. מאלח, ששוחרר מהכלא לפני שבועיים במסגרת חנינה לאסירים קשישים, גורס כי השלטון הקיים אינו מסוגל ליזום את הרפורמות הפוליטיות שיוכלו למנוע את המשבר. "המחאה תפרוץ בכל המחוזות. יש כמעט קונצנזוס בנוגע לחוסר יכולתו של המשטר להחזיק מעמד. ההמונים אינם רוצים אותו", הוסיף מאלח.

"השחיתות מכלה את השלטון עד תומו. מערכת הביטחון עומדת מעל החוק. 60% מהאוכלוסייה הם עניים. כמעט שליש מכוח העבודה מובטל", אמר מאלח, שהערכותיו גבוהות מהמספרים הרשמיים. הוא קורא לסוריה לצמצם את כוחה של מערכת הביטחון, שידה בכל, לחזק את שלטון החוק, לשחרר אלפי אסירים פוליטיים, לאפשר חופש ביטוי ולגלות מה עלה בגורלם של עשרות אלפי המתנגדים לשלטון שנעלמו בשנות ה-80. "תארו לכם את סבלם של קרובי ההרוגים, אין להם כל הוכחה שהבעל, האב או הילדים מתים", אמר.

מאלח מבטל מכל וכל את הטיעונים הרשמיים שסוריה, מדינה ובה מספר רב של כיתות דתיות שהמוצא האתני של אוכלוסייתה אינו אחיד, אינה מוכנה לדמוקרטיה בנוסח המערב, ושהאיסלאמיסטים ישתלטו על סוריה אם תודח העילית החילונית. "העם הסורי אינו כיתתי ומפולג. אני זוכר שבשנות ה-50 ניסו האיסלאמיסטים להפוך את האיסלאם לדת הרשמית של המדינה ונכשלו בכך. הם אמרו אז שאמנם הפסידו בקרב, אבל זכו במולדת מאוחדת".

חאפז אל-אסד שלח את מאלח לכלא לתקופה של שש שנים בשנות ה-80, לאחר שהביע ביקורת על השתלטות מפלגת הבעת על האיגודים המקצועיים. ביולי האחרון נגזרו על מאלח שלוש שנות מאסר בשל הביקורת שהביע על השחיתות במדינה ודרישתו לקבל מידע על גורלם של מתנגדי השלטון הנעדרים.

"לפני המאסר האחרון מפקד בבמודיעין נפגש אתי לצהריים כדי לשמוע את עמדותי. אחרי שגמרנו לאכול הוא אמר לי: ?תצטרך לסבול את הדיכוי שלנו'", סיפר מאלח. "מה פתאום אסבול דיכוי? למה שסוריה תסבול דיכוי?".

בעקבות המהומות: נשיא סוריה בשאר אסד הסכים לבצע רפורמות

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ