צונאמי ביפאן | תושבי טוקיו רוקנו את המדפים ממים מינרליים

אתמול הודיעה יפאן כי ניתן לשוב ולתת לתינוקות לשתות ממי הברז בטוקיו, אחרי הבהלה שעוררה האזהרה שלשום. שלושה עובדים נוספים בכור נפגעו מקרינה רדיואקטיבית

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
רויטרס

טוקיו. יפאן הודיעה אתמול כי רמת החומר הרדיואקטיבי שנמצאה בדגימות מים באזור סביב הבירה צנחה ביותר מחצי בתוך 24 שעות, וכעת היא נמצאת ברמה המותרת לשתייה למבוגרים וילדים. בתוך כך, שני עובדים בכור בפוקושימה אושפזו אתמול מכוויות קרינה. עובד אחר נפצע קלות.

הממשלה פרסמה הצהרה לפיה "פיקוח מתמשך על מצב (המים) הוא הכרחי". שלשום הוזהרו הבירה טוקיו ושני מחוזות סמוכים לה כי רמת היוד 131 במי הברז בתחומן אינה בטוחה לילדים. האיזוטופ עלול להצטבר בבלוטת התריס ולגרום לסרטן. בשל עברה הכאוב, יפאן שומרת על סטנדרטים של בטיחות גרעינית הנחשבים לגבוהים בהרבה מאלה מאשר מדינות אחרות. האזהרה שפרסמה הממשלה גרמה לחרדה רבה בציבור ולריקון מדפי המרכולים מבקבוקי מים מינרליים.

עדיין לא ברור מדוע רמות היוד 131 צנחו. לדברי הרשויות, ייתכן שהגשם שירד במדינה בימים האחרונים שטף את החומר הרדיואקטיבי לאגן הנהר. בתוך כך, גורם בחברת החשמל של טוקיו, המפעילה את כור בפוקושימה, מסר כי העובדים במקום הצליחו לחדש את התאורה בחדר הבקרה המרכזי ביחידה מספר אחת. זה צעד חשוב לקראת הפעלתה מחדש של מערכת הקירור בכור. גורמים בסוכנות לבטיחות גרעינית ותעשייתית מסרו כי יחידות אחת וארבע העלו אתמול עשן לבן, אך הדבר לא פגע במאמצי השיקום.

קרינה מעל לרמות הבטוחות נמצאה גם בחלב וירקות שמקורם בפוקושימה, שם ממוקמים מתקני הגרעין סמוך לחופי האוקיינוס השקט. סינגפור ואוסטרליה הצטרפו לארה"ב והונג קונג והורו על הגבלת הייבוא של מזון וחלב מהאזור, ואילו קנדה הודיעה שתגביר את הבדיקות של מוצרים המיובאים מיפאן. במקביל, בכיר בענף הספנות אמר כי ייתכן שכלי שיט יימנעו מלהגיע לנמל טוקיו עקב חשש מחשיפת צוותיהם לקרינה.

חלקיקים רדיואקטיביים נמצאו אפילו במקומות מרוחקים כמו איסלנד. עם זאת, יפאן מתעקשת שרמות הקרינה אינן מסוכנות למבוגרים, וקראה לעולם לא לנקוט צעדים מופרזים בתגובה לקרינה. מומחים רבים תמכו בקריאה.

דובר הממשלה יוקיו אדאנו אמר כי שלושת העובדים שנפגעו סובלים מכוויות קרינה ברגליהם. הם נפגעו כשסחבו כבל חשמלי במים מזוהמים מקרינה, בניסיון לתקן משאבה בכור מספר שלוש. שניים מהעובדים נלקחו לבית החולים של אוניברסיטת פוקושימה וכנראה יועברו למכון הלאומי למדע רדיולוגי בצ'יבה.

העובדים נכוו כשמים מזוהמים נשפכו על מגפיהם והרטיבו את רגליהם וקרסוליהם. לדברי אדאנו, הם ניסו לחבר את הכבל למשאבה במרתף בבניין הטורבינות ליד כור מספר שלוש. הם נחשפו ליותר מ-170 מיליסיוורט של קרינה (סיוורט הוא המדד לנזק שנגרם לתאי הגוף). זאת כמות גדולה יותר מהתקן הישן לרמה המרבית של חשיפה למיליסיוורט לעובדי כור, שעמדה על מאה מיליסיוורט, אך פחות מהתקן החדש שנקבע אחרי האסון הנוכחי, והעומד על 250 מיליסיוורט. קרוב ל-300 המהנדסים, הנאבקים לקרר את מוטות הדלק בכורים, נחשבים לגיבורים לאומיים בזכות פעילותם באזור המסוכן, שפונה מבני אדם.

בהלת הקרינה מתווספת לאסון שאירע לפני שבועיים ומגבירה את הקשיים שעמם נאלצת יפאן להתמודד, במשבר הקשה ביותר הפוקד אותה מאז מלחמת העולם השנייה. על פי אומדנים, נזקי הרעש והצונאמי יגיעו ל-300 מיליארד דולר, ולפיכך יהיה זה אסון הטבע שחולל את הנזק הכלכלי הכבד ביותר, המגמד את הנזקים שגרמו הרעש שאירע בקובה שביפאן ב-1995, או הוריקן קתרינה שפגע בניו אורלינס ב-2005.

יותר מרבע מיליון בני אדם בצפון יפאן שוהים במקלטים. חלק מהקשישים שניצלו באסון מתו מאוחר יותר מהקור וממחסור בתרופות. צוותי חילוץ מותשים ופגועים נפשית עדיין מחפשים ניצולים וגופות בבוץ ובהריסות. המספר הרשמי של הקורבנות עלה ל-9,523, אולם צפוי להוסיף לעלות, שכן 17,541 בני אדם עדיין נעדרים.

עם זאת, אף שהמשבר בעיצומו, נראה כי חלה תפנית לטובה במצב ההומניטרי. סיוע זורם לפליטים, ושירותי הטלפון, החשמל, הדואר והבנקים החלו להתחדש בצפון, לפעמים באמצעים מאולתרים. "הדברים השתפרו מאוד", אמר טסוטומו היריאמה, 57, השוהה עם משפחתו במרכז פינוי באופונטו. "ביומיים שלושה הראשונים קיבלנו רק כדור אורז ומים בכל ארוחה. עכשיו אנחנו מקבלים המון אוכל, זה כמעט כמו ארוחות פינוק". עדיין מורגשים ביפאן רעשי משנה, המטילים אימה בקרב רבים. כמה רעשים זיעזעו את טוקיו אתמול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ