סוכנויות הידיעות

לאחר התקפות כוחות המערב על כוחותיו של שליט לוב, מועמר קדאפי, כבשו מחדש הלילה (שבת) המורדים הלוביים את העיר אג'דבייה. מדובר בתפנית המשמעותית ביותר עבור כוחות האופוזיציה, שטרם התערבות המערב נדמה היה כי הם על סף תבוסה.

נפילתה של העיר אג'דבייה, העיר השנייה בגודלה בלוב, לידי חייליו של קדאפי האיצה לפני כשבוע את אישור הצעת ההחלטה לאיסור טיסה בשמי לוב בידי מועצת הביטחון של האו"ם. וכך לאחר שבוע של תקיפות אוויריות מצב כוחות המערב נגד הצבא הלובי, השיבו היום המורדים את העיר לשליטתם.

מורדים חוגגים את שחרור העיר. תצלום: אי-פי

סאיף סאדאווי, צעיר בן 20 המשתייך למורדים, סיפר לסוכנות הידיעות אי-פי כי במהלך הלילה הם הצליחו להשתלט על הכניסה המזרחית לעיר ובבוקר על הכניסה המערבית, זאת לאחר תקיפות אוויריות בשני המוקדים. "אג'דבייה כולה משוחררת", סיפר.

במקביל, נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס היום למבצע כוחות המערב בלוב ואמר כי המשימה הצבאית במדינה ברורה, ממוקדת ומוגבלת וכי היא כבר הצילה את חייהם של אינספור אזרחים. אובמה אמר בנאום הרדיו השבועי שלו כי ההגנה האווירית של שליט לוב כבר נוטרלה וציין כי התקדמות נאמני קדאפי נבלמה. "אל תטעו, כיוון שפעלנו במהירות נמנעה קטסטרופה הומניטרית וחייהם של אינספור אזרחים ? גברים, נשים וילדים חפים מפשע ? ניצלו", אמר אובמה.

נאט"ו נוטלת בידיה את המושכות

אמש הפציצו מטוסי קרב בריטיים וצרפתיים מטרות סמוך לעיר והרסו סוללת ארטילריה וכלי רכב משוריינים של צבא לוב. בדרך אל העיר נראו לפחות שמונה טנקים מפוחמים של צבא לוב.

ספינות של נאט"ו סיירו אתמול לאורך חופי לוב וחסמו את אספקת הנשק. בכיר בנאט"ו מסר כי מעתה תעמוד הברית בראש המבצע בלוב.

אתמול הצטרף גם מטוס קרב קטארי לכוח הבינלאומי הפועל בלוב נגד משטרו של קדאפי. מטוס חיל האוויר של קטאר, מדגם מיראג' 2000-5, סימן את הצטרפותה של המדינה הערבית הראשונה לכוחות המערב הפועלים בלוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ