עשרות הרוגים בהפגנות בסוריה

רשת החדשות אל-ג'זירה מדווחת כי כוחות הביטחון הסורים פתחו באש לעבר מפגינים בעיירה סנמין והרגו 20 בני אדם. הפגנות אלימות בכל רחבי המדינה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

לפחות 20 מפגינים נורו היום (שישי) למוות בידי כוחות הביטחון הסורים - כך מדווחת רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה. על פי הדיווח, כוחות הביטחון בעיירה סנמין, הממוקמת בין דרעא לדמשק, פתחו באש לעבר המפגינים במקום. לפחות שלושה מפגינים נורו בידי כוחות הביטחון גם במעדמיה שליד דמשק. בארגון אמנסטי הבינלאומי העריכו היום כי לפחות 55 בני אדם נהרגו בסוריה, מאז פרוץ המהומות בדרום המדינה.

עשרות אלפי מפגינים יצאו היום להפגין לאחר תפילות השישי במסגדים בכל רחבי הערים הגדולות במדינה. עד היום התמקדו כמעט כל העימותים וההפגנות נגד המשטר בעיר דרעא שבמחוז חוראן שבדרום מערב המדינה. אולם היום התפשטה המחאה לערים השונות בהן: חמאת (שם טבחו כוחות הביטחון הסוריים בעשרות אלפי תושבים בהוראת הנשיא דאז, חאפז אל-אסד), חומס, לטקיה, תיל, סינמין וכמובן דמשק. לא ברור מה מספר ההרוגים לעת עתה בהפגנות הללו, אך על פי דיווחי סוכנויות הידיעות ישנם עשרות נפגעים חלקם הרוגים מאש כוחות הביטחון הסוריים. ההפגנות החלו כבר שבוע שעבר בדרעא ובעקבות הריגתם של עשרות אנשים בעיר, פורסמו קריאות להשתתף היום בהפגנות נגד המשטר. בצהרים נערכו עצרות קטנות בדמשק ובחומס בעוד בדרעא התכנסו אלפיי בניי אדם שקראו "אללה, חירות, סוריה ודי".

הפגנות היום בדרעא

אחר הצהרים חלה הסלמה בעקבות הידיעות על נפגעים רבים בסינמין, כמה עשרות קילומטרים מצפון לדרעא. במקום ישנם הרוגים. על פי אל-ג'זירה ישנם כ-20 הרוגים במקום אך מדובר בעדיי ראייה שדיווחו על כך. סרטוני ווידאו מראים את ההמונים נמלטים מאש חיילים ושוטרים סורים ומנסים לפנות ממקום ההפגנה נפגעים רבים. בערים הגדולות האחרות יצאו אלפים והתעמתו עם כוחות הביטחון. מדובר בערים הצפוניות, כמו חאלב, חומס וחמאת, בעיר הנמל לטקיה, בערים והכפרים שבמחוז חוראן ובדמשק. בשעות הערב נאספו אלפים במעדמיה שליד דמשק ושם נמסר על שלושה הרוגים לפחות. בעיר הבירה נאספו אלפים בכמה מקומות מרכזיים בדמשק כדיי למחות על הפגיעה באזרחים. אחד מעדיי הראייה סיפר כי עשרת אלפים בניי אדם התכנסו באחת הכיכרות בעיר וכוחות הביטחון צופים בהם מרחוק.

מדובר בכישלון חמור של הנשיא בשאר אל-אסד, שרק אתמול בישר באמצעות היועצת שלו בות'יינה שעבאן, על שורה של רפורמות והטבות, בניסיון להרגיע את הרוחות ולהחליש את הביקורת נגדו. אך הצעדים שעליהם הכריזה שעבאן מזכירים את הצעדים הנואשים של כמה ממנהיגי מדינות ערב לפניי שהודחו מתפקידם (נשיא מצרים לשעבר חוני מובארק) או ערב מהפכה (נשיא תימן עלי עבדאללה סאלח). בין היתר הכריזה שעבאן כי וועדה מיוחדת שתורכב ממנהיגים בסוריה, תחקור את הנסיבות לפרוץ האירועים בדרעא. עוד אמרה כי כל פקידיי הממשלה יזכו להעלאת שכרם, יינתן ביטוח רפואי לפועלים הסורים, המשטר ידאג ליצירת מקומות עבודה למובטלים, תבחן האפשרות להפסיק את מצב החירום המוכרז במדינה, יינקטו צעדים חדשים למלחמה בשחיתות, יחוקקו חוקים חדשים שיבטיחו חופש עיתונות, הקמת מפלגות בסוריה ועוד.

סוריה של עידן בשאר כבר ידעה בעבר הפגנות קשות ואף עשרות הרוגים שנפגעו בעימותים מאש כוחות הביטחון הסוריים. אך כל העימותים הקשים הללו התרחשו באזור הכורדי של סוריה, בצפון מזרח המדינה, בעיקר בעיר קמישלי. כעת מדובר בהפגנות ראשונות בהיקפן וסוגן בכל רחבי סוריה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ