רעידת אדמה ביפאן | מומחים: חשש שליבת אחד הכורים בפוקושימה נפגעה

אם אכן נגרם נזק למעטה של אחד הכורים הדבר עלול להוביל לפליטה בלתי נשלטת של זיהום רדיואקטיבי; מניין ההרוגים: עלה מעל 10,000

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

אנשי מקצוע ביפאן מזהירים כי ייתכן שאחת מליבות הכורים בתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה נחשפה לאוויר. ששת הכורים בתחנת הכוח, ניזוקו באורח קשה ברעידת האדמה החזקה שפקדה את יפאן לפני שבועיים ובצונאמי שבא אחריה.

הידהיקו נישיאמה, דובר סוכנות הבטיחות הגרעינית, אמר כי ייתכן שנגרם נזק לאחד מהמבנים השומרים על ליבות הכורים. אולם לדבריו, המידע שבידיו מצביע על כך שהכור מצליח למנוע חלקית את התפשטות הקרינה. בתוך כך דיווחו ביפאן כי מניין ההרוגים ברעידת האדמה והצונאמי עלה על 10,000 בני אדם.

הכורים בפוקושימה לפני הפגיעה. תצלום: רויטרס

בכירים נוספים אמרו כי ייתכן שהנזק נגרם בציוד אחר, כמו בצינורות או בבריכת הדלק המשומש. בשבועיים האחרונים מאז רעידת האדמה והצונאמי נאבקים עובדי הכור לקרר את המים סביב מוטות הדלק הרדיואקטיבי.

מדבריו של הידהיקו ניתן להעריך כי הנזק המדובר נגרם בכור מספר שלוש. הכור, שנמצא אולי במצב החמור ביותר מכל ששת הכורים באתר, מכיל 170 טונות של דלק רדיואקטיבי.

דליפות רדיואקטיביות קודמות שיצאו מהכורים בפוקושימה התפשטו עקב מאמצי הקירור של הכורים ששחררו אדים רדיואקטיוויים. אבל, אם אכן מעטה הכור נפרץ הדבר עלול להוביל לפליטה בלתי נשלטת של חומרים רדיואקטיביים לאוויר. עובדי הכור הפסיקו את עבודתם בכורים 1 עד 3 כדי לאפשר בדיקות קרינה.

במקביל דווח כי רמות קרינה שלושה העובדים שנפגעו אתמול בפוקושימה היו גבוהות פי 10,000 מהרגיל לאזור. רמות קרינה גבוהות מהרגיל התגלו גם על שני תיירים יפאנים שהגיעו לסין.

יפאן ניגשת למשימה הבאה: פינוי ההריסות

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ