יפאן ניגשת למשימה הבאה: פינוי ההריסות

עם ספינות דיג בלב היבשה, אלפי מכוניות הרוסות ועיירות שלמות שנחרבו, מאמצי השיקום צפויים להימשך חמש שנים לפחות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

היגשימטסושימה, יפאן. איך אפשר בכלל להחליט איפה להתחיל? בגרירת ספינת דיג באורך 45 מטרים, שנסחפה בצונאמי והתנגשה בבית בעיר הנמל היגשימטסושימה? או אולי באלפי המכוניות ההרוסות המפוזרות כמו צעצועים נטושים בעיר סנדאי? או בשברי החלונות, המקררים חסרי הדלתות, ואינספור השרידים האחרים של חיים הרוסים הממלאים את התעלות בצפון-מזרח יפאן?

בימים הראשונים אחרי שהצונאמי הכה בחופי יפאן ב-11 במארס והרג יותר מ-10,000 בני אדם, נראה היה לא במקום להקדיש תשומת לב לענייני ניקיון. הזוהמה החווירה לנוכח ממדי הטרגדיה. עכשיו, משחלפו קרוב לשבועיים, מאות יישובים פונים לטפל במשימה אדירת הממדים שלפניהם.

הניסיון שנצבר בעקבות הוריקן קתרינה, שזרע הרס בחופי מפרץ מקסיקו ב-2005, מספק מושג לגבי גודל המשימה והסכנות הסביבתיות שעמן צפויה יפאן להתמודד בשנים הבאות. "באסון קתרינה הפסולת כללה מי ים, ביוב, כימיקלים, דלק ונפט, שהתערבבו למעין מרק רעיל", אומר דייוויד מקנטייר, מומחה לאסונות מאוניברסיטת צפון טקסס, "ובאסון ביפאן צפויות בעיות דומות". שלוש שנים אחרי הוריקן קתרינה, שיצר פסולת בכמות שיכולה לכסות שטח בגודל בריטניה, אומרות הרשויות בארה"ב כי הן אפילו לא קרובות לסיים את הניקוי של אזור ניו אורלינס.

הכאוס ביפאן נראה אינסופי, וקשה אפילו לדמיין את הובלת כל הפסולת וההריסות. והעלות? אף אחד לא באמת יודע, אם כי נראה שמדובר באסון הטבע היקר ביותר אי פעם, שלדברי הרשויות ביפאן יהיה כרוך בהפסדים בסך 25 טריליון ין (יותר מ-300 מיליארד דולר). הבנק העולמי צופה שעבודות השיקום יימשכו חמש שנים. לא נותר אלא להתחיל במלאכה.

מיומי הטאנאקה החלה לפנות את הבוץ שהציף עד לגובה הברכיים את מסעדת פירות הים הקטנה שלה בעיר החוף הקטנה שיוגאמה. "כבר ארבעה ימים שאנחנו עובדים ועובדים", היא מספרת, כשהיא עומדת מתחת לשלט המבטיח מזון "ישירות מהדיג אליך". היא ובתה הוציאו אל הרחוב את הבוץ הסמיך, שנראה כמעט וולקני. עובדי ניקיון ששכרה העירייה השתמשו במתקן שאיבה ענקי, שבדרך כלל משמש לקידוח בארות, כדי לשאוב את הבוץ. קולה נבלע ברעש העצום של המכשיר.

עד כה רוב מאמצי הניקוי הרשמיים התמקדו בסיוע לצוותי חילוץ. חיילים ועובדי עירייה פינו רחובות מפסולת, כדי שמחלצים יוכלו לעבור, ופינו חלק מהריסות בניינים בחיפוש אחר ניצולים. כעת, כשקלושים הסיכויים למצוא ניצולים נוספים, דואגים המנקים בעיקר להיזהר שלא לפנות בטעות גופות עם הפסולת.

טקאשי טקאיאמה, בכיר ברשויות היגשימטסושימה, עיירת חוף שנפגעה קשה בצונאמי וקרוב ל-700 מתושביה נהרגו, סיפר כי העיירה עדיין מנקה הריסות מרעידת אדמה חזקה שאירעה בה ב-2003. "אני לא יודע כמה זמן זה ייקח", אמר. "בפעם הקודמת נהרסו רק חלקים מהבתים. עכשיו נהרסו בתים שלמים. אני לא יודע איך נעשה את זה".

לנוכח העומס הרב המוטל על עובדי הרשויות, בכירים בעיירה פנו לאיגוד חברות בנייה מקומיות בבקשת סיוע. קבלנים פרטיים סייעו לפנות כבישים והחלו לערום פסולת בגבעות קטנות, שבקרוב יהפכו להרים קטנים, על אדמות ששייכות לעירייה סמוך לנמל.

ההפרדה של פסולת לרכיבים שונים לצורך מיחזור ביפאן היא דבר כמעט קדוש. טקאיאמה חושש מוויכוחים שעלולים לפרוץ כשתושבים מותשים מהאסון יסרבו להפריד פסולת. לדבריו, מיון הפסולת הוא האתגר הראשון.

בצונאמי ב-2004, שגרם למותם של 230 אלף בני אדם ב-14 מדינות באסיה ובאפריקה, נאלצו אלפי ערים ועיירות להתמודד עם משימה דומה לזו הניצבת כיום בפני יפאן. באינדונזיה העסיק האו"ם 400 אלף עובדים שפינו מיליון מטרים מעוקבים של פסולת, רק מהעיר בנדה אצ'ה שנפגעה קשה. רבות מהמדינות שנפגעו אז היו פחות מפותחות מיפאן, וללא מערכות מתקדמות לסילוק אשפה. בסבבי הניקיון הראשונים, חלקן שרפו פסולת באוויר הפתוח או טמנו פסולת במדמנות מאולתרות, או השתמשו בשיטות אחרות המסוכנות לסביבה ומזהמות בארות, נהרות וימים.

יש להניח שיפאן תשתמש בשיטות עדכניות, אם כי קידמה טכנולוגית אינה מבטיחה שלא יהיו בעיות. בארה"ב בעקבות אסון קתרינה הואשמו חברות ניקיון בשחיתות, כולל טענות שהטמינו פסולת מסוכנת במדמנות בצורה בלתי הולמת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ