פתחי טירביל, עורך הדין שהצית את ההתקוממות האזרחית בלוב

ייצג את האסירים, והפך לאחד בעצמו

ניקולא בורסייה, לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניקולא בורסייה, לה מונד

בנגאזי. הכל התחיל בביתו של עורך דין בבנגאזי. ב-15 בפברואר, סמוך לשעה שלוש אחר הצהריים, התדפקו על דלת הדירה של פתחי טירביל 23 אנשי שירותי הביטחון הלובי, התפרצו פנימה בגסות, החרימו מחשב, מכשירי טלפון ותיקיות ועצרו אותו. מקץ שלוש שעות כבר עשו להן החדשות כנפיים; קומץ פעילי זכויות אדם מיהר למתחם מטה המשטרה שבו הוחזק, ודרש לקבל מידע על גורלו. כעבור שעות ספורות עלה מספרם למאות. מבלי שיהיה אפילו מודע לכך, היה טירביל בן ה-38 לאיש שהצית את מה שעמד להפוך בתוך זמן קצר להתקוממות השלישית בעולם הערבי, אחרי תוניסיה ומצרים.

בעיני כולם כאן, טירביל הוא הניצוץ, פניה הראשונים של המהפכה הלובית. עורך הדין, בעל הקלסתר הנערי והכאפייה הכרוכה סביב צווארו, עוסק כבר שנים באחד התיקים הרגישים ביותר במדינה, תיק אבו סלים: הכלא שבו נהרגו ביוני 1996 יותר מ-1,270 אסירים מירי חיילים, מבלי שאיש ייתן על כך את הדין. יחד עם צוות שמונה שישה מעמיתיו, הוא מייצג משפחות של אסירים, שאף אחת מהן לא קיבלה לידיה את גופת יקירה.

ההיטפלות לטירביל, ששוחרר בינתיים ממעצר, פתחה צלקות ישנות בקרב האוכלוסייה הנטושה ונתונה לדיכוי במזרח לוב. "העם התקומם בגלל העוולות שהוא חווה שנים כה רבות", מסביר טירביל, שמטעמי ביטחון מתגורר עתה באחד מבתי המלון של בנגאזי. "אבל הוא היה זקוק לעילה, והמחאה למען שחרור אסירים, אני ביניהם, הזינה לפתע את תנועת התקוממות". עורך הדין הצעיר ניחן באיזיאליזם נדיר ובענווה שמקורה בכמיהה עזה לצדק. גם מול התקדמות כוחותיו של קדאפי לשערי בנגאזי, טען שאינו פוחד. "דבר לא יחזיר אותנו לאחור, העם טעם את רוח החופש", אומר טירביל.

בעקבות הזעזוע שחווה לאחר הצפייה בטלוויזיה בהוצאות להורג בתלייה של עשרות אסירים בכלא אבו סלים, ולאחר מעצר אחיו כעבור שלוש שנים, הגיע טירביל למסקנה שהוא רוצה ללמוד משפטים. לדבריו, "חשבתי שקדאפי מסוגל לעצור כל אחד, תהא אשר תהא דעתו, ושזו הדרך היחידה להתמודד עם המשטר הזה".

ב-2008 הפקיד בידיו אחד מעמיתיו את תיק אפיז גרגופי, שנכלא באבו סלים ב-1996 ושכמו אסירים רבים אחרים, נעדר מאז. יחד עם קבוצה קטנה של עורכי דין החל טיבריל לאסוף מסמכים ולשכנע משפחות נוספות של אסירים נעדרים להגיש תלונה. אך לדבריו, "רוב המשפחות היו כלואות בתוך הפחד". במארס 2009, השלטונות בבנגאזי עצרו, ושחררו אחר כך, חמישה בני אדם שהיו מעורבים בהגנה על האסירים הנעדרים מכלא אבו סלים. בעקבות זאת החליט צוות המשפטנים להפעיל מערך התרעה טלפוני למקרה של חידוש המעצרים, שבאמצעותו יוכלו לכנס מפגינים מול מטה המשטרה.

זה המנגנון שהופעל ב-15 בפברואר, יום מעצרו של טירביל. "נשלחה הודעה בפייסבוק על הפגנה שתתקיים ב-17 לחודש ברוח ההפגנות בתוניסיה ומצרים", מספר טירביל. "עם מעצרי, תפסנו את השלטונות בלתי מוכנים. זו היתה ההזדמנות שלנו".

למטה המשטרה אליו הועבר טיבריל הגיע במפתיע ראש השירותים החשאיים עבאללה סנוסי, שהגיע לתאו ודרש ממנו לפעול לביטול כינוס המחאה, בהנחה שהוא אחד ממארגני ההפגנה הצפויה ב-17. "אמרתי לו שזה בלתי אפשרי, אבל שאני יכול לנסות לדבר עם האנשים אם יסלק את אנשיו מהרחובות. הוא ענה לי שאינו מעוניין להפוך אותי לגיבור", סיפר טירביל, "הפקנו תועלת מתנועות המחאה בתוניסיה ומצרים, ועכשיו עלינו להמשיך במשימה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ