פרשנות | האם סוריה הגיעה לנקודת האל-חזור?

אתמול נשבר מחסום הפחד של מתנגדי השלטון בסוריה. השאלה שתכריע במידה לא מועטה את עתיד המדינה היא איך ינהג אסד כעת

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

אחד מתושבי העיר דרעא, שבה החלו לפני יותר מעשרה ימים ההפגנות נגד משטרו של בשאר אל-אסד, אמר אתמול, במהלך עוד התנגשות של תושבי העיר עם כוחות הביטחון הסוריים, כי העימותים הם הצעד הראשון להפלת המשטר.

בשיחה עם כתב סוכנות הידיעות רויטרס, טען "איברהים", כי "הגענו לנקודת האל-חזור". אולם קשה לקבוע בשלב זה אם דבריו של אותו תושב בירת מחוז חוראן (דרום מערב סוריה), אכן הולמים את המציאות. איברהים השווה כמתבקש בין המתרחש בסוריה לבין המהפכות בתוניסיה, מצרים ולוב. אך דווקא השוואה זו מעלה את ההבדל בולט מכולם בין סוריה לשאר מדינות העולם הערבי שחוו מהפכות בחודשיים החולפים: מספר המשתתפים.

קשה להעריך את היקף ההפגנות שהתקיימו אתמול ברחבי סוריה נגד המשטר. הדיווחים המגיעים מסוריה קטועים, חלקיים ומספר הנפגעים באירועים הללו, כמו גם מספר המשתתפים, אינו נהיר. אולם ברור כי לפחות בערים הגדולות כמו דמשק, חאלב, ואפילו לטקיה וחומס, לא נראו עשרות אלפים ברחובות, כפי שנראו בדרעא. בעוד ברחובות בנגאזי, קהיר ותוניס, נראו כבר בשלבים הראשונים אלפים רבים ברחובות, בדמשק השתתפו אתמול רק כמה מאות בהפגנות. בנוסף, ההפגנות ברובן היו אתמול כמחאה על הרג האזרחים בדרעא ולא בדרישה להפיל את השלטון ואת הנשיא.

תומכיו של הנשיא הסורי. תצלום: רויטרס

יחד עם זאת, יש לא מעט באמירה כי ההפגנות אתמול הן צעד ראשון, בדרך (מאוד ארוכה) שעשויה להסתיים בהפלת המשטר הסורי. מדובר ביום היסטורי עבור סוריה בעידן בשאר אל-אסד. עד לפני כשבועיים ידע הנשיא הפגנות מחאה באזור הכורדי בלבד בעיקר בעיר קמישלי, אך לא יותר מכך. בשבועיים האחרונים התמקדו המחאות בדרעא ובערים והכפרים של אחד המחוזות העניים ביותר במדינה. אתמול לראשונה גלשו המהומות לכל ערי סוריה ואפילו עצם קיומן של הפגנות, גם אם מאות אלפי סורים לא השתתפו בהם, מהווה אירוע יוצא דופן וראשוני. צריך לזכור, כי את הקריאה להפלת המשטר לא השמיעו מאות אלפים בתוניסיה כבר ביומן הראשון של ההפגנות.

כעת נראה כי עתידה של סוריה מצוי לא מעט בידי בשאר אל-אסד וכוחות הביטחון שלו. דווקא ההחלטה של הצבא לדכא בכוח את ההפגנות בדרעא התגלתה כלא מושכלת והובילה להסלמה בשאר רחבי המדינה. אם ימשיך בשאר במפגן הכוח שהוא מנסה להציג, נראה כי מספר המשתתפים במחאה רק יילך ויגבר. מנגד, הנשיא יכול להציג שורה של מחוות דרמטיות, שיובילו לשינוי פניה של סוריה וירגיעו את הרוחות. אך לעת עתה הנשיא הסורי מסתפק בצעדים סמליים, הכרזות על רפורמות שוליות והאשמות של התקשורת הבינלאומית במתרחש במדינה, שמזכירות במידה רבה את האופן שבו ניסו חוסני מובארק וזיין אל-עאבדין בן עלי בתוניסיה ובמצרים, להיאחז בשלטון.

אסד מתמודד כעת עם כמה בעיות שקשה לראות את פתרונן באופק. ראשית, רפורמות אמיתיות בסוריה, כמו ייסוד מפלגות של ממש, הסרת חוקי החירום ועוד, עלולות להוביל בסופו של התהליך לשינוי פניה של סוריה ולהחלפתו במוקדם או במאוחר. התעקשותו על מלחמה במפגינים, שוב, יכולה להובילו לנקודה שבה ייאלץ להתעמת עם הקהילה הבינלאומית נוסח מועמר קדאפי. הבעיה הגדולה ביותר עבורו, שגם הוא מודע לה, היא שאתמול נפל דבר בסוריה. מחסום הפחד של מתנגדיו, נשבר.

והערה לסיום: בשבועות האחרונים מלווה את שידורי אל-ג'זירה, המסקרים את המהפכות בעולם הערבי, הפרשן, ח"כ לשעבר עזמי בשארה, שנחשב למקורו של המשטר הסורי. מסיבה לא ברורה, מאז החלו ההפגנות בסוריה להתפשט, בשארה נמנע מלהעניק פרשנויות ולהסביר לציבור הערבי את המתרחש על אדמת סוריה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ